Roger Edgar Gillet (f. Paris 1924, d. Ile-et-Vilaine 2004)
Uden titel. Sign. R.E. Gillet. Olie på lærred. 38×46.
Udstillet: “Fremmed kunst i dansk eje”, Louisiana, 1964, kat. nr. 134. Proveniens: Galerie Ariel, Paris (Ariel 3400). Proveniens: Galerie Nord, Randers.
Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021