-
2427/289
Et par franske empire stager af forgyldt bronze med runde fodstykker, prydet med ciseleringer. 19. årh. H. 21. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/287
Carl Fischer: Fra den finsk-russiske vinterkrig. 1940. Sign. Carl Fischer. Olie på plade. 61 x 72.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2427/284
Ubekendt maler, cirka 1800: Sydlandsk landskab med udsigt til sø og landsby. Usigneret. Olie på træ. 22,5 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/281
Holger Lübbers: Stille dag på stranden med østerssamlere. Sign. H. Lübbers 1901. Olie på lærred. 66 x 98.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/280
Dansk maler, 20. årh.: Kystparti med skibe på det stille vand. Sign. C. M. 1922. Olie på lærred. 45 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2427/279
Wilhelm Zillen: Parti med en rødbroget ko og tre får. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2427/263
Meissen porcelæn bestående af urtepotteskjuler og kaffekande. Tyskland. 19. årh. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/262
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i farver med guder og børn. Mærket Yi Pin Tang. 20. årh. H. 7. Diam. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/261
Anthony van Dyck, efter, 18. årh.: Portræt af en fornem kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 64.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/260
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af Cardinal de Richelieu. Usigneret. Olie på lærred. 67 x 56.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/259
Par havefigurer af patineret bronze i form af traner. 20./21. årh. H. 119 og 142. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/258
"Autoriseret kollektion. Almindeligt dansk vare og industri-lotteri". Reklameskilt af emaljeret metal. 75 x 58.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/257
Jan Dirksz Both, kopi efter, 18. årh.: Italiensk landskab. Senere påført signatur V Goyen 1646. Olie på lærred. 49 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/256
Ubekendt maler, 17-18. årh.: David og Batseba. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 25 x 20.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2427/252
En samling musselmalet porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Kgl. P., B&G m.fl. 19.-20. årh. (6)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2427/251
Ubekendt kunstner, ca. 1900: Skulptur af patineret og kobberbelagt bronze i form af en hund. Usigneret. H. 8.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2427/250
"Guldsmed". Butiksskilt af delvist bemalet og forgyldt jern. 20. årh. H. 90. B. 44. D. 7.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/189
Poul Friis Nybo: Kystparti fra Fanø. Sign. Friis Nybo, Fanö. Olie på lærred. 61 x 86.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2427/185
Viggo Langer: Kimmerslev Vandmølle ved Borup. Sign. Viggo Langer 1886. Olie på lærred. 51 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/149
Torsten Kruse: "Kurt"/"Moshulu". Sign. T. Kruse 99. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2427/148
Axel Helsted: Fiskere ved en sø. Sign. AH. Olie på lærred. 42 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/146
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 39 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/144
Russisk pengekiste af metal, indvendigt dekoreret med navnetræk og årstal 1883. 19. årh. H. 17,5. B. 40. D. 31.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/142
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/138
Versace: "Medusa" bestik af sølvplet bestående af 48 dele. Udført hos Rosenthal. 20. årh. (48)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/128
Oscar Matthiesen: Portræt af en hvid hest. Sign. monogram, 1932. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/136
Boris Krilov: Høstlandskab med arbejdende folk. Sign. B. Krilov. Olie på lærred. 96 x 136.
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Ikke solgt
-
2427/132
En samling kinesiske figurer af udskåret træ visende afstraffelsesmetoder m.m. 20. årh.s første halvdel. H. 7-8,5. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/130
Christian Clausen: Interiør fra et atelier med en kvindelig model. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 53.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/126
Samling kinesisk porcelæn, dekoreret i farver og underglasur blå. 18.-20. årh. H. 3-10,5. (9)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/124
Søren Lund: Parti med to heste, der spændes for en plov. Sign. Søren Lund 1886. Olie på lærred. 108 x 142.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/122
Ubekendt maler, 18. årh.: Mytologisk scene. Signeret. Olie på metal. Oval 36 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/120
Thangka med mandala. Farvepigment på lærred. Samt figur af udskåret træ. Tibet. 19. årh. Billedfelt 24 x 24. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/114
Kinesisk flaskevase af porcelæn, dekoreret i okseblodsglasur. Qing. Ca. 1900. H. 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2427/112
Constantin Hansen: Portræt af Anna Mathea Hammerich. Sign. Const H 1855. Blyant på papir. Lysmål 23 x 19,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/110
Et par kinesiske stole af sortlakeret bambus, sekskantet sæde med gennembrudt ornamentik i ryg. Ca. 1900. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2427/108
Et par kinesiske emaille-sur-bisquit figurer i form af påfugle. Mrk. Zhu Maosheng. Republik 1912-1949. H. 25. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/106
Engelsk maler, 19. årh. : To personer i samtale foran et stråtækt hus. Sign. J. Moore. Olie på plade. 35 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/104
Fransk urgarniture af forgyldt bronze, bestående af kaminur og et par kandelabre. 19. årh.s slutning. H. 58 og 59. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/102
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i guld på powder blue grund. Kangxi (1668-1722) og 19. årh. H. 23. Diam. 17.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/100
Federico Barocci, efter, ca. 1700: "Noli Me Tangere". (Rør mig ikke). Usigneret. Olie på lærred. 51 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/96
Kinesisk figur af porcelæn i form af Budai, dekoreret i farver. Zhumaoji. Republik 1912–1949. H. 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/94
Ubekendt maler, ca. 1700: Sankt Kristoffer med Jesusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 52.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/90
Gao Qipei stil, 19. årh.?: Scroll med klippe, bambus og prunus. Betegnet. Tusch på papir. Billedfelt 177 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/88
Ubekendt maler, ca. 1700: Den korsfæstede Jesus Kristus. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 61.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/70
Ubekendt maler, 19. årh.: Tre kakaduer i grønlige omgivelser. Utydelig signeret. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/84
Japansk foldeskærm, dekoreret med blomstrende grene. Malt på silke. 20. årh.s begyndelse. L. 255.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/64
Ubekendt maler, 19. årh.: Interiør med en bænk. Usigneret. Olie på træ. 24 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/82
Ubekendt maler, ca. 1700: Kristi sorg. Usigneret. Olie på lærred. 67 x 51.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/80
Lysekrone med stel af messing med 12 svungne lysarme, rigt behængt med prismer. 19. årh. H. 70. Diam. 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/76
Janus la Cour: Skyformationer over et åbent landskab. Sign. J la Cour. Olie på lærred. 27 x 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/74
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 78. B. 36.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/72
Terrin af porcelæn med osierkant, lågknop i form af citron. Antageligt Meissen. Ej mærket. 18.-19. årh.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2427/68
Barok hængevitrine af bemalet træ, svungen top, front med glaslåge. 18. årh. H. 74,5. B. 68. D. 33.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/66
Tre dele malakit med monteringer af messing. 20. årh. H. 4,5-7. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/62
Fransk rokoko konsolbord af nøddebejdset bøg og nøddetræ, ben i form af dyrehove. 18. årh. H. 77,5. B. 83. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/60
"Alt Ozier, Holzschnittblumen“. Et sæt på fem par kopper samt sukkerskål af porcelæn. Meissen. 18. årh.s midte. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/46
Melchior de Hondecoeter stil, 18. årh.: Påfugle og høns i en park. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 79.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/50
Russisk ikon forestillende Kristus. Tempera på træ. 19. årh.s slutning. 31 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/48
Et par skulpturer af patineret metal i form af allegoriske kvindefigurer. Ca. 1900. H. 56. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/44
Konsolbord af bemalet træ, sarg med skuffe. Delvist 18. årh. H. 66,5. B. 65,5. D. 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt