Traditionel auktion
i Bredgade
Møbler, tæpper og varia
893/283
Et par russiske søjler af mahogni og messing med firsidede baser. 20. årh. H. 117. B. 50. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/282
Louis XVI prismekrone af forgyldt messing og metal behængt med prismer i kæder . 18. årh.s slutning. H. 95. Diam. 82.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/281
Et par store franske senempire kandelabre. 19. årh.s første halvdel. H. 95 cm. (2)
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
893/279
Russisk chatol af mahogni med beslag af forgyldt bronze og messing. Louis XVI form, ca. 1820 med senere montering og tilføjelser. H. 241. B. 116. D. 59.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/278
Signeret Mahmood Jabarzadeh Tabriz tæppe, Persien. 20. årh.s begyndelse. 413 x 328.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/276
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
893/274
Mathias Engström: A Swedish Rococo kommode. Stemplet i skuffen 'M. Engström' samt stockhol stempel. Sverige, 18. årh.s midte.
Vurdering :
45.000 DKK Ikke solgt
893/272
Et par svenske rokoko armstole af bemalet træ. 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
893/270
Rørstrand tebordsblad af fajance dekoreret i mangan midterfelt med Karlberg slot, kanten med blomster i rudemønster på senere underdel. 18. årh.-19. årh.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/269
Et par svenske rokoko armstole med original gul bemaling, hver udkåret med muslinger, svungne armlæn, cabriole ben. 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
893/268
Svensk rokoko skab af bemalet træ. 18. årh.s midte. H. 215. B. 150. D. 60.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/267
Antikt Heriz-Serapi tæppe, Nordvest Persien. Sublimt medaljon eksemplar med optimal farve- og mønsterkombination. Sjælden mellemstørrelse. 1880-1910. 295 x 210.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
893/266
Dansk Rokoko kommode i Mathias Ortmann maner af guldstafferet nøddetræ, plade af marmoreret træ. 18. årh. H. 80. B. 74. D. 49.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/264
Christian Jacob Preisler, tilskrevet: Dansk Rokoko dragkiste af nøddetræ, indlagt med lister af messing. 18. årh.s midte. H. 133. B. 129. D. 65.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/263
Christian Jakob Preisler (1712-1779), tilskrevet: Dansk rokoko chatol af guldstafferet nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 233. B. 120. D. 62.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/262
Et sæt på seks norske rokoko stole af bøgetræ og andre træsorter, udskåret med rocailler og bladværk, cabriole ben med claw and ball. 18. årh.s midte. (6)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Ikke solgt
893/261
Dansk rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ med senere plade af hvid marmor. 18. årh. midte. H. 83. B. 65. D. 50.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/260
Dansk rokoko chatol i Mathias Orthmann stil. 18. årh.s midte. Restaureret, nyere top og base. H. 290. B. 140. D. 70.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/258
Antikt Moghan tæppe, Kaukasus. Design med horisontale bånd med stiliserede fuglemotiver omgivet af Calyx og blad hovedbort. 19. årh. 225 x 96.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/257
Antikt Shirvan tæppe, Kaukasus. Klassisk Avshan gentagelsesmønster. 19. årh. 197 x 107.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/256
Khasgai kelim, sydlige Persien. Dekorativt design med diagonale rækker af geometriske ornamenter i forskellige farver omgiv20. årh.s første halvdel. 325 x 152.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/255
Gustaviansk konsol med plade af profileret hvid marmor. 18. årh.s slutning. H. 77. B. 98. D. 55.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
893/251
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/250
Et par store gustavianske prismelampetter af forgyldt bronze, hver med to lysarme, støbt med vædderhoveder og store prismespyd. Stockholm, 18. årh.s slutning.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
893/247
Et par sengustavianske taburetter af forgyldt træ, hver med krydformede ben med dyrepoter og profileret sprosse. Stockholm, 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
893/246
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ efter model af Jonas Frisk (virksom i Stockholm 1805-1824). Sverige, 18. årh.s slutning. H. 75. B. 99. D. 54.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/245
Kashan tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med let stiliserede blomster og bladværk i gitteropbygning. Knyttet med korkuld. Ca. 1940. 215 x 141.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
893/244
Tehran tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med forbundne palmetter, rosetter, blomster og bladværk på lys bund. Partier med silkeluv. Ca. 1960. 194 x 141.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/243
Antoine Krieger: Fransk bureau plat af mahogni med beslag af forgyldt bronze. Hver med lås sign. 'Kriéger á Paris'. 19. årh.s anden halvdel.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/242
Fransk Louis XVI kaminur af marmor og forgyldt bronze. 18. årh.s slutning. H. 53. B. 22. D. 12
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/240
Gustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ. Stemplet; 'Stockholms Hall stempel 1777'. H. 158. B. 70.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
893/239
Keshan silke Souf tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med blomstervaser på gylden bund, udført i relief teknik. 20. årh.s begyndelse. 205 x 130.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/237
Et par store engelsk Blue John obelisker. Derbyshire, ca. 1810-1820. H. 70 cm. (2)
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
893/235
Morgan & Sanders: Et stort Regency udtræksbord af mahogni. England, ca. 1810. H. 73. L. 188. B. 151. L. i alt 406.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/234
Et sæt på 14 Engelske spisestuestole af mahogni, hvoraf to armstole. 19. årh.s første halvdel. (14)
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/233
Keshan Mohtasham tæppe, Persien. GentagelsesmønsterKnyttet med korkuld. Kanter overslået med karakteristisk pink silketråd. 20. årh.s begyndelse. 425 x 330.
Vurdering :
175.000 DKK Ikke solgt
893/231
Et par store Charles X kandelabre af forgtldt bronze. Ca. 1820. H. 78. (2)
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Ikke solgt
893/230
Chopin à Paris: Fransk Empire kaminur af forgyldt og patineret bronze, allegori over Afrika, sign. Chopin à Paris. Frankrig, 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
893/229
Pierre Philippe Thomire: Et par store senempire lågvaser af forgyldte bronze, stemplet 'THOMIRE'. 19. årh.s begyndelse. H. 58. Diam. 39. (2)
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Ikke solgt
893/227
Stor lysekrone af forgyldt og patineret bronze. Empire stil, 20. årh. H. 130. Diam. 90.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
43.000 DKK -
893/226
Et par franske empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 65. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
893/223
Indisk tæppe i klassisk 1700-tals Agra design, gentagelsesmønster med palmetter, rosetter, arabesker, og bladværk på lys bund. 20/21. årh. 607 x 498.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/221
Et par franske Louis XVI stager af forgyldt bronze og hvid marmor. 19. årh.s første halvdel. H. 43. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
893/220
Antikt Fransk Aubusson tapet. Kannelerede søjler draperet med guirlander, hængende blomsterkurve og dyremotiver. Udført i uld og silke. 19. årh. 295 x 212.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/218
Paul Sormani: Fransk fritstående skrivebord af mahogni med beslag af forgyldt bronze. Paris, 19. årh.s slutning. H. 73,5. L. 120. D. 71.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/217
Fransk kommode af mahogni med montering af forgyldt bronze, plade af marmor. Louis XVI form, 19. årh.s anden halvdel. H. 89. B. 150. D. 62.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
893/216
Et par russiske prismegirandoler af forgyldt bronze. 18. årh.s slutning. H. 59 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/213
Et sæt på seks sengustavianske armstole af hvidmalet træ. Stockholm, 18. årh.s slutning. (6)
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
893/212
Altona spejl af forgyldt træ og nøddetræ, facet slebet spejlglas. 19. årh. H. 130. B. 52.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/211
Schleswig-Holstensk Barok chatol med senere Louis XVI overdel. Chatollet 18. årh.s begyndelse og kabinettet 18. årh.s slutning. H. 231 cm. W. 118 cm. D. 63 cm.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/203
Jean-Baptiste Cresson: Et par franske Louis XV armstole af bemalet og forgyldt træ. Stemplet 'I. B. Cresson'. Paris, 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
893/202
Stort svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med gennembrudte rocailler og bladværk, ramme med spejlkant. 18. årh.s midte. H. 153. B. 67.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
893/201
Et par store svenske rokoko armstole af bemalet træ, hver med firsidet rygstykke udskåret med kartouch rocaille og bladværk. Stockholm, 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
70.000 DKK Ikke solgt
893/199
George II spejl i ramme af forgyldt træ. Ca. 1760. H. 170. B. 78.
Vurdering :
175.000 DKK Ikke solgt
893/198
Jacques Dubois, tilskrevet: Fransk Louis XV dameskrivemøbel af japansk lak og Vernis Martin med montering af forgyldt bronze. Ca. 1750. H. 87. B. 61. D. 41.
Vurdering :
600.000 DKK Ikke solgt
893/197
Heriz tæppe, nordvest Persien. Klassisk Bidjar/Baktiari design med cypresser, hængepile, træer og stiliserede som meget sjældent ses i Heriz design. 563 x 398.
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
893/196
Gerrit Storm: Hollandsk lygteur i kasse af nøddetræ. Sign. Gerrit Storm, Amsterdam. 18. årh.s midte. H. 48. B. 28. D. 24.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/195
Fransk lysekrone af forgyldt bronze. Régence form, 19. årh.s slutning. H. 85. Diam. 85.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/194
Et par venetianske morian figurer af bemalet og forgyldt træ. 18./19. årh. H. 155. (2)
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
893/192
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/187
Böhmisk barok glaskrone. 18. årh.s begyndelse med komplimenterede dele. H. 105. Diam. 75.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK