Auktion 873
i Havnen
Ældre malerier
1806/126
Hermania Neergaard: Sommerblomster og hvedeaks på en karm. Sign. H. Neergaard 1837. Olie på lærred. 18 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1806/13
O. A. Hermansen: "Forår". Opstilling med blomster i en vase på et bord. Sign. monogram 1887. Olie på lærred. 86 x 64.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1751/96
Thorald Læssøe: Parti fra Rom med Villa Borghese set fra Villa Medici. Sign. Thorald Læssøe Roma 1856. Olie på lærred. 44 x 56.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1750/109
Alexander Roslin, efter, 18. årh.: Kunstneren Alexander Roslins selvportræt. Usigneret. Oval. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
1750/85
William Hammer: Opstilling med brogede primulaer i en kurv. Sign. W. H. Olie på lærred. 37 x 42.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1750/21
Horace Aumont (efter I. L. Jensen): Opstilling med blomster i en græsk vase på en karm. Sign. A. H. 186? Olie på lærred. 82 x 63.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1750/1
C. W. Eckersberg, skole, 19. årh.: Klostergården i San Lorenzo Fuori le mura. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 45.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1749/37
Peter Hansen: "To søstre". Sign. monogram 1914 Pompei. Olie på lærred. 69 x 83.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1747/93
Dankvart Dreyer: "Huse og mølle forenden af en snoet vej". 1849-1852. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 20 x 25.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
1746/76
Bertha Wegmann: Portræt af drengen Sepp med hat og en lille kvist bag øret. Sign. B. W. Sepp. Olie på lærred. 63 x 37.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1745/107
Michael Ancher: Portræt af Henny Brodersen (1868-1960) med hendes yngste søn Fin. Sign. M. A. Olie på lærred opklæbet på plade. 42 x 34.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1745/9
August von Siegen: Havneparti fra Antwerpen. Sign. Aug. Siegen. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1744/33
Peter Hansen: Parti fra Faaborg med en ung pige, som fodrer gæs. Sign. P. H. 1907. Olie på lærred. 82 x 120.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1743/13
Helga Ancher: Ved spinderokken. Sign. monogram. Olie på lærred. 50 x 35.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK