2427/​104

Fransk urgarniture af forgyldt bronze, bestående af kaminur med skive af hvid emalje med romer- og arabertal, ved urhus urne flankeret af maskeroner, støbt med kvindebuster, guirlander, sløjfe og bladværk. Urværk stemplet Japy Frères; samt et par kandelabre, hver med én lige og fem svungne lysarme, vaseformet stamme støbt med maskeroner. Louis XVI form. 19. årh.s slutning. Kaminur H. 58. B. 40. Kandelabre H. 59. (3)

Reparation på urskive. Det ene bagben mangler på kamiur. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle og pendul medfølger.

I Aarhus
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?