Traditionel auktion
Møbler, tæpper og varia
-
2151/9073
Baltisk konsol af masurbirk og lister af messing. 19. årh. H. 78. B. 93. D. 51.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
-
2116/95
Et sæt på 12 norditalienske senempire stole af mahogni, uskåret med ornamentik. 19. årh.s midte. (12)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
900/115
Pierre Philippe Thomire, Jacob-Desmalter, tilskrevet: Fransk Empire seng. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
175.000 DKK Ikke solgt
-
2051/8132
Et sæt på tre franske biblioteksbuster af patineret bronze, hver på søjle af hvid marmor. 18. årh.s slutning. H. 29. (3)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2051/8107
Signeret Hereke silketæppe med metaltråde, Tyrkiet. Ca. 1,1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 149 x 99.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
-
2051/8021
Stor gustaviansk sofa af forgyldt træ, udskåret med ornamentik og border, otte runde kannelerede ben. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 105. L. 200. D. 65.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
899/1087
Frankrig, 19. årh.: Et sæt på fire franske lampetter af forgyldt bronze, hver med fire svungne lysarme. (4)
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2040/383
Victoriansk credenz af indlagt rodtræ, ibenholt og sortmalet træ. England, 19. årh.s slutning. H. 104. B. 165. D. 48.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
-
2039/113
Fransk Louis XV kommode af nøddetræ med beslag af bronze. Languedoc. 18. årh.s midte. H. 87. B. 129. D. 68.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
896/203
Gustaviansk prismekrone. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 100. Diam. 79.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
896/198
Claude Galle: Empire kaminur af porfyr og forgyldt bronze. Sign. Galle, rue Vivienne 9. Paris, 19. årh.s begyndelse. H. 52. B. 30. D. 19.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
-
896/196
Et par russiske konsoller af mahogni. Skt. Petersborg efter model af Heinrich Gamb. 20. årh. H. 83. B. 110. D. 48. (2)
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2034/39
“Flora Danica” syv sidetallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. 3552. Royal Copenhagen. Diam. 14 cm. (7)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2031/348
Fransk prismekrone med bjergkrystal og burformet stel af forgyldt bronze. Louis XV form, 19. årh.s midte. H. 74. Diam. 48
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2026/9097
Fransk prismekrone med bjergkrystal. Louis XV form, 19. årh.s midte. H. 74. Diam. 48.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2026/9012
Claude Leclerc: Fransk Louis XVI møblement af forgyldt træ. Sign. C. Leclerc. Frankrig, c. 1790. Sofa L. 180. (7)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2026/9008
Svensk prismekrone med burformet stel af messing, behængt med prismer, otte lysarme samt indvendig elektrisk lys. Rokoko form, 19. årh. H. 90. Diam. 55.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
895/305
Baktiari tæppe, Persien. Nyere udgave af det klassiske "paradisets have-design". Ca. 2000. 585 x 395.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
895/288
Svensk stenbord med profileret plade af Komstad sten, under del af blåmalet træ. Skåne, 18.-19. årh. H. 79. L. 181. B. 80.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
895/277
Antikt Heriz tæppe, nordvest Persien. Klassisk stiliserede medaljondesign på gylden bund. Ca. 1900. 195 x 165.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
895/276
Portefaix: Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze. Sign. á Paris. 19. årh.s begyndelse. H. 38. B. 26. D. 11.
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
895/268
Maison Millet: Fransk bogskab med parquetteri af rosentræ med beslag af forgyldt bronze, front med to glasdøre. Sign. Millet á Paris. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
-
895/255
François Ageron: Stort fransk Louis XV konsolur af forgyldt bronze og egetræ. Skive og urværk sign. François Ageron. 18. årh.s midte. H. 139. B. 44. D. 24.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
895/251
Stort cartelur af forgyldt bronze. Sign. Bertoul a Paris. 19. årh.s midte. H. 98. B. 60.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
-
895/247
Stort fransk kaminur. Régence stil, 19. årh.s anden halvdel. H. 130. B. 52. D. 21.
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
-
895/245
Burchard Precht, tilskrevet: Svensk barok spejl af forgyldt træ og bly, ramme med indlagt slebet spejlglas. Ca. 1720. H. H. 173. B. 86.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
2016/262
Tidligt victoriansk skrivebord af mahogni. England, ca. 1840. H. 82. B. 140. D. 90,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2016/47
Italiensk konsol af forgyldt og bemalet træ, nedfældet plade af marmor grå. Louis XVI stil, 19. årh. H. 92. B. 108. D. 53.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2016/35
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ med plade af hvid marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 88. B. 97. D. 47.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
-
2015/227
Klukflaske med ziirater dekoreret med bringebær og lænker. Tungeformet fod. Gjøvik 1825-1840. H. 24 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2015/143
Et par piedestalskabe af bemalet træ, hver med skabsdør med rille rombe. Gustaviansk form. 19. årh. og senere. H. 137. B. 50. D. 48. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2012/9122
Fransk Louis XVI skrivebord efter model af Philippe-Claude Montigny (1734-1800). 19. årh.s første halvdel. H. 79. L. 182. B. 81.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2012/9123
Fransk konsol af udskåret træ med senere forgyldning. 19. årh.s midte. H. 92. B. 128. D. 66.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2012/9096
Gustaviansk sofa med original bemaling, prydet med gennembrudt sløjde og fire . Stockholm, ca. 1800. H. 146. B. 184. D. 88.
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
-
2012/9088
Sengustaviansk daybed af bemalet og delvist forgyldt træ. Sverige, 19. årh.s begyndelse. L. 250.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2012/9087
Et par svenske rokoko spejle af forgyldt træ, begge med portalformet top udskåret med kartouche, rocailler og bladværk. 18. årh.s midte. H. 142. B. 54. (2)
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
-
2012/9081
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med skive af hvid emalje, flankeret af musicerende ungt par. Frankrig, ca. 1815-20. H. 40. B. 35. D. 12.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2012/9077
Stort svensk udtræksbord. Gustavaiansk form, 20. årh.s begyndelse og senere. H. 75. Diam. 141. Fem tillægsplader af 50 cm. L. ialt 391 cm. (6)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2012/9072
Et par gustavianske armstole af senere bemalet træ, hver med buede rygge, kannelerede armlæn, runde tilspidsede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2012/9026
Sengustaviansk halvrund konsol af forgyldt og bemalet træ. Sverige, 19. årh.s begyndelse. H. 86. B. 91. D. 57.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
2012/9002
Fransk konsol af forgyldt træ med plade af marmor. Rokoko form, ca. 1850. H. 82. B. 130. D. 59.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
893/387
En klump upoleret kopal. Vægt ca. 38450 g. 66 x 40 x 28 cm.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
135.000 DKK -
893/386
Cypriotisk "Bichrome" amfora af terracotta. Arkaisk Periode ca. 700-525 f. Kr. H. 51 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/385
Votivhoved af terracotta i form af en ung mand. Monteret på stand. Latium/Etrurien, ca. 3. årh. f. Kr. H. 23 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/384
En samling cypriotiske terracotta figurer fragmenter. Alle monterede. Arkaisk Periode 700-475 f. Kr. H. ca. 7-19 cm. (10)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
893/383
Tre cypriotiske skulpturfragmenter i form af mandlige tilbedere. Monteret på stande. Arkaisk periode, 6.-5. årh. f. Kr. H. 14-26 cm. Hænder L. 11 cm. (3)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/382
En cypriotisk langhalset vase af rød poleret keramik, med hank og rund bund, på side slangemønster i relief. Tidlig bronzealder, 2400-1900 f. Kr. H. 45 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/381
Nasca krukke af brændt ler globeformet dekoreret i farver med figur med lange arme, toppen prydet af coca tyggende mand hoved med manta. H. 24 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
893/380
Nasca poncho i vævet lamauld i step-design. Peru 400 f. Kr-600 e.Kr.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/379
23 forskelige jagtredskaber, våben og pilespideser af obsidian, lavasten og flint. f.Kr-e.Kr. L. 2-17 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/378
Chimu begravelse klæde af cremefarvet vævet gaze. Peru 1000-1440 e.Kr. 74 x 78 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
893/377
Guerrero lille mandsfigur af jade med store øjenbryn, spids næse og stor underlæbe. Mexico 300-100 f.Kr. H. 6,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
893/376
Guerrero mandsfigur af grøn-grålig sten stående med store ører, store øjne, næse og mund. Mexico 300-100 f.Kr. H. 10,5 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/375
Mezcala figur af brun-sort broget sten i form af stående mand med hænderne hvilende på maven. Mexico 300-100 f.Kr. H. 21 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/374
Seks vedhæng af jade og flint i form af fiskehoved, insekt, ansigt og slange. Peru, Costa Rica, Mellemamerika 300-1200 e.Kr. L. 3-5 cm. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
893/373
Præcolumbiansk kar af rødbrændt ler, siddende figur med lange ben. El Salvador ca. 1000 e.Kr. H. 12 cm. Costa Rica ceremoniel tripod krukke. H 18 cm. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.500 DKK -
893/372
Nasca lille maske af guld i form af panterhoved, med ørering i højre øre. Peru 400 f.Kr. - 600 e.kr.
Vurdering :
7.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
893/371
Nasca lille skål, lille kar med ansigt og næse, samt større kar med design af brændt ler i farver. Peru 400 f.Kr.-600 e.Kr. Diam. 6-13,5 cm. H. 6-17 cm. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/370
Nasca kar af brændt ler dekoreret i farver med omløbende krigsgud med trophy heads. Peru 300 f.Kr.-400 e. Kr. H. 11,5 cm. Diam. 8,5 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/369
"Flora Danica" frugtkurv med fad af porcelæn dekoreret i farver og guld med solbær og Erika lyng. 3536 og 3537. Royal Copenhagen. L. 25 og 26 cm. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/368
"Flora Danica" terrin af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Lågknop i form af svungne grene og pousserede blomster. 3568. Kgl.P. Diam. 24.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK