-
2427/229
En samling danske bajonetter - blandt dem en sjælden forsøgsbajonet M/1841. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/228
Carl Bøgh: Køer ved et vandhul. Sign. Carl Bøgh. Pastel og kul på papir. Lysmål 101 x 135.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/227
Sjælden dansk artillerihirschfænger M/1840 i skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/226
Dansk ex fransk karabin M/1836, (1)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/225
Dansk maler, 19. årh.: Skibsportræt af Dagny af Svendborg. Usigneret. Bly og gouache på papir. 42 x 62.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2427/223
Pokal af hammerslået sølv, Aug. Hahn, 1918. Vægt 764 g. H. 32 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2427/222
To danske officerssabler efter M/1789 omkring 1800 - den ene i dårlig skede. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/221
Signeret s/h pressefotografi af den amerikanske astronaut John Glenn (1921-2016).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
340 DKK -
2427/220
Dansk pallask M/1789 uden skede samt prøjsisk faskinkniv M/1841. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/219
Seks trearmede kandelabre af messing, Eskilstuna 19. årh.s sidste fjerdedel. H. 49 cm. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2427/218
Emma Kongsbøll, m.fl.: Et par vaser af porcelæn dekoreret med mørkeblå glasur. B&G, 1902-1914. H. 24 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/217
Ostindisk våbenfad af porcelæn, Qianlong.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/216
Thailandsk tempelklokke af delvis forgyldt bronze, 18/19. årh. H. 13 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/215
2 tyske IOD kårder og 1 tjekkisk officerssabel. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/214
"Perlestellet" frugtkurv med underfad af porcelæn, privat dekoreret. Dateret 1926. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/213
Fiskebestik af sølv smedet i rokokodesign. F. Heimbürger m.fl. Vægt 1110 g. (22)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2427/180
N. F. Schiøttz-Jensen: En italiensk kvinde henter vand ved en fontæne. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1914. Olie på lærred. 54 x 42.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/212
Teservice af sterlingsølv, William Hutton & Sons Ltd, Sheffield 1918. Vægt 645 g. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/211
To kasseroller af sølv, med stjerthank af træ. Den ene A. Dragsted, København 1919, den anden med kinesisk eksportsølvstemplet. Derudover tripod flødekande. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/210
Dansk kavallerisabel M/1839 og dansk sabel for artilleriofficer efter M/1843 af Herazcek.. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2427/209
Karl Tuch 1882-?: Ung kvinde i blæsevejr. Sign. Tuch. 311/109. Bronze. Monteret på sokkel af sortbroget marmor. H. 18/27 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/208
Ovalt fad af sølv, Grann & Lagley, København 1941. Vægt 768 g. 28 x 38 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/207
Fransk kårde for højere stående artilleriofficer ca. 1820-1830. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/206
Saucebåd af sølv, ligeknækket rokokoform, på fast underfad. Københavns bymærke 1939. Vægt 630 g. L. 24 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/205
Ubekendt maler, 19. årh.: Landskab med træer og mennesker i forgrunden. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 37 x 50.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2427/188
Fransk maler. 20. årh.: Sommerligt landskab med figurer i forggrunden. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2427/204
Dansk officerssabel omkring 1800 samt sabel fra Sri Lanka? i skede. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/203
Charles Louis Eugène Signoret: Solnedgang over havet. Sign. Ch. Signoret. Olie på lærred. 55 x 72.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2427/202
Andrew McCallum: Græssende kvæg. Sign. A. McCallum. Olie på lærred. 30 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/201
Kinesisk vase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 25 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/200
I. L. Jensen, skole: Bøg og blomstrende hvidtjørn. Usigneret. Olie på lærred. 18,5 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/196
I. H. Brandt: Brænding. Sign. I. H. Brandt 1910. Olie på lærred. 74 x 112.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2427/199
Johannes Larsen: To raderinger med fugle. Tryksign. monogram 1903 og 1906. Raderinger. Bladstørrelse 33 x 42. (2).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/198
Benjamin I Vautier, efter, 19. årh.s slutning: Gæster i en krostue. Sign. J. Jonas pinxit. Vautier invted. Olie på lærred. 58,5 x 79,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/197
Troels Trier: Apollon på solvognen. Sign. T. Trier. Olie på lærred. 100 x 150.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/195
Joen Waagstein: Udsigt over en fjord på Færøerne. Sign. J. Waagstein 1919. Olie på lærred. 32 x 56.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/194
Tysk lågkrus af stentøj, tinmonteret låg af bemalt porcelæn, 19. årh. H. inkl. låg/gæk 16 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/178
Kinesisk tekande af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Sen Qing/Republik. H. 13 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2427/193
Carl Budtz-Møller: Geder på en flodbred ved en italiensk bjergby. Sign. C. B. M. Olie på lærred. 68 x 93.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/183
Alfred Benzon: "Parti fra Christiansholms Tørvemose mellem Klampenborg og Ordrup". Sign. monogram Christiansholms Mose 1882. Olie på lærred. 84 x 143.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2427/192
Johan Neumann: Kystparti ved Vesborg Fyr på Samsø. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 52 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/191
Kinesisk vase af porcelæn, sekssidet, dekoreret i emaljefarver. Mærket Kangxi men Republik. H. 36 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/190
Ubekendt maler, 20. årh.: Parti fra en kystlandingsplads. Usigneret. Olie på plade. 30 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/189
Poul Friis Nybo: Kystparti fra Fanø. Sign. Friis Nybo, Fanö. Olie på lærred. 61 x 86.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2427/179
Russisk ikon med fremstilling af Skt. Mark. Tempera på træpanel. 18. årh. 40 x 34 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2427/187
Holger H. Jerichau: Fiskere på Sognefjord i Norge. Sign. Holger H. Jerichau Sognefjord 1895. Olie på lærred. 51 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/186
Ida Rasmussen: Blomster og bær på grå baggrund. Sign. Ida R. 61. Olie på træ. 15,5 x 23,5.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/185
Viggo Langer: Kimmerslev Vandmølle ved Borup. Sign. Viggo Langer 1886. Olie på lærred. 51 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/184
Marinus Nielsen: Vindueskarm med blomster og udsigt mod Glyptoteket. Sign. monogram. Olie på lærred. 55 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/177
Kinesisk tedåse af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Sen Qing/Republik.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2427/182
Kinesisk tekande af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, sen Qing/Republik. H. 9,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/181
Kinesisk bakke af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Sen Qing/Republik. 26 x 28 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/176
Biblia, das ist: die gantze Heylige Schrifft Teutsch. 1564. German folio bibel with handcoloured woodcuts by Jost Amman.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2427/175
"Saksisk Blomst" ægvase af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 4/1954. Royal Copenhagen. H. 29 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2427/172
Dansk maler, 19. årh.: Interiør med en rygvendt kvinde. Sign. Espen Olsen. Olie på lærred. 43,5 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2427/170
Kinesisk maler, ca. 1800: Skibsportræt af sejlskibet "Falcon". Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. Lysmål 49 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2427/174
Holger H. Jerichau: Udsigt til en vej gennem en solskinsfyldt skov. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på malepap. 25 x 16.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/173
Ubekendt maler, 19. årh.: Udsigt over et brusende vandfald. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 52,5 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/167
Carl Bille: Parti fra Københavns Havn. Sign. C. Bille. Olie på papir monteret på plade. 26 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/171
J.G. Bradt: Monumenta Fredensburgica iussu Friderici V. erecta. [Copenhagen 1769].
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/169
Rudolf Bertelsen: Parti fra en sø med et par sejlende i en jolle. Sign. R. B. Olie på lærred. 30 x 46,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/168
Carsten Henrichsen: Et høstlandskab med en hestevogn på en markvej. Sign. Carsten Henrichsen 1856. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK