Moderne kunst
Moderne malerier /
Nutidskunst
Malerier og skulpturer
899/1181
Walasse Ting: Uden titel, ca. 1960-63. Sign. Ting. Olie på lærred. 140 x 140.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
896/620
John Kørner: "Grandfather in Love", 2004. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 180 x 240. Uindrammet.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Ikke solgt
2038/533
Jürgen Brodwolf: "Paar II". Sign. Brodwolf 75. Ler, gaze og aske på lærred. 165 x 120.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2036/523
Ted Kurahara: "Double Portrait in Orange and White". Diptych. Sign. på bagsiden T. Kurahara 83. Akryl på to træpaneler. Hver 178 x 87. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
895/618
Maja Lisa Engelhardt: "Plov i Landskab". Sign. M.L.E. 89; sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 154 x 200.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
115.000 DKK -
895/617
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 62 samt sign. på bagsiden med årstal. Olie på lærred. 130 x 195.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
895/616
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "R.E.R." Sign. på bagsiden G. Erró 1980. Olie på lærred. 94 x 106.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
895/614
Salvador Dali: "Une Costume 'Pisenlit' pour le ballet 'Tristan Fou'". Sign. Dali 1944. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 34 x 27.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
340.000 DKK -
895/610
Frans Widerberg: "To mennesker, lysende", 1991. Sign. FW. Olie på lærred. 84 x 95.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
895/609
Richard Mortensen: "Øvelsesstykker", 1992. Sign. på bagsiden RM 28. V. 92. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
895/608
Niels Nedergaard: Uden titel. Usign. Akryl på lærred. 138 x 90.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
895/606
Equipo Crónica: Uden titel. Sign. Equipo Crònica - 73. Mixed media på papir. Lysmål 78 x 108.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
895/604
Poul Gernes: "Cirkelbillede" -"Skydeskive", ca. 1970. Usign. Lakmaling på masonit. 91 x 91.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
895/603
Poul Gernes: Stribebillede, ca. 1970. Usign. Lakmaling på masonit. 122 x 122. Uindrammet.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
895/602
Richard Mortensen: "Osani". Sign. på bagsiden Richard Mortensen 77. Olie på lærred. 130 x 97
Vurdering :
250.000 DKK Ikke solgt
895/601
Alberto Magnelli: Uden titel, ca. 1960-65. Sign. Magnelli. Gouache på papir. 65 x 49
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
895/600
Poul Gernes: Uden titel. Sign. på bagsiden Gernes 70. Lakmaling på masonit. 91 x 91
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
895/598
Maja Lisa Engelhardt: "Natur". Sign. M.L.E. 91; sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 200 x 250.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
895/597
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 02, Læsø. Gouache på papir. Bladstørrelse 65 x 50.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
895/596
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
895/595
Arne Haugen Sørensen: "Barnelege". Sign. Sørensen 63 og sign. på bagsiden Arne Haugen Sørensen med titel og årstal. Olie på lærred. 146 x 116.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
895/594
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram 1964 samt sign. på bagsiden Hornung 1964 med dedikation. Olie på lærred. 78 x 100
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
895/593
Preben Fjederholt: "Metafysisk museum", 1992. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 160.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
895/585
Michael Kvium: "Brown Gifted", 2005. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
235.000 DKK -
895/576
Michael Kvium: "Europa underholder". Vanitas. Sign. på bagsiden Kvium 93 med titel. Olie på lærred. 47 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
895/574
Poul Anker Bech: “Sic Transit”, 1992. Sign. Bech samt sign. på bagsiden P.A. Bech med titel og årstal. Olie på lærred. 105 x 132.
Vurdering :
240.000 DKK -
895/572
Poul Anker Bech: “Morgendagen”, 2001. Sign. Bech samt sign. på bagsiden P.A. Bech med titel og årstal. Olie på lærred. 160 x 132.
Vurdering :
290.000 DKK -
895/571
Poul Anker Bech: “Menageriet”, 2001. Sign. Bech samt sign. på bagsiden P.A. Bech med titel og årstal. Olie på lærred. 102 x 148.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
895/570
Poul Anker Bech: “Langt fra München 38”, 1993. Sign. Bech samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 132 x 200.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
895/569
Poul Anker Bech: "Falmet Minde", 1997. Sign. Bech; titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 62 x 92.
Vurdering :
95.000 DKK -
895/568
Poul Anker Bech: “Den grønne bølge II”, 2008. Sign. Bech samt sign. på bagsiden P.A. Bech med titel og årstal. Olie på lærred. 150 x 132.
Vurdering :
320.000 DKK -
895/567
Poul Anker Bech: "Driften mod orientalske nætter", 2004. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 62 x 98.
Vurdering :
110.000 DKK -
895/566
Gary Kuehn: Uden titel. Sign. på bagsiden G. Kuehn 1970. Mixed media på to halvrunde lærreder adskilt af en kile i aluminium. Diam. 85.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
895/565
Sohan Qadri: Uden titel, 1978. Sign. Qadri; sign. med datering på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
895/564
Michael Goldberg: Uden titel. Sign. Goldberg 90. Olie og oilstick på papir. Bladstørrelse 74 x 70
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
895/563
Michael Goldberg: "Arnolfo". Sign. på bagsiden Goldberg 96. Olie på lærred. 88 x 74
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
895/559
Robert Bechtle: Indkørsel med trehjulet cykel. Sign. monogram RAB 1970. Akvarel på papir. Lysmål 29 x 42,5.
Vurdering :
90.000 DKK -
895/558
Dennis Oppenheim: "Study for Second generation". Sign. Dennis Oppenheim 1988. Mixed media på tvedelt papir. Bladstørrelse 194 x 127.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
895/557
Dennis Oppenheim: "Study for Spinning Scarecrows. From The Power Tools Series". Sign. Dennis Oppenheim 1990. Mixed media på papir. Lysmål 95 x 126
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
895/556
Günther Förg: Uden titel. Sign. på bagsiden Förg 2001 samt nummererede. Akryl på bly monteret på træ. 40 x 30.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
895/554
Per Kirkeby: Uden titel, 2005. Sign. på bagsiden PK 2006. Mixed media på tavle. 122 x 122.
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK