Auktion 872
Tæpper
Varia, møbler og tæpper
872/285
Signeret Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign. Signeret: Isfahan Ghafarian. Knyttet på silkekæde, ca. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 236 x 145.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/283
Nain Tudeshk tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med træer, blomster og fuglemotiver. Ca. 1,1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s midte. 228 x 157.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/282
Petag Tabriz, Persien. Klassisk Vase design. 20. årh.s begyndelse. 393 x 312.
Vurdering :
130.000 DKK Ikke solgt
872/281
Ziegler Mahal tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med slyngede grene, palmetter og rosetter. Ca. 1900. 393 x 316.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
872/280
Flamsk tapet forestillende det historiske og legedariske møde "Dronningen af Saba møder Kong Salomon, konge af Israel og Judas". 16/18 årh. 431 x 322.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
872/279
Helsilke Kayseri tæppe, Tyrkiet. Sjældent Kayseri tæppe udført i design inspireret af 1600-tals persisk Safavid "vase" ornamentik.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/278
Tabriz tæppe, Persien. Usædvanlig detaljerigt eksemplar med sværd, vaser, skåle, palmetter, rosetter, jagtscenerier m.m. 20. årh.s første halvdel. 364 x 251.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/277
Heriz tæppe, nordvest Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign. 20. årh.s begyndelse. 382 x 276.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
872/276
Antikt Feraghan tæppe, vestlige Persien. Gentagelsesmønster med herati design på blå bund. 20. årh.s begyndelse. 382 x 296.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/275
Bakshaish tæppe, nordlige Persien. Gentagelsesmønster med herati design. 20. årh.s begyndelse. 320 x 178.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/274
Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign på blå bund. 20. årh.s midte. 396 x 310.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/273
Heriz tæppe, Nordvest Persien. Klassisk geometrisk medalliondesign. 20. årh.s midte. 390 x 288.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/272
Signeret Hereke helsilketæppe, Tyrkiet. Gentagelsesmønster med forbundne palmetter, rosetter, fuglemotiver og arabesker. Ca. 1 mio. kn. pr. Ca. 1960. 155 x 103.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
872/271
Helsilke Qum tæppe, Persien. Design med klassiske jagtscenerier. 20. årh.s anden halvdel. 181 x 114.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt