Moderne kunst
Malerier, skulpturer og grafik
905/839
Pablo Picasso: "Le Modele", 1965. Sign. Picasso, 4/50. Akvatinte. Lysmål 58 x 44.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
905/838
Georges Braque: "Pichet et oiseaux", ca 1950. Sign. G. Braque, 76/200. Ætsning og aquatinte i farver. Lysmål 45 x 54.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/837
Georges Braque: "Feuillage en couleurs", 1956. Sign. G. Braque, 39/60. Radering/akvatinte i farver. Lysmål 47 x 40.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
905/836
Eduardo Chillida: "Aldizkatu I", 1972. Sign. Chillada, 31/50. Radering, akvatinte. Lysmål 26 x 26,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
905/835
Pierre Soulages: "Lithographie 42", 1979. Sign. Soulages, 77/85. Litografi i farver. Bladstørrelse 75,5 x 56,5.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
115.000 DKK -
905/834
Pierre Soulages: “Sérigraphie No. 10”, 1979. Sign. Soulages, 30/75. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 52 × 37.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
905/833
Pierre Soulages: “Sérigraphie No. 11”, 1979. Sign. Soulages, 30/75. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 52 × 37.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
98.000 DKK -
905/832
Pierre Soulages: “Sérigraphie No. 12”, 1979. Sign. Soulages, 30/75. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 52 × 37.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
66.000 DKK -
905/831
Pablo Picasso: "Visage brun/bleu", 1947. Stemplet Edition Picasso Madoura Plein Feu, nummereret 7/200.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
905/830
Per Arnoldi: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 150 x 165.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
905/829
John Christoforou: "Les amoureux", 1980. Sign. Christoforou. Olie på lærred. 114 x 146.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
905/828
Jean Rustin: "Femme assisee sur son lit". Sign. på bagsiden Rustin 96. Olie på lærred. 98 x 130.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
905/827
Carlo Levi: Uden titel, 1934. Sign. C. Levi samt sign. på bagsiden C. Levi 341123. Olie på lærred. 67 x 51.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
905/826
Vilhelm Bjerke-Petersen: Uden titel. Sign. v.b-p-45. Olie på masonit. 46 × 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
905/825
Kjell Nupen: "Vinter". Sign. på bagsiden Nupen 1989. Olie på lærred. 125 x 94 cm.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
905/824
Gina Pellón: Uden titel, 1989. Sign. Gina Pellon. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
905/823
Kurt Trampedach: Portræt, 2000. Sign. Kurt Trampedach 000. Monotypi. Bladstørrelse 33 x 26.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
905/821
Tom Krøjer: "Borsalino". Sign. Krøjer 1994 samt sign. på bagsiden Krøjer med titel og årstal. Olie på lærred. 190 x 300. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
905/820
Arne Haugen Sørensen: "Opstilling med dame". Sign. Sørenen 81 samt sign. på bagsiden Arne Haugen Sørensen. Akvarel på papir. Bladstørrelse 76 x 56.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
905/819
Jørgen Nash: "God morgen min kære". Sign. Jørgen Nash 85 samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 125
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
905/817
Preben Hornung: “Etude No. 8”. Sign. monogram samt sign. på bagsiden P. Hornung, juli 1959. Tempera, pastel, retoucherfernis og voks på lærred. 37 × 43.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
905/816
Roger Edgar Gillet: Uden titel. Sign. R.E. Gillet. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/815
Lothar Fischer: Figur, 1962. Sign. Lothar Fischer. Unik. Bronze. H. 21.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
905/813
Gunnar Aagaard Andersen: "Kursive Billeder", 1974. Usign. Olie på krideret lærred. 130 x 97.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/811
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/809
Albert Mertz: "Ukendt signal". Sign. på bagsiden Mertz, Paris 64. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/808
Poul Gernes: Uden titel, ca. 1977-78. Sign. på bagsiden Poul Gernes. Syntetisk lakmaling på masonit. 92 x 92.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
905/803
Preben Hornung: Tre kompositioner. To sign., én dateret. Olie på plade. 14 x 20, 16 x 22 og 22 x 16. (3)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
905/801
Sven Dalsgaard: "Musikanten", 1954-55. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 83 x 182.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
905/800
Akira Kito: "Silence". Sign. Kito samt sign. på blændrammen Akira Kito le 22.7.1957 med titel. Olie på lærred. 73 x 54.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
905/799
Marian Bogusz: Uden titel. Sign. mbogusz 67; sign. og dateret på bagsiden. Relief i mixed media. 61 x 104 x 11.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
905/797
Lars Nørgård: Uden titel, 1997. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 151 x 108. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
905/796
John Kørner: "Theresa". Sign. på bagsiden Kørner 2005 med titel. Olie og spejlglas på plade. 78 x 98.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
905/795
Lars Nørgård: Uden titel, 1997. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 151 x 78. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/794
Benny Dröscher: Uden titel. Sign. på bagsiden Benny Dröscher 2003. Akryl og mixed media på lærred. 125 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
905/793
Christian Lemmerz: Portræthoved. Usign. Gips. Unika. H. 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
905/792
Michael Kvium: "Grey day". Sign. Kvium 21. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21,5 x 25.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
905/791
Kathrine Ærtebjerg: "Væren", 2017. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
905/790
Jesper Christiansen: Uden titel, 1998. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 90.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
905/789
Jesper Christiansen: "Genremaleri", maj 1995. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
905/785
Anette Harboe Flensburg: "Nunc Stans lV", 2018. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 45 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
905/784
William Joseph Anastasi: Uden titel (Subway Drawing). Sign. Anastasi 1998. Blyant på papir. Bladstørrelse 28,5 x 29.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
905/783
Michael Kvium: Stående figur. Sign. Kvium 99. Kul på papir. Bladstørrelse 140 x 112.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
905/782
Anette Harboe Flensburg: “Still life with circles”, 2018. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 25 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
905/781
Ian McKeever: “Twelve (G1-2009)", 2008. Sign. og dateret på bagsiden. Gouache på papir monteret på lærred. 60,5 x 45,5. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
905/780
Ian McKeever: "Twelve (G3-2009)", 2009. Sign. og dateret på bagsiden. Gouache på papir monteret på lærred. 60,5 x 45,5. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
905/779
Carl-Henning Pedersen: "Sejlende figurer". Sign. chp 1978, Gstaad; sign. og dateret med titel på bagsiden. Akvarel på papir. Bladstørrelse 56 x 76.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
905/778
Henry Heerup: Fugl. Sign. Heerup 67. Collage; slik og mixed media på masonit. 50 x 65.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
905/777
Carl-Henning Pedersen: "Face to face". Sign. chp Leuk 1978. Akvarel på papir. Bladstørrelse 77 x 56.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
905/776
Tage Mellerup: "Kontrasternes Sammenspil", ca. 1940. Sign. TM. Olie på lærred. 53 x 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
905/775
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn; utydeligt (falmet) dateret 1968. Tusch på papir. Bladstørrelse 26,5 x 20,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/774
Asger Jorn: Uden titel, 1940erne. Usign. Blyant på papir. Bladstørrelse 15 x 29.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
905/773
Henry Heerup: To figurer. Sign. Heerup, 1970. Olie på masonit. 34 x 39.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
905/772
Henry Heerup: Uden titel. Sign. på bagsiden Heerup 64. Olie på plade. 34 x 43.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
905/771
Anne Marie Carl-Nielsen: "Brummende tyr", 1894. Sign. A.M.C.N. (f. B). Patineret bronze. H. 11. L. 15. D. 6,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
905/770
Erik Olson: Kain og Abel. Sign. Erik Olson 1942. Olie på lærred. 78 x 68.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
905/769
Jussi Mäntynen: Stående los. Sign. Jussi Mäntynen, 1944. Patineret bronze. H. 20. L. 23. D. 13.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
905/768
Ivan Ivarson: Motiv fra Sydfrankrig. Sign. I. Ivarson. Olie på lærred. 50 x 63.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
905/767
Wilhelm Wils: "Bakkens Gøglervogn". Sign Wils. Olie på lærred. 77 x 95.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/765
Gudmund Hentze: Otte scener fra sagnhistorien om “Hagbard og Signe” med strofe og omkvæd. Sign. monogram. Gouache på papir. Lysmål 14 × 8. (8)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
905/764
Victor Isbrand: To franske soldater. Sign. V. Isbrand, 1919. Bemalet på bagsiden. Olie på lærred. 43 × 34.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
905/763
Harald Engman: "Due West"; "Kurs stik Vest!". Sign. Harald Engman 43. Akvarel på papir. Lysmål 28 x23.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK