-
2427/96
Kinesisk figur af porcelæn i form af Budai, dekoreret i farver. Zhumaoji. Republik 1912–1949. H. 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/95
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 155. B. 65.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/94
Ubekendt maler, ca. 1700: Sankt Kristoffer med Jesusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 52.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/91
C. F. Aagaard: "Gamle Piletræer ved en Indsø". Sign. C. F. Aagaard. Olie på lærred. 42 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/90
Gao Qipei stil, 19. årh.?: Scroll med klippe, bambus og prunus. Betegnet. Tusch på papir. Billedfelt 177 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/89
Svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 93. B. 97. D. 47.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2427/88
Ubekendt maler, ca. 1700: Den korsfæstede Jesus Kristus. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 61.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/87
Art Nouveau lågpokal af sterlingsølv. Marineministeriets Ærespræmie 1910. A. Michelsen. København 1908. Vægt 919 g. H. 37 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/79
Georg Emil Libert: Parti fra den blå grotte (La grotta azzurra) ved Capri. Sign. G. E. Libert. Olie på lærred. 38,5 x 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/85
Heinrich Buntzen: Parti fra Dyrehaven. Sign. H. B. 1881. Olie på lærred. 45 x 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/70
Ubekendt maler, 19. årh.: Tre kakaduer i grønlige omgivelser. Utydelig signeret. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/84
Japansk foldeskærm, dekoreret med blomstrende grene. Malt på silke. 20. årh.s begyndelse. L. 255.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/51
Effie Hegermann-Lindencrone: Fad af porcelæn. Sign. monogram. Bing & Grøndahl, 1915-1948. Diam. 21,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2427/83
Kinesisk skab af mørkpoleret træ. 20. årh. H. 225. B. 108. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/64
Ubekendt maler, 19. årh.: Interiør med en bænk. Usigneret. Olie på træ. 24 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/82
Ubekendt maler, ca. 1700: Kristi sorg. Usigneret. Olie på lærred. 67 x 51.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/81
Jules Moigniez, efter : Kvæg ved markgærde. Sign. J. Moigniez. Patineret bronze. Vægt 4089 g. L. 29 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/80
Lysekrone med stel af messing med 12 svungne lysarme, rigt behængt med prismer. 19. årh. H. 70. Diam. 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/21
Two Chinese paintings from a series depicting scenes from events in the three kingdoms. 19th century. Framed. Visible image c. 43 x 43 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2427/67
Ubekendt maler, 19. årh.: En bjørn i kamp med et hundekobbel. Olie på lærred. Sign. monogram 1844. 53 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/77
To par kinesiske hjørnestole af hardwood hvor af et par indlagt med plaketter af marmor. 19. årh.s slutning. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/76
Janus la Cour: Skyformationer over et åbent landskab. Sign. J la Cour. Olie på lærred. 27 x 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/75
Buste af bronze. Sign. N.H. 01. Berlin. Bronzestøberstemplet Guss. Martin u. Piltzing Berlin. H. 43 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/74
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 78. B. 36.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/73
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af en adelskvinde og en adelsmand. Usignerede. Olie på lærred. 83 x 65. (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/72
Terrin af porcelæn med osierkant, lågknop i form af citron. Antageligt Meissen. Ej mærket. 18.-19. årh.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2427/71
Dansk vitrineskab af egetræ, buet top, front og sider med glas og underdel med to paneldøre. Barok form, ca. 1920. H. 220. B. 100. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/57
En samling af kongeligt sølv hidhørende fra Prinsesse Thyra af Danmark. Ca. 1900. (6)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/69
Tysk Art Deco minaudière af guld, sølv og emalje. Louis Kuppenheim, Pforzheim. Ca. 1920. L. 8,5 cm
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/68
Barok hængevitrine af bemalet træ, svungen top, front med glaslåge. 18. årh. H. 74,5. B. 68. D. 33.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/66
Tre dele malakit med monteringer af messing. 20. årh. H. 4,5-7. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/65
Fransk kommode af mahogani og rodtræ med beslag af bronze, plade af rødlig marmor. 20. årh.s begyndelse. H. 87. B. 116. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/63
Russisk præsentations-smykkeæske, mærket for Karl Hahn i Skt. Petersborg. Ca. 1900. L. 10 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/41
Klapbord af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 76. B. 110. D. 52. Diam. 104.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/62
Fransk rokoko konsolbord af nøddebejdset bøg og nøddetræ, ben i form af dyrehove. 18. årh. H. 77,5. B. 83. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/61
Peter Tom-Petersen: "Hos Urtekræmmeren". Sign. Tom Petersen 1887 delvist opmalet. Olie på lærred. 60 x 69.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/60
"Alt Ozier, Holzschnittblumen“. Et sæt på fem par kopper samt sukkerskål af porcelæn. Meissen. 18. årh.s midte. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/59
Fransk sekretær af nøddetræ indlagt med marquetteri, plade af hvid marmor, beslag og greb af forgyldt bronze. Louis XVI stil, 20. årh.s begyndelse. H.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/56
Regence armstol af mørkbejdset og guldstafferet bøgetræ. 18. årh.s. begyndelse.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/55
Antoine Pesne, dennes kreds, 18. årh.: En guitarspillende kvinde. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/49
Christen Købke: Studie af en herre iklædt ægyptiske klæder. Sign. Chr. Købke. Bly, vandfarve og gouache på papir. 11,5 x 10.5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2427/53
Tre græske ikoner med fremstilling af bl.a. Johannes Døberen. Tempera på træpanel. 19. årh. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/46
Melchior de Hondecoeter stil, 18. årh.: Påfugle og høns i en park. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 79.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/50
Russisk ikon forestillende Kristus. Tempera på træ. 19. årh.s slutning. 31 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/35
Svensk skab af bemalet træ, overdel med to døre bag hvilke hylder, underdel med to skuffer. Barok form, 19. årh. H. 199. B. 107. B. 40.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/48
Et par skulpturer af patineret metal i form af allegoriske kvindefigurer. Ca. 1900. H. 56. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/47
Et par bergere af mahogni med beslag af forgyldt bronze, betræk af rødt uld. Empire form, 20. årh. H. 75. B. 54. D. 52. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/45
Russisk syskrin af ben og træ, skåret med person-, dyre- og byscenerier. Kholmogory, 19. årh. H. 15 cm. (2)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2427/44
Konsolbord af bemalet træ, sarg med skuffe. Delvist 18. årh. H. 66,5. B. 65,5. D. 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/22
Robert Panitzsch: Stueinteriør med en rygvendt pige. Sign. Robert Pan 31. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/43
Olga Alexandrovna: Opstilling med blomster i en solrig vindueskarm. Sign. Olga 1 juni 1948. Olie på malepap. 28 x 36.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2427/42
To sæt på seks samt et par teskeer af sølv med snoede skafter og forgyldte laffer. Danmark. 19. årh. L. 12,5-14. (14)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2427/36
P. Hertz: Et sæt bestående af tolv teskeer af forgyldt sterlingsølv prydet med emalje. 19. årh. L. 11,8. (12)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/39
Valdemar Engelhardt: Vase af porcelæn med blå krystalglasur. Royal Copenhagen. H. 43 cm. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/38
Dansk rokoko standur i kasse af guldstafferet fyrretræ. Sign. P. Mathiesen. 18. årh. H. 220,5. B. 52. D. 28.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/37
Carl Bille: Britisk dampskib i høj sø. Sign. og dateret Carl Bille 1869. Olie på lærred. 52,5 x 73,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/33
Øreskål af sølv samt kande. P. Hertz, København 1949 og 1950. Vægt 867 g. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/32
Barok klapbord af fyrretræ, hver sarg med skuffe. 18. årh. H. 75,5. B. 93. L. 65/119/178,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/31
Holger H. Jerichau: Gadeparti fra Capri med en mor og et lille barn. Sign. Holger H. Jerichau 1889. Olie på lærred. 77 x 53.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/30
En samling skeer af sølv, bl.a. et par danske barok skeer med violinformede skafter. 18.-19. årh. L. 12,5-21,7. (11)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/29
Dansk barok dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer, beslag og greb af messing. 18. årh. H. 120. B. 122. D. 64.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/25
Andreas Brünniche, tilskrevet: En adelsdame af slægten Danneskiold Samsøe, dekoreret med de l'Union Parfaite. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 57. Samtidig ramme
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK