Auktion 872
Varia, møbler og tæpper
-
1840/1542
Etienne-Henri Dumaige: Patineret figur af bronze, 'Kleopatra før Cæsar'. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 62. B. 34. D. 23.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
1815/55
Antikt Karabagh tæppe, Kaukasus. Design med klassiske Lenkoran ornamenter omgivet af tarantel hovedbort. 20. årh.s begyndelse. 228 x 155.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
-
1810/72
Kinesisk Baotou tæppe, traner der jager ved vandet. 20. årh.s første halvdel. 264 x 159.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1810/71
Kinesisk Suiyuan tæppe, klassisk opstilling med røgelseskar, vaser, opsatser og bord. 20. årh.s begyndelse. 240 x 175.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1810/70
Antikt Shirvan tæppe, Kaukasus. Design med bille-lignende ornamenter omgivet af liggende vinglas og egeløv hovedbort. 19. årh. 174 x 100.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/156
Antikt Gendje tæppe, Kaukasus. Design med diagonale striber i forskellige farver med botehs omgivet af kufisk hovedbort. Ca. 1900. 233 x 121.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/155
Antikt Karaghasli tæppe, Kaukasus. Design med rosettefyldte romber på turkis bund omgivet af "liggende vinglas og egeløv" hovedbort. 1900-1920. 185 x 108.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/120
Antikt Chelaberd-Karabagh tæppe, Kaukasus. Klassisk "sunburst" design, dateret i hovedborten 1904.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
876/1092
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Klassisk jagtsceneri på lys bund. Sign. S. Seirafian Isfahan Iran. Ca. 1960. 237 x 145.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
-
876/958
Store Kongensgade tebordsblad af fajance dekoreret i underglasur blå med underdel. Pfaus periode 1727-1749. H. ialt 75. Pladen L. 73. B. 55.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
876/916
Barok fad af forgyldt sølv, rigt drevet med mytologisk sceneri. Ca. 1625-1650. Vægt 1694 gr. L. 52 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
1748/1505
"Jesu omskærelse" Nottingham alabast relief. 12.5 x 9.5 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1742/10
Svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ indlagt med spejlglas. 18. årh.s midte. H. 128. B. 58.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1740/190
Fransk Aubusson tapet. "Udflugt i det grønne". Udført i uld og silke. 19/20. årh. 360 x 279.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
873/339
Suiyuan tæppe, Kina. Medaljondesign på lys bund prydet med talrige klassiske kinesiske ornamenter. 20. årh.s første halvdel. 367 X 280.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
873/296
Signeret Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på blå bund. Signeret: Iran Esfahan Entheshari.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/261
Jørgen Gylding ca. 1725-d. 1765: Ecce Homo og de 12 apostle, malt på porcelæn. 1764. L. 3,5-8,5 cm. (13)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
-
873/240
Et par svenske kommoder af gråmalet træ. Gustaviansk stil, 19. årh. og senere. H. 84. B. 93. D. 48. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/232
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s begyndelse. Sverige, 19. årh.s første halvdel. H. 82. B. 90. D. 45.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
873/228
Svensk rokoko kommode af nøddetræ og frugt træ. 18. årh.s midte. H. 82. B. 91. D. 52.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
873/214
Gustaviansk halvrund konsol af forgyldt træ, plade af Ölandsten. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 77. B. 76. D. 38.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/201
Stort svensk stenbord med plade af Ölandsten, underdel af bemalet træ. Skåne, 19. årh.s midte. H. 83. L. 200. B. 74.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/199
Eardley Norton: George III lygteur i kasse af mahogni. Sign. Eardley Norton, London. 18. årh.s slutning. H. 50. B. 30. D. 21.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/196
William Withers ca. 1770: George III lygteur. Sign. William Withers, London. Ca. 1770. H. 55. B. 28. D. 18.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/186
Stort gustaviansk lampetspejl af forgyldt træ, udskåret med sløjfe, to senere lysarme af messing. Sverige, 18. årh. slutning. H. 91. B. 61.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/184
Barok chatol af guldstafferet nøddetræ, indlagt med lister af messing. 18. årh.s midte. H. 240. B. 132. D. 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/171
Et par franske directoire kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 68. (2)
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
-
873/145
Stor italiensk porfyr tazza, hver side med hanke i form af snoede slanger, firsidet base. 19. årh.s midte. H. 53. B. 80. D. 60.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
873/140
Et sæt på seks sengustavianske armstole tilskrevet stolemageren Erik Öhrmark. Stockholm, 18. årh.s slutning. (6)
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Ikke solgt
-
873/127
Fransk empire figurgruppe af forgyldt bronze, 'Androkles og løven'. Paris, 19. årh.s begyndelse. Figur H. 46. B. 43. D. 17. Base H. 8. L. 56. B. 29.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
-
873/124
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk 'Commode à Vantaux' af mahogni med montering af forgyldt bronze. Frankrig, ca. 1820. H. 100. B. 130. D. 60.
Vurdering :
180.000–200.000 DKK Ikke solgt
-
873/123
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk sekretær af mahogni med montering af forgyldt bronze. Frankrig, c. 1820. H. 150. B. 98. D. 48.
Vurdering :
180.000–200.000 DKK Ikke solgt
-
1736/9151
Shirvan tæppe, Kaukasus. Klassisk design med Lesghi-stjerner og talrige udenomornamenter i form af stiliserede dyremotiver m.m. 20. årh.s begyndelse.152 x 116.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
1736/18
AFHENTES - Et par Anglo-indiske stole af rigt udskåret hardwood. Antageligt udført i Bombay, 19. årh.s anden halvdel. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
1735/1583
Fransk "Gammelriflet" bestik af sølv, graveret med våbenskjold for familien Laffon de Ladebat. Paris 19.-20. årh. (135)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
1735/34
George III bogskab af mahogni, med overdel hvori tre sprossede glasdøre og underdel hvori tre fyldingsdøre. England, 18. årh.s slutning. H. 231. B. 190. D. 55.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1734/159
William & Mary skab af nøddetræ og rodtræ. England, 18. årh.s begyndelse. H. 210. B. 170. D. 55.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1733/181
Samuel Lawson: Engelsk George II standur i kasse af mørkpoleret egetræ. Sign. Sam Lawson, Keighley. 18. årh.s midte. H. 209. B. 54. D. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1732/1571
Punchebolle på stand af porcelæn. 19. årh. Bowle Diam. 45 cm. H. 12 cm. Stand H. 17,5 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
1731/1515
Et par saucebåde af sølv med kongeligt våbenskjold. Mester Moritz Elimeyer, Dresden 19. årh.s anden halvdel. Vægt 899 gr. L. 24,5 cm. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1731/210
Hollandsk standur i kasse af nøddetræ. Værk med månefase, sekund- og dagsangivelse. Sign. Nicol. Dornheck, Amsterdam. 18. årh.s midte. H. 240. B. 55. D. 30.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1731/38
Indisk gyngesofa 'Jhoola' af udskåret og bemalet træ. 20. årh.s begyndelse. H. 232. B. 208. D. 116.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1727/2
Hollandsk vitrineskab af nøddetræ, indlagt med blomster og bladværk af lyst træ. 18. årh.s anden halvdel. H. 235. B. 138. D. 38.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1726/1651
Fransk bordur af hvid marmor, værk med månefase samt kalender med dag-, dato- og månedsviser. 19. årh.s midte. H. 45.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
1726/271
Renæssanceskab af egetræ med skæringer af nøddetræ. 17. årh. og senere. H. 216. B. 123. D. 57.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1725/26
ET PAR svenske rokoko armstole af bemalet træ. Stockholm, 18. årh.s midte (2)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
872/343
Ushak tæppe, Anatolien. Gentagelsesmønster med store sammenhængende geometriske medaljoner. Ca. 1900. 673 x 390.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
-
872/341
Ningxia tæppe, Kina. Design med rundeller med fo-hunde. 19. årh. 310 x 114.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
-
872/340
Tibetansk søjletæppe med klassisk dragemotiv, skyformationer og nederst bølgemotiver. 20. årh. anden halvdel. 445 x 119.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/339
Veramin tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med palmetter på lys bund. Flot kvalitet. Ca. 1940. 415 x 305.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
872/338
Senneh tæppe, Persien. Klassisk gentagelsesmønster med botehs i klynger, udført på firfarvede silkekæde. 20. årh.s midte. 200 x 130.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
-
872/337
Antik Senneh kelim, Persien. Usædvanligt gentageslesmøster stiliserede blomster og bladværk. 1900-1910. 200 x 126.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
872/336
Bidjar tæppe, Persien. Klassisk rosendesign. Ca. 1940. 219 x 144.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
872/335
Kinesisk tæppe, enkelt design med rundeller med fuglemotiver på blå bund. Usædvanlig stort eksemplar. 20. årh.s begyndelse. 777 X 265.
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
-
872/333
Kinesisk silketæppe, klassisk Kangxi mønster med traner, skyformationer, lotusblomster og kinesiske ornamenter afsluttende med bølgemotiver. 285 x 173.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/332
Baktiari tæppe, Persien. Usædvanligt stort eksemplar med yderst dekorativt gentagelsesmønster i form af store palmetter, blomster. 20. årh.s midte. 658 x 430.
Vurdering :
120.000 DKK Ikke solgt
-
872/331
Keshan tæppe, Persien. Central plakette med persisk arkitektur omgivet blomsteropsatser og dekorative påfuglemotiver. 20. årh.s midte. 205 x 133.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/330
Isfahan tæppe, Persien. Elegant og velkomponeret gentagelsesmønster med blomster, træer og fuglemotiver i gitteropbygning. 20. årh.s første halvdel.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
872/329
Et par antikke Kirman figural tæpper. 1900-1920. Begge ca. 86 x 64.(2)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
872/328
Kinesisk Beijing tæppe, medaljondesign på gylden bund. 20. årh.s midte. 526 x 416.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/327
Antikt Kinesisk tæppe, 1700-tals Kangxi design med florale dragemotiver på lys bund omgivet af klassisk svastika-hovedbort. 20 årh.s begyndelse. 445 x 363.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK