Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Uden titel, Hjarnø, 1948. Sign. Jorn. Olie på lærred. 50×61.
Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London 1968, nr. 577, gengivet side 380. Proveniens: Børge Munch Nielsen, København. Proveniens: Dansk privatsamling.
Sommeren 1948 tilbragte Jorn sammen med andre af sine kolleger, bla. Ejler Bille og Egill Jacobsen på den lille ø, Hjarnø i Horsens Fjord. En stor del af det billedindhold, der optog ham, stammede imidlertid fra den rejse til Djerba i Tunesien, som han netop var vendt hjem fra. Med sit lette og umiddelbare udtryk manifesterer flere af figurkompositionerne fra denne periode sig med en rastløs energi, der demonstrerer det potente skaberfelt, som Jorn befandt sig i - ikke bare i forhold til egen kunstnerisk modning, men også som en af de internationale nøglepersoner i etableringen af CoBrA.