Traditionel auktion
2031/760
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2031/348
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2027/666
Bjørn Nørgaard: "Citat slut", 1977. Træstamme med diverse indlejrede effekter (sten, spejl, notater, æg) placeret bag glas. 100 x 23 x 23.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2027/664
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2027/7
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2026/9097
Fransk prismekrone med bjergkrystal. Louis XV form, 19. årh.s midte. H. 74. Diam. 48.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2026/9012
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2026/9008
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
895/894
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
895/882
Poul Kjærholm: “PK 61”. Sofabord med stel af forkromet stål. Kvadratisk top af Cippolini marmor. Udført hos E. Kold Christensen.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
895/833
Vilhelm Lauritzen: Unikt skab af massiv ask, lavt stel med runde ben. Front med jalusilåger i to niveauer. Greb samt beslag af messing.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
895/830
Dansk snedkermester: Sofabord opsat på tre runde ben af massiv elm. Cirkulær top finéret med elm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
895/829
Philip Arctander: “Muslingestolen”. Et par hvilestole med stel af bøg. Sæde og ryg betrukket med lysebrunt lammeskind. (2)
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
290.000 DKK -
895/827
Barbro Nilsson: "Ströbäck". Håndvævet tæppe af uld i "halv-flossa" teknik med geometrisk rombemønster i brunt og okker med grønne detaljer.
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
895/823
Poul Henningsen: “PH-8/6”. Stor pendel med fatningshus af forniklet metal. Skærme af hvidmalet kobber og zink. Udført hos Louis Poulsen.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
895/813
Peder Moos' stil: Skulpturel kaneseng af massiv eg, opsat på fire let svungne ben. Organisk form med synlige samlinger på hjørner.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
895/804
Stilnovo: Lysekrone med messingbelagt ring samt baldakin. Monteret med tre blåmalede skærme med perforeret top. Hver skærm med op- og nedlysende lyskilde.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
895/726
Sonia Delaunay: Uden titel. Sign. Sonia Delaunay 70, XVII/XX. Radering i farver. Bladstørrelse 65,5 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
895/720
Robert Motherwell: "Game of Change", 1987. Sign. Motherwell, 30/100. Aquatinte, litografi og collage på håndlavet papir. Bladstørrelse 90 x 69. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
895/715
Peter Blake: "Side-Show", 1974-1978. Fem træsnit på Japan-papir. Alle sign. Peter Blake, 89/100. Bladstørrelse 29 x 23. I original mappe.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
895/713
David Hockney: "Maurice Payne". Sign. David Hockney 71, A.P. Ætsning. Bladstørrelse 92 x 70,5. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
895/668
Anton Rooskens: Totemfigur. Sign. Rooskens 74. Gouache på papir. Bladstørrelse 63 x 41.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
895/662
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
895/652
John Kørner: "Slut". Sign. på bagsiden J. Kørner 96. Akryl på lærred. 60 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
895/615
Daniel Spoerri: "Absurditée de la morale". Nature morte. Le Moulin Boyard". Sign. på bagsiden Daniel Spoerri 11. avril-75. Assemblage. 101 x 61. D. 26.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
895/490
Safir- og topashalskæde med safir- og diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld henholdsvis prydet med talrige safirer, perler og diamanter. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
895/465
Tahiti perlehalskæde prydet med talrige Tahiti kulturperler og lås af 18 kt. hvidguld. Perlediam. ca. 12,0-13,5 mm. L. ca. 45 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
895/430
Diamantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.65 ct. Top Crystal/SI-P1. Str. 53.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
895/399
"Tutti Frutti" armbånd af 18 kt. hvidguld prydet med safirer, smaragder, rubiner, ametyster, månesten og prehnitter samt brillantslebne diamanter. L. ca. 18 cm.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
2024/1261
Chanel: "Double Flap Bag" af gult stof og læder med gyldent beslag, dobbelt kædehank, CC turn lock, tre indvendige og to udvendige lommer. 2002-3.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
895/305
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
895/288
Svensk stenbord med profileret plade af Komstad sten, under del af blåmalet træ. Skåne, 18.-19. årh. H. 79. L. 181. B. 80.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
895/277
Antikt Heriz tæppe, nordvest Persien. Klassisk stiliserede medaljondesign på gylden bund. Ca. 1900. 195 x 165.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
895/276
Portefaix: Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze. Sign. á Paris. 19. årh.s begyndelse. H. 38. B. 26. D. 11.
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
895/268
Maison Millet: Fransk bogskab med parquetteri af rosentræ med beslag af forgyldt bronze, front med to glasdøre. Sign. Millet á Paris. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
895/255
François Ageron: Stort fransk Louis XV konsolur af forgyldt bronze og egetræ. Skive og urværk sign. François Ageron. 18. årh.s midte. H. 139. B. 44. D. 24.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
895/251
Stort cartelur af forgyldt bronze. Sign. Bertoul a Paris. 19. årh.s midte. H. 98. B. 60.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
895/247
Stort fransk kaminur. Régence stil, 19. årh.s anden halvdel. H. 130. B. 52. D. 21.
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
895/245
Burchard Precht, tilskrevet: Svensk barok spejl af forgyldt træ og bly, ramme med indlagt slebet spejlglas. Ca. 1720. H. H. 173. B. 86.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
2024/900
Jørgen Wolff: Stor lysekrone med fire kegleformede "Conus" skærme af oregonpine nedhængt fra tværpind. L. ca. 195.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
895/130
Patek Philippe: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld, ref. 3485. Mekanisk værk med automatisk optræk, kaliber 27-460. 1960-1970'erne.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
895/128
Jaeger-LeCoultre: Herrearmbåndsur af 18 kt. hvidguld. Model Master Control, ref. 140.3.80. Mekanisk værk med automatisk optræk og evighedskalender. 2009.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
895/77
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
895/50
Hermann David Salomon Corrodi: Solnedgang ved akvædukten Aqua Claudia udenfor Rom. Sign. H. Corrodini Roma. Olie på lærred. 73 x 44.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Ikke solgt
895/23
Jens Juel, James Northcote: To portrætter af M. L. Nathanson (1780-1868) og hustru Esther f. Herfurth (1777-1849). Olie på lærred. 76 x 62. (2).
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
895/21
Hans Jensen: "Vilhelm Kyhns Atelier pa Farimagsvejen". Usigneret. Olie på lærred. 47 x 61.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
895/2
Thorald Læssøe: Fontæne på en terrasse i en italiensk bjergby med udsigt til blånende bjerge. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 36.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2023/516
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2022/1129
Et par diamantørestikker af 18 kt. hvidguld "Creoler-model" hver prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.80 ct. G-H/SI-P1. Diam. 30 mm. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2022/509
Jonathan Monk: “No. 374 (Malta)” fra serien “Holiday Paintings”, 1995. Sign., med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 60×40. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2021/1105
Diamanthalskæde af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne cognacfarvede diamanter på i alt ca. 16.92 ct. L. ca. 110 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2021/711
Kristian von Hornsleth: "Chance Operations", 2001-2002. Fire unikke skulpturer i forskelligt materiale. (4)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
2021/700
Flemming Rosenfalck: "Skæve firkanter i rekler", 1957. Sign. med titel og datering på bagsiden. Relief af bemalet træ. 75 x 49 x 6.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2021/529
Maurice Estève: "Grisande", 1966. Sign. Estéve, 75/100. Litografi i farver. Lysmål 67 x 51.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2021/1
Carl Anton Saabye: "Nørre Vosborg ved Nissum Fjord", med bønder på vej hjem fra marken. Sign. C. Saabye 48. Olie på lærred. 63 x 95.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
2020/1113
Et par Belle Èpoque diamantørestikker af 14 kt. guld og sølv hver prydet med brillantslebet diamant omkranset af talrige diamanter. L. ca. 3,5 cm. Ca. 1900. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
2020/1103
Diamantarmring af 18 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.95 ct. H/VS-SI. Diam. ca. 18 cm.
Vurdering :
12.000–18.000 DKK Ikke solgt
2020/925
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2020/168
Dansk maler, ca. 1800: Portræt af Birgitte Marie Mazar de la Garde (1757-1846). Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 30 x 23. Empireramme.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2020/154
Christian Hornemann: Portræt af Jørgen Herman Konrad (1794-1876). Sign. på bagsiden. Pastel på papir. Lysmål 34 x 27. Empireramme.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2019/1116
Smaragd- og diamantbroche af guld og sølv prydet med facetslebet smaragd på ca. 3.30 ct. omkranset af talrige old-cut og rosenslebne diamanter på ca. 1.00 ct.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2019/189
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt