Auktion 873
Moderne møbler
-
873/1184
Gaetano Pesce: "La Mama". Lænestol samt tilhørende “bold” skammel. Udvidet polyurethanskum betrukket med syntetisk jerseystof. Model UP5 og UP6. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/1182
Arne Jacobsen: "Syveren". Sæt på 12 spisestole med stel af forkromet stål. Formbøjet skal af lamineret riopalisander. Model 3107. (12)
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/1179
Helge Brandt: Cirkulært bord med højdejustérbart stel af anodiseret metal, firpasfod af messing. Top af teak med kehlet kant monteret med lille bakke.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/1178
Antonio Gorgone: "Piuma". Et par armstole med justérbart stel af bejdset bøg. Sæde samt ryg betrukket med grønt stof med gule/blå prikker. (2)
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Ikke solgt
-
873/1174
Axel Larsson: Kommode af birk, front med fire skuffer, heraf de to store skuffer med greb af birk og metal.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/1172
Axel Einar Hjorth: Skammel af massivt fyrretræ. Antageligt model "Utö". Udført for Nordiska Kompaniet, Sverige.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/1171
Harald Westerberg: Rødlakeret "Swedish Grace" barskab med med "kinesiske" profiler bemalet i guld. Front med udtræksplade samt to låger.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/1169
Nordiska Kompaniet: Rektangulært spisebord af massiv fyr med to tillægsplader. Opsat på udskåret stel med tværsprosse.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/1167
Peter Hvidt: Unik lænestol med stel af elm. Sæde samt dybthæftet ryg betrukket med patineret, originalt skind.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
873/1166
Edvard Kindt-Larsen: Et par skamler af Kaukasisk nøddetræ med krydssprosser. Sæde betrukket med gult Nigerskind. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
873/1164
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Et sæt på seks stole med stel af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med messingsømbeslået nigerskind. (6)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
873/1161
Mogens Koch: Øreklapstol med tilhørende fodskammel. Betrukket med patineret naturskind, kanter hæftet med skindbeklædte søm. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/1160
Mogens Lassen: "Ægypterbord". Cirkulært sofabord af mahogni opsat på krydsbensfoldestel med messingafslutninger.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/1159
Kaare Klint: Et par armstole med stel af mahogni. Betrukket med sømbeslået let patineret naturskind. Model 4483. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
873/1158
Vilhelm Lauritzen: Bænk med stel af forkromet metalrør. Sæde med opkant af massiv, lakeret teak. L. 111.
Vurdering :
25.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/1156
Vilhelm Lauritzen: Bænk med stel af forkromet metalrør. Sæde med opkant af massiv, lakeret teak. L. 111.
Vurdering :
25.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/1154
Finn Juhl: "FJ 45". Lænestol med stel af riopalisander. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med blå uld.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
873/1153
Finn Juhl: "Judasbordet". Ovalt spisebord af teak med udtræk samt to tilhørende tillægsplader. Opsat på runde, tilspidsende ben. (3)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/1152
Poul Vodder: "PV 55". Sæt på seks stole med stel af teak, sæde og ryg med betræk af patineret naturskind. Udført hos snedkermester Niels Vodder. (6)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/1150
Nanna Ditzel, Jørgen Ditzel: Fritstående skrivebord af riopalisander, sarg med fire integrerede skuffer. Udført hos Søren Willadsen.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/1149
Kaj Winding: Skuffekabinet af palisander, opsat på sokkel. Front med 16 skuffer i forskellige størrelser.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
873/1147
Arne Vodder: Fritstående tre-personers sofa med tilspidsede ben af patineret eg. Betrukket med originalt patineret cognacfarvet skind. L. 175.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
873/1145
Helge Vestergaard Jensen: Rektangulært sofabord af riopalisander, opsat på skulpturelle Y-formede ben.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/1144
Ludvig Pontoppidan: Et par damestole med tilspidsende ben af riopalisander, sortbejdsede "sko". Sæde og ryg betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/1143
Arne Vodder: "Credenza". Fritstående skænk af riopalisander, front med to skydelåger. Udført hos Sibast.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/1142
Hans J. Wegner: "JH 701". Sæt på seks stole med kopstykker af wengé, stel af stål. Sæder betrukket med beige skind. (6)
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/1140
Hans J. Wegner: To-personers sofabænk, en hvilestol samt sofabord med stel af bøg. Sæde, ryg og bordplade refinéret med formbøjet, lamineret palisander. (3)
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
-
873/1139
Poul Kjærholm: "PK 9". Sæt på otte spisestole med stel af matforkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med sort skind. (8)
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
873/1138
Poul Kjærholm: "PK 54". Spisebord med kubeformet stel af matforkromet stål. Cirkulær top af hvidbroget marmor. Tilhørende tillægsring samt stander. (2)
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/1137
Poul Kjærholm: "PK 31". Fritstående to-pers. sofa samt lænestol med stel af matforkromet stål. Betrukket med originalt brunt skind. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/1136
Poul Kjærholm: "PK 61". Sofabord med stel af matforkromet stål. Kvadratisk top af Cippolini marmor. Udført hos E. Kold Christensen.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/1135
Poul Kjærholm: "PK 31/1". Et par lænestole med stel af matforkromet stål. Betrukket med originalt brunt skind. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
873/1134
Poul Kjærholm: "PK 26". Et par væghængte sofamoduler med stel af matforkromet stål. Løse hynder betrukket med dybthæftet, rødbrunt farvet skind. (2)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/1133
Illum Wikkelsø: Fritstående skrivebord med stel af matforkromet stål. Kasette af riopalisander, front med to skuffer med skrå greb.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/1132
Hans J. Wegner: "GE 1". Daybed af massiv eg i to dele, justérbar ryg med beslag af jern. Løse hynder betrukket med hhv. rød og grå uld. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/1130
Hans J. Wegner: "Kinastole" og "Kinabord". Spisestue af kirsebær bestående af et sæt på fire armstole samt et cirkulært spisebord med udtræk. (5)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/1129
Finn Juhl: "FJ 55". Sæt på tre tidlige armstole med stel af mahogni. Sæde samt ryg betrukket med patineret naturskind. (3)
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/1128
Finn Juhl: "BO 101". Bordbænk af teak med kantlister af messing. Stel af anodiseret metal med høje sko af teak. L. 183.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/1127
Finn Juhl: "FJ 53". Fritstående to-pers. sofa med stel af teak, svævende armlæn på mellemstykker af messing. Sider, sæde samt ryg betrukket med grånistret uld.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/1126
Hans J. Wegner: "Mama Bear". Højrygget lænestol med ben af eg, armlæn af teak. Sider, sæde samt ryg betrukket med hvidt stof. Model AP 28.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/1125
Finn Juhl: "BO 64". Fritstående 2½ personers sofa med runde, tilspidsende ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med lys uld.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/1124
Finn Juhl: Stor flad skål af drejet teak. Udført hos Kay Bojesen. H. 10,5. L. 36,5. B. 35,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/1122
Ejvind A. Johansson: Sæt på otte spisebordsstole af teak med øjeformet rygstykke på skråtstående ben. Sæde betrukket med sort skind. (8)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/1118
Arne Jacobsen: "Svanen". Et par hvilestole med stel af formbøjet, lamineret teak. Skalformet sæde og ryg betrukket med lys uld. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/1117
Helge Vestergaard Jensen: Sjælden daybed med stel og runde ben af teak. Madras med let knæk i ene ende betrukket med lyst stof, kedder af brunt skind.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
873/1116
Jacob Kjær: Et par lave armstole med stel af teak. Sæde samt ryg betrukket med grå uld. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/1112
Dujo: Lav hvilestol med stel af mahogni. Seat udspændt med patineret kernelæder, ryg med flettede stropper af patineret kernelæder hæftet med messingsøm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
43.000 DKK -
873/1110
Ivar Justus Tengbom, tilskrevet: Fritstående skrivebord af palisander med tilspidsende ben. Front med to skuffer i sarg. Top samt ben dekoreret med intarsia.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/1109
Josef Frank: "Nationalmuseiskåpet". Fritstående kabinet af amboyna burl finer, mahogni struktur og birk. Front med 19 skuffer. H. 120.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/1107
Svensk design: Fritstående to.pers. sofabænk med runde ben af teak. Sæde samt hjerteformet ryg betrukket med blågrå lammeskind.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/1106
Arne Norell: "Divina". Et par overpolstrede lænestole med trommestiksben af bejdset bøg. Sider, ryg samt sæde betrukket med grønt stof. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/1104
Otto Schulz: Cirkulært sofabord af elm og macassar med base af stål. Top dekoreret med intarsiamønster dækket med plade af klart glas.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
873/1103
Uno Åhren eller Björn Trägårdh, tilskrevet: Højrygget øreklapstol med ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt ryg betrukket med “Golden Lily” mønstret stof.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
873/1102
Tapio Wirkkala, Aulis Leinonen: Serveringsvogn af birk monteret med to hjul med gummikant. Top med to løse bakker, dekoreret med organisk løvmønster.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
-
873/1101
Alvar Aalto: Tidlig "stacking" stol med stel af birk. Sæde og ryg betrukket med originalt rustrødt stof med brune striber. Udgået fra Finmar.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
873/1100
Alvar Aalto: Cirkulært sofabord af birk med underliggende hylde og laminerede, L-formede ben. Model 70.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
-
873/1099
Magnus L. Stephensen: Lænestol med stel af formbøjet bøg, sæde udspændt med flet. Dybthæftet ryg samt løs sædehynde betrukket med lysbrun elgskind.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/1097
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Et sæt på seks stole med stel af patineret eg. Sæde og ryg betrukket med messingsømbeslået nigerskind. (6)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
873/1094
Dansk snedkermester: Et par lænestole af cubamahogni. Sæde, sider samt ryg udspændt med fransk flet. Løse hynder betrukket med originalt nigerskind. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
873/1093
Frits Henningsen: Armstol med stel af mahogni. Betrukket med messingsømbeslået, patineret cognac farvet skind.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/1092
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Et sæt på fire stole med profileret stel af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med messingsømbeslået, patineret nigerskind. (4)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/1089
Hans J. Wegner: "JH 813". Et par armstole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg udspændt med patineret sort kernelæder. Udført hos Johannes Hansen. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK