2427/216
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/214
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/213
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2427/180
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/212
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/211
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/210
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2427/209
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/208
Ovalt fad af sølv, Grann & Lagley, København 1941. Vægt 768 g. 28 x 38 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/206
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/203
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2427/202
Andrew McCallum: Græssende kvæg. Sign. A. McCallum. Olie på lærred. 30 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/200
I. L. Jensen, skole: Bøg og blomstrende hvidtjørn. Usigneret. Olie på lærred. 18,5 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/196
I. H. Brandt: Brænding. Sign. I. H. Brandt 1910. Olie på lærred. 74 x 112.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2427/199
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/198
Benjamin I Vautier, efter, 19. årh.s slutning: Gæster i en krostue. Sign. J. Jonas pinxit. Vautier invted. Olie på lærred. 58,5 x 79,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/197
Troels Trier: Apollon på solvognen. Sign. T. Trier. Olie på lærred. 100 x 150.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/195
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/194
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2427/178
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2427/193
Carl Budtz-Møller: Geder på en flodbred ved en italiensk bjergby. Sign. C. B. M. Olie på lærred. 68 x 93.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/183
Alfred Benzon: "Parti fra Christiansholms Tørvemose mellem Klampenborg og Ordrup". Sign. monogram Christiansholms Mose 1882. Olie på lærred. 84 x 143.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2427/192
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/191
Kinesisk vase af porcelæn, sekssidet, dekoreret i emaljefarver. Mærket Kangxi men Republik. H. 36 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/189
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2427/179
Russisk ikon med fremstilling af Skt. Mark. Tempera på træpanel. 18. årh. 40 x 34 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2427/187
Holger H. Jerichau: Fiskere på Sognefjord i Norge. Sign. Holger H. Jerichau Sognefjord 1895. Olie på lærred. 51 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/185
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/184
Marinus Nielsen: Vindueskarm med blomster og udsigt mod Glyptoteket. Sign. monogram. Olie på lærred. 55 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/177
Kinesisk tedåse af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Sen Qing/Republik.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2427/182
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/181
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/176
Biblia, das ist: die gantze Heylige Schrifft Teutsch. 1564. German folio bibel with handcoloured woodcuts by Jost Amman.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2427/175
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2427/172
Dansk maler, 19. årh.: Interiør med en rygvendt kvinde. Sign. Espen Olsen. Olie på lærred. 43,5 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2427/170
Kinesisk maler, ca. 1800: Skibsportræt af sejlskibet "Falcon". Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. Lysmål 49 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2427/174
Holger H. Jerichau: Udsigt til en vej gennem en solskinsfyldt skov. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på malepap. 25 x 16.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2427/173
Ubekendt maler, 19. årh.: Udsigt over et brusende vandfald. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 52,5 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/167
Carl Bille: Parti fra Københavns Havn. Sign. C. Bille. Olie på papir monteret på plade. 26 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/171
J.G. Bradt: Monumenta Fredensburgica iussu Friderici V. erecta. [Copenhagen 1769].
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/169
Rudolf Bertelsen: Parti fra en sø med et par sejlende i en jolle. Sign. R. B. Olie på lærred. 30 x 46,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2427/168
Carsten Henrichsen: Et høstlandskab med en hestevogn på en markvej. Sign. Carsten Henrichsen 1856. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2427/156
N. G. Rademacher: Udsigt over Lemvig. Sign. N. R. 1877. Olie på lærred. 27 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/166
David Monies: Portræt af en kvinde i sort kjole. Sign. D. Monies. Olie på malepap. 28 x 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/165
Marie Sandholt: 'En Sti'. Sign. M.S. 37. Olie på lærred. 80 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2427/164
Carl Theodor Wegener: Skulptur af patineret bronze forestillende en dansk garder i vagtuniform med gevær og knivbajonet. Sign. C. W. 09. H. ca. 41 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/163
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2427/162
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/161
Harry Kluge: Sol fra en døråbning i et dunkelt rum. Sign. Harry Kluge 1939. Olie på lærred. 80 x 56.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/158
Thorvald Niss: Udsigt fra en kyst. Sign. Niss 1895. Olie på lærred monteret på lærred. 28 x 23,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/159
Peter Tom-Petersen: Kanalparti fra København. Sign. Tom P. Olie på lærred monteret på malepap. 28 x 37,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/157
Valentin Wassner: Et par portrætter af Hr. Senator Petersen samt Fru Senator Petersen. Sign. V. Wassner 1845. Olie på lærred. 34 x 27,5. (2).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/155
Marie Sandholt: “Modelstudie”. Sign. M. S. Olie på lærred. 56,5 x 35,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/154
Dansk maler, 19. årh.: Opstilling med en kurv med blomster og kirsebær. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/153
Ubekendt maler, 19. årh.: Udsigt over et bjerglandskab med en hytte. Sign. V. F. Olie på papir monteret på lærred. 22 x 17. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2427/139
Vilhelm Melbye: Solnedgang over en kyst med fiskerbåde. Sign. V.M. 62. Olie på papir monteret på lærred. 22,5 x 33,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2427/152
Emanuel A. Petersen: Grønlandsk landskab med personer. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/151
Keika Hyakugiku. 1893. One hundred Chrysanthemums. 25 handcoloured woodcuts. (1)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/149
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2427/148
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/147
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/146
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt