2426/​822

Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)

Saucekande med tilhørende sauceske af sterlingsølv. Hanke af brun ebonit. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus, 1948–1971. Samlet vægt ca. 449 g. Saucekande: inkl. håndtag: H. 17,1. L. 14,3. Sauceske: L. ca. 17. (2)

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Saucekande med revne i ebonit.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

22 bud

2354 (Autobud) 4.400 DKK
825375 4.200 DKK
2354 4.000 DKK
825375 (Autobud) 3.800 DKK
2354 3.600 DKK
825375 (Autobud) 2.900 DKK
2354 2.800 DKK
825375 2.700 DKK
2354 (Autobud) 2.600 DKK
1093133 2.600 DKK
2354 (Autobud) 2.100 DKK
835886 2.000 DKK
2354 (Autobud) 1.950 DKK
835886 1.900 DKK
2354 (Autobud) 1.850 DKK
817611 1.800 DKK
2354 (Autobud) 1.750 DKK
871470 1.700 DKK
2354 1.650 DKK
1049416 1.600 DKK
818051 1.550 DKK
1049416 1.500 DKK