Traditionel auktion
893/64
Vilhelm Melbye: Marine med en fiskerbåd tæt ved en klippekyst. Sign. V. M. 1860. Olie på træ. 29 x 38. Damborgramme med etiket.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/63
Anton Thorenfeld: "Fra Stranden ved Frederiksværk". Sign. A. Thorenfeld 1898. Olie på lærred. 107 x 153.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
893/62
Eugène Galien-Laloue: Blomstermarked ved Madeleinekirken i Paris. Sign. E. Galien-Laloue. Gouache på papir. Lysmål 26 x 44.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/61
Eugène Galien-Laloue: Gadesælgere ved Seinen i Paris. I baggrunden Louvre. Sign. E. Galien-Laloue. Gouache på papir. Lysmål 26 x 44,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
57.000 DKK -
893/60
Paul Fischer: Torvehandel på en gade i Napoli. Sign. Paul Fischer Vomero Napoli 1922. Olie på lærred. 58 x 75.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/59
Paul Fischer: Torvehandel på en gade i Napoli. Sign. Paul Fischer Vomero Napoli 1922. Olie på lærred. 72 x 100.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
893/58
Anna Ancher: Portræt af en lille pige med blå sløjfe i håret. Sign. A. Ancher. Oil on canvas. 29 x 32.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/57
P. S. Krøyer: En fisker fra Hornbæk. Sign. S. K. 73. Vandfarve. Lysmål 15 x 12.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/56
Michael Ancher: En gammel skagenfisker i eftermiddagsol på stranden. Sign. M. A. Olie på lærred. 78 x 94.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/55
Anna Ancher: Anna Anchers søster Marie Brøndum sidder med sit håndarbejde ved bordet. Sign. A. Ancher. Olie på træ. 31 x 41.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/54
Michael Ancher: To søskende på Skagen strand. Sign. M.A. Olie på lærred. 51 x 39.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/53
Michael Ancher: Den røde stue. Sign. M. A. 14. Olie på lærred. 54 x 42.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
893/52
Viggo Johansen: Kunstnerens selvportræt med palet i hånden og hustruen Martha ved sin side. Sign. Viggo Johansen 98. Olie på lærred. 46 x 57.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/51
Laurits Tuxen: "Ruth og Naomi". To kvinder i aftensol. Fru Frederikke Tuxen og en datter ved Råbjerg Mile. Ca. 1908. Sign. L. T. Olie på lærred. 61 x 51.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/48
Michael Ancher: Interiør fra dagligstuen på Kruuseminde. Sign. M. A. 9. 12. 11. Olie på lærred. 68 x 60.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/47
Michael Ancher: Mand liggende i klitterne. Sign. M. A. Olie på lærred. 46 x 63.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
893/46
Laurits Tuxen: Ung kvinde på Skagen Sønderstrand. Sign. L. T. 09. Olie på lærred. 42 x 98.
Vurdering :
130.000 DKK -
893/45
Laurits Tuxen: En model. Sign. L. T. 1911. Olie på træ. 120 x 90.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
893/44
Michael Ancher: En gammel kone og mand fra Skagen siddende ved bordet foran vinduet. Sign. M. A. Olie på træ. 30 x 41.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
893/43
Michael Ancher: Måneskin over havet ved Skagen. Sign. M. A. Olie på lærred. 25 x 34.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
893/42
Michael Ancher: Interiør med læsende mand ved et bord. Sign. M.A 18. Olie på lærred. 43 x 56.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
893/41
Carl Wentorf: Sankt Hans. En kvinde i hvid kjole ser bål fra en badebro. Sign. Carl Wentorf 1907. Olie på lærred. 44 x 63.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/40
C. W. Eckersberg: "En engelsk fregat til ankers, som tørrer sejl, og en dansk lodsbåd". Sign. E 1822. Olie på lærred. 39 x 54,5.
Vurdering :
2.000.000–3.000.000 DKK Hammerslag:
1.900.000 DKK -
893/39
Johannes Larsen: Tre havlitter. Sign. monogram 55. Olie på lærred. 51,5 x 62.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/38
Michael Ancher: Tre fiskere i en båd, forrest fisker og redningsmand Ole Svendsen. Sign. Michael Ancher 94. Olie på lærred. 90 x 132.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
320.000 DKK -
893/37
Michael Ancher: To fiskerkoner på en klit ved Skagen Sønderstrand. Sign. M. A. 08. Olie på lærred. 42 x 58.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
893/36
Anna Ancher: Fiskegarnene redes. Sign. A. Ancher 1911. Olie på lærred. 53 x 64.
Vurdering :
300.000–350.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
893/35
Michael Ancher: Fiskere på stranden ved Skagen en stille sommeraften. Sign. M. A. Olie på lærred. 37 x 48.
Vurdering :
80.000 DKK -
893/33
Christian Blache: Kystparti med sejlskibe og hestevogn. Sign. Chr. Blache 1872. Olie på lærred. 98 x 167.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/32
Carl Locher: Solopgang over et blikstille hav med talrige sejlskibe. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 88 x 126.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/31
Paul Fischer: To badepiger på stranden. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 39 x 56.
Vurdering :
130.000 DKK -
893/30
Paul Fischer: Den japanske parasol. Badepiger ved Hornbæk strand. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 32 x 39.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
893/29
Pierre-Marie Beyle: "Fleur de Pommier". Sign. Beyle. Olie på lærred. 111 x 75.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/28
Peter Ilsted: "I Havedøren". Ung pige læsende, siddende på dørtrinet, Liselund. Usigneret. Olie på træ. 54 x 46.
Vurdering :
110.000 DKK -
893/27
Carl Holsøe: Opstilling med kinesisk kvindefigur, Imari fad og og kandisskål af sølv på et bord. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 69 x 58.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/26
Carl Holsøe: Interiør med åben dør og sollys, der falder ind gennem vinduet. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 55 x 53.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/25
Paul Fischer: På færgen fra Helsingør. I bagggrunden Kronborg. Sign Paul Fischer 1915. Olie på lærre. 58 x 75.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
390.000 DKK -
893/24
Paul Fischer: Parti fra hjørnet af Gl Kongevej, Vodroffsvej og Bagerstræde, Vesterbro. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 20 x 25.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
893/23
Paul Fischer: Fiskere og fiskerkoner på Gl. Strand i København. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 57 x 75.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
893/22
Carl Holsøe: Interiør med to kobberstik på væggen. Lyset kommer ind fra et højt vindue i venstre side. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 45 x 47.
Vurdering :
200.000 DKK -
893/21
Antoine Guindrand: Udsigt over kysten og havnen i Napoli. Sign. Guindrand 1838. Olie på lærred. 40 x 61.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
893/19
Emilio Sanchez Perrier: Parti fra Guadaira floden ved Alcalá. Sign. E. Sanchez Perrier. Olie på træ. 26 x 34.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
893/18
C. W. Eckersberg: "Akvædukten i Arcueil". 1812. Sign. E. Olie på lærred. 32,5 x 40,5.
Vurdering :
6.000.000–8.000.000 DKK Hammerslag:
5.600.000 DKK -
893/17
Kristian Zahrtmann: "Fire Tulipaner i et Glas paa et Bord". Sign. monogram 1912. Olie på malepap. 40 x 48.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
893/16
Kristian Zahrtmann: "Udenfor Seminariemuren, Civita d'Antino". Sign. monogram 1904. Olie på lærred. 73 x 85.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/15
Kristian Zahrtmann: "En Dreng der sidder paa et Stengærde og skærer en kæp". Sign. monogram 1906. Olie på lærred. 73 x 86.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/12
Peder Mønsted: Parti fra Capri med kvinder og børn på en trappe. Sign. P. Mønsted Capri 1884. Olie på lærred. 60 x 46.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/11
Constantin Hansen: To neapolitanske fiskerdrenge på en sten ved Middelhavet. Sign. CH. 42 x 33.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Ikke solgt
893/10
Christen Dalsgaard: "En fader med sine børn". Sign. Chr. Dalsgaard Sorö 1871. Olie på lærred. 55 x 44,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/8
Niels Bredal: Forum Romanum set fra Capitolium, i baggrunden Colosseum. Sign. N. Bredal 1869. Olie på lærred. 41 x 53.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
893/7
Wilhelm Marstrand: Romersk gade med et ungt par der hilser på en ridende munk. Sign. W.M. Roma 1839. Olie på lærred. 33 x 39.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/6
Simon Markus Larson: Klippeparti med en brusende fos. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 70.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/5
Peder Mønsted: Parti fra Taormina med en munk, der hilser på en pige med en vandkrukke. Sign. P. Mønsted Taormina 1885. Olie på lærred. 53 x 44.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
893/4
I. T. Hansen: Gårdparti med Scala Contarini del Bovolo. Sign. J. T. Hansen 1891. Venezia. Pal. Contarini Scala Mineli. Olie på lærred. 48 x 37.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/3
P. C. Skovgaard: Sommerdag ved en dansk kyst. Sign. monogram 1850. Olie på lærred. 38 x 57,5.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/2
P. C. Skovgaard: En sommerdag ved en skovsø. Sign. monogram 1857. Olie på lærred. 60 × 79.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/1
A. E. Kieldrup: Middelalderlandsby ved Rhinen eller Mosel. Sign. monogram 6[?]. Olie på lærred. 40 x 53.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK