-
2427/1Lyngby
Peder Mønsted: Parti fra Villa Adriana med en gående munk. Sign. P. Mønsted 1929. Olie på lærred. 61,5 x 40.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/3Lyngby
"Eva" bestik af sølv. Design Falle Uldall. Slagelse Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. knive 1562 g. (67)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2427/5Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Tilbedelsen af Gudsmoder Smolenskaja. Tempera på træpanel. 18. årh. 32 x 28 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2427/7Lyngby
Olga Alexandrovna: Opstilling med et opdækket kaffebord. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 34 x 44.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/11Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderen Kurzunskaja. Tempera på træpanel. 19. årh. 18 x 15 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/13Lyngby
Arup Jensen: Slaget på Rheden i 1801. Sign. Arup Jensen. Olie på lærred. 70 x 100.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/15Lyngby
Et par edwardianske prydopsatser af sterlingsølv, William Comyns & Sons, London 1908. Vægt 673 g. H. 15 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/17Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Den Nytestamentlige Treenighed. Tempera på træpanel. 18.-19. årh. 53 x 45 cm.
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
-
2427/19Lyngby
Laurits Tuxen: "St. George's kapel, Windsor Castle". 1901. Sign. L. T. Olie på lærred. 50,5 x 40,5.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/21Lyngby
Two Chinese paintings from a series depicting scenes from events in the three kingdoms. 19th century. Framed. Visible image c. 43 x 43 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/23Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Skt. George og Dragen. Tempera på træpanel. Ca. 1800. 62 x 50 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2427/25Lyngby
Andreas Brünniche, tilskrevet: En adelsdame af slægten Danneskiold Samsøe, dekoreret med de l'Union Parfaite. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 57. Samtidig ramme
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/27Lyngby
Lille dreng med hund, der drikker mælk fra en skål. Figur af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver. W. 123. Meissen. H. 8,5 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/29Lyngby
Dansk barok dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer, beslag og greb af messing. 18. årh. H. 120. B. 122. D. 64.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/31Lyngby
Holger H. Jerichau: Gadeparti fra Capri med en mor og et lille barn. Sign. Holger H. Jerichau 1889. Olie på lærred. 77 x 53.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2427/33Lyngby
Øreskål af sølv samt kande. P. Hertz, København 1949 og 1950. Vægt 867 g. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/35Lyngby
Svensk skab af bemalet træ, overdel med to døre bag hvilke hylder, underdel med to skuffer. Barok form, 19. årh. H. 199. B. 107. B. 40.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2427/37Lyngby
Carl Bille: Britisk dampskib i høj sø. Sign. og dateret Carl Bille 1869. Olie på lærred. 52,5 x 73,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/39Lyngby
Valdemar Engelhardt: Vase af porcelæn med blå krystalglasur. Royal Copenhagen. H. 43 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2427/41Lyngby
Klapbord af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 76. B. 110. D. 52. Diam. 104.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/43Lyngby
Olga Alexandrovna: Opstilling med blomster i en solrig vindueskarm. Sign. Olga 1 juni 1948. Olie på malepap. 28 x 36.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/45Lyngby
Russisk syskrin af ben og træ, skåret med person-, dyre- og byscenerier. Kholmogory, 19. årh. H. 15 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/47Lyngby
Et par bergere af mahogni med beslag af forgyldt bronze, betræk af rødt uld. Empire form, 20. årh. H. 75. B. 54. D. 52. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/49Lyngby
Christen Købke: Studie af en herre iklædt ægyptiske klæder. Sign. Chr. Købke. Bly, vandfarve og gouache på papir. 11,5 x 10.5.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2427/51Lyngby
Effie Hegermann-Lindencrone: Fad af porcelæn. Sign. monogram. Bing & Grøndahl, 1915-1948. Diam. 21,5 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2427/53Lyngby
Tre græske ikoner med fremstilling af bl.a. Johannes Døberen. Tempera på træpanel. 19. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2427/55Lyngby
Antoine Pesne, dennes kreds, 18. årh.: En guitarspillende kvinde. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2427/57Lyngby
En samling af kongeligt sølv hidhørende fra Prinsesse Thyra af Danmark. Ca. 1900. (6)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/59Lyngby
Fransk sekretær af nøddetræ indlagt med marquetteri, plade af hvid marmor, beslag og greb af forgyldt bronze. Louis XVI stil, 20. årh.s begyndelse. H.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/61Lyngby
Peter Tom-Petersen: "Hos Urtekræmmeren". Sign. Tom Petersen 1887 delvist opmalet. Olie på lærred. 60 x 69.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2427/63Lyngby
Russisk præsentations-smykkeæske, mærket for Karl Hahn i Skt. Petersborg. Ca. 1900. L. 10 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2427/65Lyngby
Fransk kommode af mahogani og rodtræ med beslag af bronze, plade af rødlig marmor. 20. årh.s begyndelse. H. 87. B. 116. B. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/67Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En bjørn i kamp med et hundekobbel. Olie på lærred. Sign. monogram 1844. 53 x 68.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/69Lyngby
Tysk Art Deco minaudière af guld, sølv og emalje. Louis Kuppenheim, Pforzheim. Ca. 1920. L. 8,5 cm
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/71Lyngby
Dansk vitrineskab af egetræ, buet top, front og sider med glas og underdel med to paneldøre. Barok form, ca. 1920. H. 220. B. 100. D. 45.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/73Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af en adelskvinde og en adelsmand. Usignerede. Olie på lærred. 83 x 65. (2).
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/75Lyngby
Buste af bronze. Sign. N.H. 01. Berlin. Bronzestøberstemplet Guss. Martin u. Piltzing Berlin. H. 43 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/77Lyngby
To par kinesiske hjørnestole af hardwood hvor af et par indlagt med plaketter af marmor. 19. årh.s slutning. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/79Lyngby
Georg Emil Libert: Parti fra den blå grotte (La grotta azzurra) ved Capri. Sign. G. E. Libert. Olie på lærred. 38,5 x 54.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/81Lyngby
Jules Moigniez, efter : Kvæg ved markgærde. Sign. J. Moigniez. Patineret bronze. Vægt 4089 g. L. 29 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/83Lyngby
Kinesisk skab af mørkpoleret træ. 20. årh. H. 225. B. 108. D. 50.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/85Lyngby
Heinrich Buntzen: Parti fra Dyrehaven. Sign. H. B. 1881. Olie på lærred. 45 x 66.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/87Lyngby
Art Nouveau lågpokal af sterlingsølv. Marineministeriets Ærespræmie 1910. A. Michelsen. København 1908. Vægt 919 g. H. 37 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2427/89Lyngby
Svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 93. B. 97. D. 47.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2427/91Lyngby
C. F. Aagaard: "Gamle Piletræer ved en Indsø". Sign. C. F. Aagaard. Olie på lærred. 42 x 61.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/93Lyngby
Ebbe Sadolin, Svend Jespersen, Rasmus Harboe: Fire figurer af fajance, dekorerede i farver. Royal Copenhagen. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/95Lyngby
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 155. B. 65.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/97Lyngby
Wenzel Tornøe: Et Italiensk køkkeninteriør med en kvinde, der skænker vin for en munk. Sign. Wenzel Tornøe. Olie på lærred. 49,5 x 62.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/99Lyngby
Marius Hammer: Art Nouveau tazza af sølv og indfattet glas samt stamme med emaljearbejde. Stemplet M. Hammer. 930S. H. 14,5 cm Diam. 16 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/101Lyngby
Lille senempire pengeskab af sortmalet jern, plint af sortmalet træ med skuffe. Danmark, 19. årh.s første halvdel. H. 96. B. 40. D. 34.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/103Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Almueinteriør med en kvinde, der giver sine børn et æble. Utydelig sign. Olie på lærred. 100 x 74.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/105Lyngby
A Tibetan/Nepali gilt figure of eightarmed Avalokitesvara. 15th-16th century. Weight 402 g. H. 13 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/107Lyngby
Dansk flisebord af bemalet og forgyldt træ, plade med 18 hollandske fliser dekoreret i blåt, sarg med skuffe. Fliser 18. årh.s slutning. Bord 19. årh.s slutnin
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/109Lyngby
Jacob Petersen: Skibsportræt af sejlskib ud for Kronborg. Sign. J. Petersen 1841. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 47 x 65.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/111Lyngby
A Chinese gilt copper alloy figure of Amitayus.Qianlong 1736-1795. Weight 1302 g. H. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/113Lyngby
Dansk flisebord af bemalet træ, pladen med 24 hollandske fliser. Fliserne 18. årh.s slutning. Bordet, rokoko form, 19. årh.s anden halvdel. H. 78. L. 85. B. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/115Lyngby
Hugo V. Pedersen: To unge kvinder med guldsmykker. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 65 x 89.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/117Lyngby
A Tibetan gilt copper alloy figure of Bakula, the ninth arhat. 16th-17th century. Weight 513 g. H. 12 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/119Lyngby
Klassisk figur efter antik 'The Townley Diskobolos', malet kunststen. 20. årh.s begyndelse. H. 170.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/121Lyngby
Christian David Gebauer: Parti fra en sneklædt gård med heste. Usigneret. Olie på lærred. 36 x 49.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/123Lyngby
A Tibetan gilt metal alloy figure of a Gelugpa lama. 18th century. Weight 338 g. H. 11.5 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: