-
2427/97
Wenzel Tornøe: Et Italiensk køkkeninteriør med en kvinde, der skænker vin for en munk. Sign. Wenzel Tornøe. Olie på lærred. 49,5 x 62.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/95
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 155. B. 65.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/91
C. F. Aagaard: "Gamle Piletræer ved en Indsø". Sign. C. F. Aagaard. Olie på lærred. 42 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/89
Svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 93. B. 97. D. 47.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2427/87
Art Nouveau lågpokal af sterlingsølv. Marineministeriets Ærespræmie 1910. A. Michelsen. København 1908. Vægt 919 g. H. 37 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/79
Georg Emil Libert: Parti fra den blå grotte (La grotta azzurra) ved Capri. Sign. G. E. Libert. Olie på lærred. 38,5 x 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/85
Heinrich Buntzen: Parti fra Dyrehaven. Sign. H. B. 1881. Olie på lærred. 45 x 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/51
Effie Hegermann-Lindencrone: Fad af porcelæn. Sign. monogram. Bing & Grøndahl, 1915-1948. Diam. 21,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2427/83
Kinesisk skab af mørkpoleret træ. 20. årh. H. 225. B. 108. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/81
Jules Moigniez, efter : Kvæg ved markgærde. Sign. J. Moigniez. Patineret bronze. Vægt 4089 g. L. 29 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/21
Two Chinese paintings from a series depicting scenes from events in the three kingdoms. 19th century. Framed. Visible image c. 43 x 43 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2427/67
Ubekendt maler, 19. årh.: En bjørn i kamp med et hundekobbel. Olie på lærred. Sign. monogram 1844. 53 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/75
Buste af bronze. Sign. N.H. 01. Berlin. Bronzestøberstemplet Guss. Martin u. Piltzing Berlin. H. 43 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/73
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af en adelskvinde og en adelsmand. Usignerede. Olie på lærred. 83 x 65. (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/57
En samling af kongeligt sølv hidhørende fra Prinsesse Thyra af Danmark. Ca. 1900. (6)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/65
Fransk kommode af mahogani og rodtræ med beslag af bronze, plade af rødlig marmor. 20. årh.s begyndelse. H. 87. B. 116. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/63
Russisk præsentations-smykkeæske, mærket for Karl Hahn i Skt. Petersborg. Ca. 1900. L. 10 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/41
Klapbord af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 76. B. 110. D. 52. Diam. 104.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/55
Antoine Pesne, dennes kreds, 18. årh.: En guitarspillende kvinde. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/49
Christen Købke: Studie af en herre iklædt ægyptiske klæder. Sign. Chr. Købke. Bly, vandfarve og gouache på papir. 11,5 x 10.5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2427/53
Tre græske ikoner med fremstilling af bl.a. Johannes Døberen. Tempera på træpanel. 19. årh. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/35
Svensk skab af bemalet træ, overdel med to døre bag hvilke hylder, underdel med to skuffer. Barok form, 19. årh. H. 199. B. 107. B. 40.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/47
Et par bergere af mahogni med beslag af forgyldt bronze, betræk af rødt uld. Empire form, 20. årh. H. 75. B. 54. D. 52. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/45
Russisk syskrin af ben og træ, skåret med person-, dyre- og byscenerier. Kholmogory, 19. årh. H. 15 cm. (2)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2427/43
Olga Alexandrovna: Opstilling med blomster i en solrig vindueskarm. Sign. Olga 1 juni 1948. Olie på malepap. 28 x 36.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2427/39
Valdemar Engelhardt: Vase af porcelæn med blå krystalglasur. Royal Copenhagen. H. 43 cm. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/37
Carl Bille: Britisk dampskib i høj sø. Sign. og dateret Carl Bille 1869. Olie på lærred. 52,5 x 73,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/33
Øreskål af sølv samt kande. P. Hertz, København 1949 og 1950. Vægt 867 g. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/25
Andreas Brünniche, tilskrevet: En adelsdame af slægten Danneskiold Samsøe, dekoreret med de l'Union Parfaite. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 57. Samtidig ramme
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2427/27
Lille dreng med hund, der drikker mælk fra en skål. Figur af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver. W. 123. Meissen. H. 8,5 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/23
Russisk ikon med fremstilling af Skt. George og Dragen. Tempera på træpanel. Ca. 1800. 62 x 50 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2427/19
Laurits Tuxen: "St. George's kapel, Windsor Castle". 1901. Sign. L. T. Olie på lærred. 50,5 x 40,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/13
Arup Jensen: Slaget på Rheden i 1801. Sign. Arup Jensen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2427/17
Russisk ikon med fremstilling af Den Nytestamentlige Treenighed. Tempera på træpanel. 18.-19. årh. 53 x 45 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
2427/15
Et par edwardianske prydopsatser af sterlingsølv, William Comyns & Sons, London 1908. Vægt 673 g. H. 15 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/11
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderen Kurzunskaja. Tempera på træpanel. 19. årh. 18 x 15 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/7
Olga Alexandrovna: Opstilling med et opdækket kaffebord. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 34 x 44.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2427/1
Peder Mønsted: Parti fra Villa Adriana med en gående munk. Sign. P. Mønsted 1929. Olie på lærred. 61,5 x 40.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2427/5
Russisk ikon med fremstilling af Tilbedelsen af Gudsmoder Smolenskaja. Tempera på træpanel. 18. årh. 32 x 28 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt