1836/​827

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

“Savoy”. To vaser af klart glas. Sign. Alvar Aalto, hhv. 3030 og 2021. Udført hos Iittala, Finland. H. hhv. 15,9 og 20,3. (2)

Stor vase med brugsspor i form af kalk og rustpletter på indersiden, øverste kant med enkelte meget minimale hak.

Moderne kunst og design, 4. september 2018

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK