Moderne kunst
Moderne malerier
Malerier, skulpturer og grafik
2320/679
Alexander Tillegreen: "Hyperborea". Sign. på bagsiden Alexander Tillegreen 2015 med titel. Olie på lærred. 117 x 95. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
908/754
Albert Mertz: "Trappe?", Paris 1967. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på masonit. 119 x 125.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
908/748
Kurt Trampedach: Uden titel. Sign. Trampdach 2001. Olie og gips på plade. 60 x 80.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2222/531
Preben Hornung: "Træer", Hillerød. Sign. på bagsiden P. Hornung juni 1955. Olie på lærred. 43 x 37.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2216/525
Tatjana Valsang: “Feld”, 2014. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 70 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2216/7516
Thierry Geoffroy / Colonel: "Use 'delay' instead of picture or painting". Sign. på bagsiden Colonel 2009. Mixed media på lærred. 136 x 150.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2213/507
Lars Nørgård: Uden titel. Sign. og dateret på bagsiden Lars Nørgård 85. Olie på lærred. 204 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2211/529
Thorbjørn Lausten: Tre-delt komposition, 1973. Sign. på bagsiden T. Lausten. Olie på plade. 40 x 40. (3)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2210/581
Harald Engman: "Lægen holder døden fra sengen", København ca. 1942. Usign. Mixed media på papir. Bladstørrelse 21 x 26,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2205/521
Albert Mertz: "Bambino", maj 1980. Gouache, udskårne papplader og postkort på pap. 62 x 140. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2205/501
Wilhelm Freddie: Opstilling med flaske og pensel. Sign. Freddie 1931 samt med datering på blændrammen. Olie på lærred. 42 x 42.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2202/505
Svend Johansen: Interiør. Sign. SJ. Olie på lærred. 110 x 89.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
905/830
Per Arnoldi: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 150 x 165.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
905/829
John Christoforou: "Les amoureux", 1980. Sign. Christoforou. Olie på lærred. 114 x 146.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
905/828
Jean Rustin: "Femme assisee sur son lit". Sign. på bagsiden Rustin 96. Olie på lærred. 98 x 130.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
905/827
Carlo Levi: Uden titel, 1934. Sign. C. Levi samt sign. på bagsiden C. Levi 341123. Olie på lærred. 67 x 51.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
905/826
Vilhelm Bjerke-Petersen: Uden titel. Sign. v.b-p-45. Olie på masonit. 46 × 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
905/825
Kjell Nupen: "Vinter". Sign. på bagsiden Nupen 1989. Olie på lærred. 125 x 94 cm.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
905/824
Gina Pellón: Uden titel, 1989. Sign. Gina Pellon. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
905/823
Kurt Trampedach: Portræt, 2000. Sign. Kurt Trampedach 000. Monotypi. Bladstørrelse 33 x 26.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
905/821
Tom Krøjer: "Borsalino". Sign. Krøjer 1994 samt sign. på bagsiden Krøjer med titel og årstal. Olie på lærred. 190 x 300. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
905/820
Arne Haugen Sørensen: "Opstilling med dame". Sign. Sørenen 81 samt sign. på bagsiden Arne Haugen Sørensen. Akvarel på papir. Bladstørrelse 76 x 56.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
905/819
Jørgen Nash: "God morgen min kære". Sign. Jørgen Nash 85 samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 125
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
905/817
Preben Hornung: “Etude No. 8”. Sign. monogram samt sign. på bagsiden P. Hornung, juli 1959. Tempera, pastel, retoucherfernis og voks på lærred. 37 × 43.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
905/816
Roger Edgar Gillet: Uden titel. Sign. R.E. Gillet. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/813
Gunnar Aagaard Andersen: "Kursive Billeder", 1974. Usign. Olie på krideret lærred. 130 x 97.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/811
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/809
Albert Mertz: "Ukendt signal". Sign. på bagsiden Mertz, Paris 64. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/808
Poul Gernes: Uden titel, ca. 1977-78. Sign. på bagsiden Poul Gernes. Syntetisk lakmaling på masonit. 92 x 92.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
905/803
Preben Hornung: Tre kompositioner. To sign., én dateret. Olie på plade. 14 x 20, 16 x 22 og 22 x 16. (3)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
905/801
Sven Dalsgaard: "Musikanten", 1954-55. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 83 x 182.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
905/800
Akira Kito: "Silence". Sign. Kito samt sign. på blændrammen Akira Kito le 22.7.1957 med titel. Olie på lærred. 73 x 54.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
905/799
Marian Bogusz: Uden titel. Sign. mbogusz 67; sign. og dateret på bagsiden. Relief i mixed media. 61 x 104 x 11.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
905/797
Lars Nørgård: Uden titel, 1997. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 151 x 108. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
905/796
John Kørner: "Theresa". Sign. på bagsiden Kørner 2005 med titel. Olie og spejlglas på plade. 78 x 98.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
905/795
Lars Nørgård: Uden titel, 1997. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 151 x 78. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/794
Benny Dröscher: Uden titel. Sign. på bagsiden Benny Dröscher 2003. Akryl og mixed media på lærred. 125 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
905/792
Michael Kvium: "Grey day". Sign. Kvium 21. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21,5 x 25.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
905/791
Kathrine Ærtebjerg: "Væren", 2017. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
905/790
Jesper Christiansen: Uden titel, 1998. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 90.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
905/789
Jesper Christiansen: "Genremaleri", maj 1995. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
905/785
Anette Harboe Flensburg: "Nunc Stans lV", 2018. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 45 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
905/784
William Joseph Anastasi: Uden titel (Subway Drawing). Sign. Anastasi 1998. Blyant på papir. Bladstørrelse 28,5 x 29.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
905/783
Michael Kvium: Stående figur. Sign. Kvium 99. Kul på papir. Bladstørrelse 140 x 112.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
905/782
Anette Harboe Flensburg: “Still life with circles”, 2018. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 25 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
905/781
Ian McKeever: “Twelve (G1-2009)", 2008. Sign. og dateret på bagsiden. Gouache på papir monteret på lærred. 60,5 x 45,5. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
905/780
Ian McKeever: "Twelve (G3-2009)", 2009. Sign. og dateret på bagsiden. Gouache på papir monteret på lærred. 60,5 x 45,5. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
905/779
Carl-Henning Pedersen: "Sejlende figurer". Sign. chp 1978, Gstaad; sign. og dateret med titel på bagsiden. Akvarel på papir. Bladstørrelse 56 x 76.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
905/778
Henry Heerup: Fugl. Sign. Heerup 67. Collage; slik og mixed media på masonit. 50 x 65.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
905/777
Carl-Henning Pedersen: "Face to face". Sign. chp Leuk 1978. Akvarel på papir. Bladstørrelse 77 x 56.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
905/776
Tage Mellerup: "Kontrasternes Sammenspil", ca. 1940. Sign. TM. Olie på lærred. 53 x 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
905/775
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn; utydeligt (falmet) dateret 1968. Tusch på papir. Bladstørrelse 26,5 x 20,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/774
Asger Jorn: Uden titel, 1940erne. Usign. Blyant på papir. Bladstørrelse 15 x 29.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
905/773
Henry Heerup: To figurer. Sign. Heerup, 1970. Olie på masonit. 34 x 39.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
905/772
Henry Heerup: Uden titel. Sign. på bagsiden Heerup 64. Olie på plade. 34 x 43.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
905/770
Erik Olson: Kain og Abel. Sign. Erik Olson 1942. Olie på lærred. 78 x 68.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
905/768
Ivan Ivarson: Motiv fra Sydfrankrig. Sign. I. Ivarson. Olie på lærred. 50 x 63.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
905/767
Wilhelm Wils: "Bakkens Gøglervogn". Sign Wils. Olie på lærred. 77 x 95.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/765
Gudmund Hentze: Otte scener fra sagnhistorien om “Hagbard og Signe” med strofe og omkvæd. Sign. monogram. Gouache på papir. Lysmål 14 × 8. (8)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
905/764
Victor Isbrand: To franske soldater. Sign. V. Isbrand, 1919. Bemalet på bagsiden. Olie på lærred. 43 × 34.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
905/763
Harald Engman: "Due West"; "Kurs stik Vest!". Sign. Harald Engman 43. Akvarel på papir. Lysmål 28 x23.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK