Auktion 1831
-
1838/1161
Art Deco diamant solitairering af 18 kt. hvidguld prydet med old-cut diamant på ca. 0.45 ct. Str. 52. Ca. 1930-40.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
1838/1010
Severin Hansen Jr., m.fl.: Sidebord af mahogni. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. Samt entrébord af teak. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1838/1009
Svend Saabye: Landskab med huse. Sign. Saabye. Olie på lærred. 63 x 92.
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
-
1838/857
Hans J. Wegner: "CH-23". Sæt på seks stole af originalt sortlakeret eg med sæde af sort papirflet. Udført Hos Carl Hansen. (6)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1838/811
Grete Jalk: Et par højryggede lænestole med stel af eg, ryg med vertikale tremmer. Betrukket med ternet brun/sort uld. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1838/725
Sam Francis: Plakat fra Philosophie des arts collection. Litografisk plakat i farver. Bladstørrelse 84 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1838/724
Thorvald Hagedorn-Olsen: Kystparti. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1838/510
Maurice Estève: "Bouinotte". Sign. Estève, 90/120. Litografi i farver. Lysmål 60,5 x 46,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
1838/223
Dansk empire hjørneskab af mahognibejdset træ. Ca. 1820. H. 112. B. 82. D. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1837/3268
3 bts. Langhe "Arborina", Elio Altare 2001 A (hf/in). etc. Total 4 bts.
Vurdering :
2.400–3.200 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
1837/3257
1 bt. Barolo "Vigneto Rocche", Mauro Veglio 1999 A (hf/in). etc. Total 7 bts.
Vurdering :
1.200–1.600 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1837/3248
1 bt. Barolo "Rocche", Brovia 1997 A (hf/in). etc. Total 2 bts.
Vurdering :
700–900 DKK Hammerslag:
950 DKK -
1837/3236
5 bts. Condrieu, Guigal 2007 A-A/B (bn). etc. Total 8 bts.
Vurdering :
1.200–1.600 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1837/3121
2 bts. ½. Château d'Yquem, Sauternes. 1. Grand Cru Classé 1996 A (hf/in).
Vurdering :
1.400–1.800 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1837/5301
Rusland, Nicholai I, Rubel 1834, 1840, St. Petersburg, Bitkin 161, 190. (2)
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1837/1651
To dørbeslag af messing det ene med knop det andet med håndtag i form af hånd og pind. Ca. 1800. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1837/1600
Et par franske Charles X form kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 53 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1837/1513
Et par franske empireform kandelabre af forgyldt bronze. 19. årh. H. 53 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1837/1360
Tre ravhalskæder hver prydet med talrige, delvist polerede ravstykker. L. ca. 65-90 cm. (3)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1837/1341
Safir-og diamantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med facetslebet safir omkranset af talrige brillantslebne dimanter. Str. ca. 55.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1837/1338
Koral- og diamantvedhæng af 14 kt. hvidguld prydet med udskåret koral i form af rose omkranset af talrige brillantslebne diamanter. L. 4,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1837/2056
Longines: Herrearmbåndsur af stål. Mekanisk værk med manuelt optræk. 1960'erne.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1837/2053
Rolex: Oyster "Rivet" lænke af stål, ref. 7205 med ét endestykke ref. 57. L. 16 cm. 1950'erne.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1837/2020
Universal: Herrearmbåndsur af 14 kt guld. Ref. 412. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 262. 1948.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1837/2019
Omega: Herrearmbåndsur af guld/stål 18kt. Model De Ville, Ref. 396 2532. Quartz værk med dato. 2002.
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1837/877
Louis Poulsen: Sæt på fire pendler med skærme af grå metal samt hvidt plastik. Udført hos Louis Poulsen. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1837/854
Børge Mogensen: Kvadratisk sofabord af lakeret mahogni. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. H. 54. L./B. 80.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1837/841
Alf Johannesson: Tre-personers sofa med stel af teak, betrukket med grønt uld. Udført for Illums Bolighus ca. 1960. L. 181.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1837/837
Johan Rohde: Cirkulær skål af sterlingsølv med hamret overflade, skråtstillet fodstykke med glat overflade. H. 5. Diam. 14,3.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1837/177
Semiantik Kelim tæppe, klassisk Kuba design med gentagelses mønster i multi-colours. 20. årh. 284 x 179.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1837/124
Børge Nyrop: Kystparti med skumtoppede bølger. Sign. B. Nyrop 1927. Olie på træ. 53 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1837/65
Emanuel A. Petersen: Kajakker og et skib i en grønlandsk fjord. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 106 x 140.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1837/64
N. P. Mols: Græssende køer ved en kyst. Sign. N. P. Mols 07. Olie på lærred. 95 x 132.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1837/63
N. A. Abildgaard, skole, ca. 1800: "Sokrates i fængsel". Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 39 x 50. Samtidig ramme.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1836/1557
Kinesisk figur af træ af ældre mand, formentlig Lao Tse. 20. årh. H. 21 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1836/857
Niels Roth Andersen: Fritstående skrivebord af kirsebærtræ, front med to skuffer. H. 72. L. 190. B. 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1836/827
Alvar Aalto: "Savoy". To vaser af klart glas. Sign. Alvar Aalto, hhv. 3030 og 2021. H. hhv. 15,9 og 20,3. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1836/802
Corneille: Figurkomposition med kvinder og fugl. Sign. Corneille 89, HC 4/10. Litografi i farver. Bladstørrelse 115 x 82.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1836/711
Karl Bovin: Kystparti. Sign. Karl Bovin. Olie på papir monteret på masonite. 28 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1836/714
Lauritz Hartz: Landskab, Nordstrand. Sign. L.H. Olie på lærred. 58 x 70. Står på hylde 5 i moderne.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
1836/585
Yoshio Nakajima: Fem collager. Fire sign. Mixed media på papir. Bladstørrelser fra 60 x 40 til 32 x 37. Uindrammet. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1836/253
Stort George III spisebord af mahogni. England, 18. årh.s slutning. H. 71. L. 112/275. D. 122. (5).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1836/124
Vilhelm Petersen: "Parti fra Kysten mellem Humlebæk og Espergærde". Betegnet på bagsiden "Malet af Vilhelm Petersen". Olie på papir monteret på træ. 18,3 x 31,8
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1835/3307
6 bts. Rozes Vintage Port 1997 A (hf/in). Owc.
Vurdering :
1.600–2.200 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1835/5407
Samling pengesedler fra Cayman Islands, i alt 7 stk. heraf 5 stk. forskellige
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
440 DKK -
1835/5254
Frankrig, Ludvig XIV, 1643 - 1715, Louis D´or 1690 A, Paris, F 429, KM 278.1
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1835/5229
England, Aethelred II, 978 - 1016, penny, Winchester, Last small Cross type, 1009 - 1017, møntmester, Brunstan, S 1154, North 777, Hild. 4127
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
900 DKK -
1835/5152
Møntsæt, Den Kgl. Mønt 1990, 1992, 1996, 2000-2006, 2007 (2), 2008-2011, 2013 (2), 2014 (2), 2004 Proof, 20 stk., H. C. Andersen Eventyrmønter og Tårnmønter
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1835/5144
Samling 10 øre 1960 - 1986 komplet 28 stk., samt 25 øre 1966 - 1988, H 4, komplet 23 stk., samlet 51 stk., alle i særdeles smuk kvalitet
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
300 DKK -
1835/5139
2 kr 1925 HCN, 2 kr 1926 HCN, H 20A. (2)
Vurdering :
900 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1835/1667
Fem håndbyggede modelskibe af delvis sortmalet fyrretræ. 20. årh. L. 25-41. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1835/1656
Fuglebur af metal og bronze, med mekanisk fugl og ur, optræk i bunden. 19. årh. H. 11,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1835/1652
Kinesisk familie rose kaffekande af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 18. årh. H. 21.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1835/1651
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med De otte udødelige og blomster. 20. årh. H. 44.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1835/1525
Stor kinesisk alterstage af bronze med to gennembrudte glober med drageslyng, stående på tresidet fod hver med Fo-hundhoved. 18.-19. årh. H. 81 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1835/1517
Udstoppet sneppe i oval ramme af egetræ med konveks glas. Ca. 1900. H. 54. B. 45.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
1835/1352
Perlehalskæde af talrige South Sea kulturperler og lås af 14 kt. guld. Perlediam. 3,5-4 mm. L. 130 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1835/1343
Diamantsmykkesæt af 14 kt. hvidguld bestående af ring, et par ørestikker og vedhæng hver prydet med brillantslebet diamant. L. 38,5 cm. Str. 52. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1835/1340
Gucci: Emaljearmbånd af sterlingsølv prydet med tre ridestøvler hver med blå emalje. L. 18 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1835/1333
Belle Epoque diamantvedhæng af 18 kt. guld og platin prydet med to old-cut og talrige rosenslebne diamanter. B. 37 mm. L. 42 mm. Ca. 1910.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1835/2087
Omega: Herrearmbåndsur af stål. Model Constellation, Ref 168017. Mekanisk værk med automatisk optræk, kaliber 561(1). 1967.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1835/2090
Alain Silberstein: Herrearmbåndsur af stål. Model "24 Heures". Automatisk værk med dato. Urets diam. 35 mm. 1998.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK