2422/942
Nils Koppel, Eva Koppel: Lænestol med stel af bejdset bøg. Sæde samt dybthæftet ryg betrukket med lys uld.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2422/941
Arne Jacobsen: "Syveren". Seks spisebordsstole med ben af forkromet stål. Sæde og ryg af sortlakeret træ. (6)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2422/940
Trine Boesen: “True Affection II”. Sign. Trine Boesen, 63/230. Litografi i farver. Lysmål 38 x 28.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2422/923
Jacob Gadd: "Hold den gode tone-md. Butterfly ed.". Sign. Jacob Gadd, 42/75. Giclèetryk i farver. Lysmål 39 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2422/939
Alv Ringereide: "Min hustru". Sign. Ringereide, 1940. Akvarel på papir. Bladmål 50 x 35. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2422/938
Ubekendt maler, 20. årh.: Konkret komposition. Sign. Blyant og oliekridt på papir. Lysmål 24 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2422/937
Hans Pauli Olsen: Kvindelig model, 2013. Sign. Bly og tuschlavering på papir. Bladstørrelse 41 x 29.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2422/936
Walasse Ting: "Hot and Sour Soup", 1969. Sign. og dateret. Album med 22 litografier i farver. Bog nr. 734. 41 x 30.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2422/935
Ragnhild Keyser: "Normandiet". Sign. R Keyser. Betegnet på bagsiden Paris 1920. Olie på lærred. 47 x 61.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2422/930
Bergboms: Et par bordlamper af messing og opalglas, med skærme af lyst stof. Model B99. H. 75. (2).
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2422/933
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Ikke solgt
2422/932
Poul Kjærholm: “PK 22”. Et par meget tidlige hvilestole med stel af sortmalet stål. Udspændt med mørkebrunt skind. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2422/931
Henning Damgård-Sørensen: Uden titel. Sign. på bagsiden. Relief af bemalet træ. 59 x 78.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2422/929
Stephan Rostrup: Organisk figur. Sign. Rostrup 1973. Bronze. H. 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2422/928
Dansk design: Par standerlamper af messing med kannelerede stammer. 1950'erne. H. 139. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2422/925
Dansk møbeldesign: Taburet af eg, svævende sæde udspændt med sjeneflet. Udført hos Ølholm Møbelfabrik.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2422/927
Christian E. Hansen: "Kanada". Sofabænk med stel af bejdset bejdset bøg. Udført hos Fritz Hansen. L. 163.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2422/926
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2422/911
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol betrukket med grønligt velour, ben af bejdset bøg. 1940'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2422/924
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2422/909
Erik Heide: Fugl. Usign. Skulptur af støbejern. H. 9,5. L. 22,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2422/922
Tróndur Patursson: Uden titel. Tre kompositioner. Sign. T. Patursson 03. Litografi i farver. Lysmål 51 × 71. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2422/921
Dansk møbeldesign: To-personers sofa, betrukket med grønt møbelstof, ben af bejdset bøg. 1940-50'erne. L. 168.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2422/920
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel af eg, sæde og ryg betrukket med flerfarvet møbelstof. 1940'erne.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2422/919
Mogens Koch: Sæt på fire skifterammer af massiv teak. H. 50,5. B. 76. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2422/915
Lars Dan: Landskab med figurer. Sign. på bagsiden Lars Dan. Olie på lærred. 125 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2422/918
Torben Bohse: "Den der graver en grav......", 1974. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2422/917
Poul Kjærholm: Rektangulært bord med plade af sortlakeret træ, ben af forkromet stål. H. 65,5. L. 100. B. 75.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2422/916
Anders Pehrson: "Bumling" og "Stegepanden". Tre standerlamper af forkromet og cremefarvet metal. H. 104 - 121. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2422/914
Skandinavisk design: Serveringsvogn med stel af aluminium, plader af laminat med kantlister af ask. H. 57. L. 78. B. 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2422/913
Kurt Østervig: Et sæt på fire indskudsborde af palisander. Model 200. H. 46. L. 150. B. 30. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2422/912
Bruno Mathsson: "Superellipse". Spisebord med plade af ask. H. 70. L. 220. B. 110.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2422/910
Aage Gitz-Johansen: Seks figurkompositioner. Usign. Træsnit. Lysmål 25,5 x 19,5. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2422/908
Ernst Syberg: Opstilling med blomster på flisebord. Sign. Vandfarve og blyant på papir. Bladstørrelse 50 x 65.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2422/907
Louise Campbell: "Collage 600" og "Campbell 275". To pendler af akryl og glas. Diam. 60 og 27,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2422/904
Dyrlund: “Captains bar”. Bar af eg, monteret på hjul. Udklappelig top ilagt sort formica. H. 90. B. 59. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2422/906
Jan Christensen: Uden titel, 2023. Sign. monogram; Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2422/905
Dansk møbeldesign: Lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt skind og velour. 1940-50'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2422/903
Dansk møbeldesign: Tre-personers sofa med ben af bøg, betrukket med gråt uld. 1940'erne. L. 200.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2422/902
Henry Kjærnulf: Fire stole med stel af massivt eg. Udført hos Brobyværk møbel- og stelfabrik. 1970'erne. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2422/901
Carla Thonsgaard: "Stormen på søen". Sign. Carla Thonsgaard. Olie på papir. Lysmål 39 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2422/900
Rudolf Nicklau: Opstilling med solsikker. Sign. Rud. Nicklau. Akvarel på papir. Lysmål 44 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2422/899
Henry Hanke: "From Waverton". Udsigt over Waverton, Sydney. Sign. Olie på lærred monteret på masonit. 51 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2422/898
Dansk møbeldesign: Tre-personers sofa med ben af bøg, betrukket med gult og lyst møbelstof. 1940'erne. L. 175.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2422/897
Dansk møbeldesign: Art Deco kommode af elm, skrå front med tre skuffer. 1920-30'erne. H. 58. B. 82. D. 34/44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2422/896
Dansk møbeldesign: Et par Art Deco natskabe af elm og sortlakeret træ. 1920-30'erne. H. 51,5. B. 52,5. D. 38. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2422/895
Tue Poulsen: Sofabord med stel af sortmalet jern, top ilagt fliser af stentøj. H. 53. Diam. 110.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2422/886
Nils Thorsson: Oval vase af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. Unik. Kgl. P. H. 12.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2422/894
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2422/888
Jais Nielsen: Rund vase af stentøj modelleret med ansigter i relief samt to små hanke. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Jais, 20248. Kgl. P. H. 20,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2422/893
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2422/892
Hans J. Wegner: “Kinastolen”. Armstol af kirsebær. Senere sædehynde betrukket med patineret naturskind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2422/890
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA. Tuschlavering på papir. Bladstørrelse 130 x 92. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2422/891
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2422/887
Kaare Klint: Rektangulært spisebord af mahogni med hollandsk udtræk. Ben med profileringer.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2422/889
Paul Leroy: "Spinal Table". Spisebord med plade af hvidt laminat, stel af stål. H. 72. L. 210. B. 90.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2422/885
A. F. Rasmussen, Leon Kastbjerg Nielsen: Skål og bakke af sterlingsølv. Skål H. 2,7. Diam. 17,7. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2422/884
Dansk snedkermester: To indskudsborde af palisander. Formgivet 1950érne. H. 50/43,5. L. 62/49. D. 42. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2422/883
Dansk snedkermester: Dækketøjsskab af cubamahogni. H. 160. B. 120. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2422/882
Børge Mogensen: Tre pers. sofa med ben af nøddetræ. Betrukket med rød/brunt skind.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2422/881
Hans J. Wegner: “GE 501”. Lav- og højrygget lænestol af formbøjet lamineret eg, betrukket med grøn uld. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK