Auktion 872
Møbler, belysning og tæpper
-
1851/880
Svensk møbeldesign: Gyngestol af massiv bejdset fyrretræ.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
877/1069
Arne Jacobsen: "Svanesofa". Fritstående to-pers. sofa med stel af aluminium. Sæde, sider samt ryg betrukket med sort skind. Model 3321.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
1747/899
Børge Mogensen: Daybed med stel af patineret eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med blåternet uld. Model 4312.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1744/1034
Bo Wretling: Lænestol opsat på hjul. Sider samt banesyet sæde og ryg betrukket med mørkegråt stof.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
873/1218
Finn Juhl: Sjælden kommode af ask. Front med fire skuffer med greb af messing. Udført hos Bovirke.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/1214
Poul Kjærholm: "PK 26". Sæt på tre væghængte sofamoduler med løse hynder i sæde og ryg betrukket med dybthæftet, originalt patineret Nigerskind. (3)
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
873/1188
Danny Lane: "Blue Caramel". Lille sidebord af blåt glas, piedestalfod af stablet glas. H. 72.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
873/1167
Peter Hvidt: Unik lænestol med stel af elm. Sæde samt dybthæftet ryg betrukket med patineret, originalt skind.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
873/1159
Kaare Klint: Et par armstole med stel af mahogni. Betrukket med sømbeslået let patineret naturskind. Model 4483. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
873/1148
Poul Henningsen: "PH 4/3". Bordlampe af forkromet metal stemplet "Pat. Appl". monteret med originale skærme af matglas.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/1132
Hans J. Wegner: "GE 1". Daybed af massiv eg i to dele, justérbar ryg med beslag af jern. Løse hynder betrukket med hhv. rød og grå uld. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/1119
Barbro Nilsson: "Spättan, gul" (Rødspætten, gul). Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med mønster i gule, grønne og grå nuancer. L. 191. B. 140.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/1109
Josef Frank: "Nationalmuseiskåpet". Fritstående kabinet af amboyna burl finer, mahogni struktur og birk. Front med 19 skuffer. H. 120.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/1091
Poul Henningsen: "PH-4/4". Pendel med bajonetfatningshus mrk. "PH-4 Patented", skærme af af poleret kobber. Udført ca. 1930'erne hos Louis Poulsen. Diam. 40.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
873/1090
Märta Måås-Fjetterström: "Vita Rutmattan". Håndvævet uldtæppe i rölakan teknik. Formgivet 1933. Udført hos AB MMF.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
43.000 DKK -
1739/967
Voss: Lysekrone med fem-armet stel af forniklet metal, skærme af gulligt matglas. H. 80. Diam. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1737/867
Frits Henningsen: Fritstående hjørnesofa med stel af bejdset eg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med lys uld.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1736/856
Eero Aarnio: "Delfiini". Et par lænestole samt et par tilhørende skriveborde af formbøjet træ. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1736/787
Ubekendt formgiver: En "trillebør" daybed af fyrretræ. Sæde betrukket med langhåret fåreskind. H. 52. L. 190. B. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1736/776
Serveringsvogn af riopalisander opsat på hjul. Ene ende med klap. Front med fem skuffer.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1735/892
Lyfa: Et par Art Deco lysekroner med stel og baldakin af messing, monteret med seks blus med skærme af opalglas. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1734/980
Peter Hvidt, tilskrevet: Fritstående 2,5 pers. sofa opsat på runde, tilspidsende ben af bøg. Betrukket med lyst stof, ryg dybthæftet med krydssting.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1734/846
Jørgen Gammelgaard: Et par foldetaburetter med stel af forkromet stål, krydsstillede ben. Sæde udspændt med sort skind. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1732/837
Maj Svanström: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. MS, KH. L. 210. B. 146.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1732/834
Polly Björkman: Fladvævet Art Deco tæppe af uld i røde, brune og grå nuancer. Sign. TPB. L. 310. B. 248.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1732/833
Polly Björkman: Fladvævet Art Deco tæppe af uld i orangerøde, brune og grå nuancer. Sign. PB. L. 302. B. 258.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1731/534
Erik Chambert, tilskrevet: Fritstående "Swedish Grace" daybed/chaiselong med stel af mørkpoleret eg. Betrukket med messingsømbeslået rødt stof.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1727/718
Et par store Art Deco bordlamper med stel af messing og forkromet metal på sortlakeret base, kubeformet skærm af beige akryl. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1727/682
Peter Hvidt: Armstol med runde ben af bøg. Betrukket med patineret sort skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1727/516
Émile-Jacques Ruhlmanns stil: Art Deco dagligstuemøblement bestående af en sofa samt et par lænestole af nød. Betrukket med lyst skind.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1726/514
Poul Henningsen: "PH-Mørklægning". Pendel med ti horisontale skærme af patineret, sortlakeret metal. Formgivet 1941 til Tivoli København.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1386
Ib Kofod-Larsen: "Elizabeth". Lænestol samt tilhørende skammel med stel af riopalisander. Betrukket med originalt sort skind. (2)
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/1385
Ib Kofod-Larsen: Sjælden "Elizabeth" armstol med stel af riopalisander. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført hos Christensen & Larsen.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1384
Arne Vodder: "Credenza". Fritstående skænk af riopalisander, med seks ben og vendbare skydelåger. H. 80. L. 250. D. 47.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
132.000 DKK -
872/1383
Ib Kofod-Larsen: Skænk af riopalisander med fire låger i front, opsat på V-formede ben. Udført hos Säffle Möbelfabrik, Sverige.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/1382
Peter Hvidt, Orla Mølgaard: Et par lænestole af riopalisander med medestel. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med grå uld. Model 130. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1381
Hans J. Wegner: "RY 26". Skænk af riopalisander med stel af stål, sko af palisander. Front med to skydelåger med sjeneflet.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1380
Georg Thams: Sofabænk med stel af røget eg, brede sprosser i ryg af riopalisander. Hynde betrykket med lyst stof, kedder af naturskind.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1379
Hans J. Wegner: "Savbukkestolen". Sæt på 12 stole med stel af teak. Sæde betrukket med brunt skind. (12)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1378
Hans J. Wegner: "AT 304". Spisebord opsat på krydsbensstel af bøg med messingbøjler. Top samt klapper af teak.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/1377
Poul Henningsen: "PH-3/2"/"Gulvspørgsmålstegn". Justérbar standerlampe med stel og fatningshus af bruneret messing, monteret med skærme af ét-lags opalglas.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/1376
Hans J. Wegner: "Bamsestolen". Øreklapstol med "negle" af riopalisander og ben af bejdset bøg. Betrukket med grålig nistret uld.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1375
Børge Mogensen: "Tallboy". Et par høje kommoder af eg opsat på medestel. Front med fire større samt fire mindre skuffer. Greb og beslag af messing. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1374
Børge Mogensen: Sjælden og ekstra lang daybed med ramme af fyr. Løse hynder betrukket med hhv. lys- og mørkebrun uld.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1373
Hans Christian Hansen, Viggo S. Jørgensen: Sjælden stol med runde ben af ask. Sæde samt ryg betrukket med originalt patineret skind.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1372
Elias Svedberg: Sjælden fritstående to-pers. sofa med ben af eg. Sæde og ryg betrukket med dybthæftet lyseblå uld. L. 161.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
-
872/1371
Viggo Boesen, tilskrevet: Sofagruppe bestående af to-pers. sofa samt et par lænestole. (3)
Vurdering :
150.000–175.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
872/1370
Flemming Lassen, Arne Jacobsen: "Armstol til Chefkontor"med stel af nøddetræ. Sæde og rug betrukket med lys kanvas. Armlæn og keddere af naturskind.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
-
872/1369
Arne Jacobsen: Unikt arbejdsbord med stel og runde ben af eg. Top af tulipantræ med profileret kant. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/1367
Flemming Lassen: Lænestol med tilspidsende ben af mørklakeret mahogni. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med lys uld.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/1366
Polly Björkman: Stor grønligt fladvævet tæppe af uld med gule og brune kanter. Sign. TPB. L. 416. B. 270.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1365
Art Deco: Et par sjældne stanghængte pendler/standerlamper. Mat forniklet metal med kugleformede skærme af klart/matglas omsluttende fire fatninger. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
-
872/1364
Fransk Art Deco konsol af sortlakeret træ, svungent stel med rektangulær base af messing.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1363
Art Deco: Et par Art Deco loftslamper med stel af messing og stor glasskive af råglas med sandblæst motiv i form af springende hjorte. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/1360
Mary Sandberg: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i blå og grå nuancer. Sign. MS, KH.
Vurdering :
45.000–50.000 DKK Ikke solgt
-
872/1359
Arne Norell: Et par lænestole med tykke "trommestiksben" af bejdset bøg. Betrukket med grønt stof. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
872/1358
Arne Norell: Et par fritstående to-pers. sofaer med tykke "trommestiksben" af bejdset bøg. Betrukket med grønt stof. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1357
Nordiska Kompaniet: Konsol af sortlakeret træ. Front med fem skuffer, greb af messing. H. 76/78,5. D. 46. L. 185.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1356
Svensk design: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i lysegrå og grønne nuancer. Sign. MBH, AHN.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
872/1355
Dansk snedkermester: Sofagruppe med ben af bejdset bøg, bestående af to-pers. sofa samt høj- og lavrygget lænestol. (3)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1354
Piero Fornasetti: Lille serveringsvogn opsat på hjul med messingbeslag. Bakketop samt underliggende hylde med litografisk tryk.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK