Auktion 1831
i Havnen
-
1831/136
Dansk empire spejl af mahogni. Tilhørende vægkonsol. Ca. 1820. Samlet H. 180. B. 60. D. 30. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/131
Empire kommode af frugttræ. Ca. 1820. H. 76. B. 87. D. 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/129
Engelsk Secretary Bookcase af mahogni. Regencyform, 20. årh. H. 205. B. 80. D. 43.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/128
Et par kinesiske spejle af hardwood. 19.-20. årh.s begyndelse. H. 161. B. 37. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/125
Dansk Louis XVI sofa af mahognifarvet bøgetræ, buet ryg og sider, otte kannelerede ben, hvoraf seks er senere. 18. årh.s slutning. L. 185.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
1831/87
Engelsk maler, 19. årh.: Portræt af en lille pige. Usigneret. Olie på træ. 51 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/120
Lille italiensk Louis XVI kommode af oliventræ. 18. årh.s slutning. H. 79. B. 62. D. 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/118
Kinesisk møblement af orientalsk træ, bestående af bord og to stole. Fra Shanxi provinsen i det nordlige Kina. 19. årh.s slutning. Bord H. 73. Diam. 88. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/117
16-armet lysekrone af forgyldt bronze. Ca. 1900. H. 80. Diam. 85.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/116
Svensk prismekrone med stel af forgyldt bronze, behængt med prismer. Monteret til el. Gustaviansk form, 19. årh. H. 101. Diam. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1831/110
Kristian Zahrtmann: "Kvindeligt hoved med mørkt Haar". Sign. monogram 1880. Olie på lærred. 16 x 14,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1831/100
Valdemar Magaard: Almueinteriør med en kone ved en dragkiste. Sign. V. Magaard 1916. Olie på lærred. 46 x 53.
Vurdering :
1.000–2.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
1831/99
Julius Jersild: Interiør fra Skt. Bendts Kirke i Ringsted. Sign. Jul. Jersild. Olie på lærred. 49 x 66.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/97
Ubekendt maler, 19./20. årh.: Fem motiver efter pompeiianske vægmalerier. Usigneret. Olie på lærred og olie på papir monteret på malepap. 36 x 122.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/92
Sophus Jürgensen: En ældre herre med skæg. Sign. S. Jürgensen, Antwerp Maj 1901. Olie på lærred monteret på malepap. 47 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/95
Elena Petrova: Opstilling med blomster og frugt på et bord. Sign. E. Petrova (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1831/85
Johannes Larsen: Stenpikker. Sign. Johannes Larsen. Kat med Killinger. Tryksign. Træsnit på japanpapir. Varierende mål. (2).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/94
I. E. C. Rasmussen: Rovfugl flyver over en grønlandsk fjord. Sign. I. E. C. R. 1870. Olie på papir monteret på lærred. 23 x 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/93
Engelsk maler, 19. årh.: Sejlskibe for anker i en sydeuropæisk havn. Sign. C. Thornely 81. Olie på lærred. 21 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
1831/91
Bertha Wegmann: Kvindelig nøgenmodel med ørering. Sign. B. W. Olie på lærred monteret på træ. 53 x 41. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/84
Dansk maler, 19. årh.: Jesus i farisæerens hus. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/90
Johannes Grenness: Kystparti fra Løkken med Rubjerg Knude i det fjerne. Sign. J. Grenness 30. Olie på lærred. 46 x 57,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/89
Ubekendte malere, ca. 1900: To miniatureportrætter. Gouache på ben. Rammemål 11 x 10 og 13 x 11. Samtidige rammer af ben og perlemor. (2).
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
950 DKK -
1831/86
Jacob Petersen: Skibsportræt af den russiske brig Paulina Brandt af Arkangelsk. Sign. J. Petersen 1841. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 45 x 62.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/75
E. Rasmussen Eilersen: Udsigt over et kystlandskab. Sign. E. R. Eilersen. 1893. Olie på lærred. 72 x 103.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/83
Knud Sinding: En ung mand venter på en malkepige i marken. Sign. monogram 1945. Olie på lærred. 105 x 160.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/82
Lev Aleksandrovich Belousov, efter, 19. årh.s anden halvdel: "Marché au Foin a St Petersbourg". Tryksign. Belousov. Håndkoloreret radering. Lysmål 27,5 x 35,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/79
Carl Carlsen: Spadserende ved strandvejen en sommerdag. Sign. Carl Carlsen 1898 M. F. Olie på lærred. 101 x 154.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/78
Wladislaw T. Chmielinski: Ved en kirkeplads i Warszawa, vinter. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 25 x 35.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/74
Robert Panitzsch: Læsende kvinde i et interiør. Sign Robert Pan. Olie på lærred. 76 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/71
Wladislaw T. Chmielinski: Hestevogne i en snedækket gade. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 25.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/77
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med hvide og lyserøde roser. Usigneret. Olie på mahogni. 35 x 26.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/65
Johannes Larsen: Kuperet marklandskab. Sign. monogram 1901. Bly, pen og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 31,5 x 47,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/73
Viggo Pedersen: Rosa skyer over en klippekyst. Sign. Viggo Pedersen. Olie på lærred. 59 x 97.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/72
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser og forglemmigej på en stenkarm. Usigneret. Olie på mahogni. 25 x 34,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/70
Christian Zacho: Kystlandskab i sol. Sign. Chr. Zacho 1910. Olie på lærred. 59 x 83.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/69
Poul Friis Nybo: Musicerende kvinde. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 40 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/59
Julius Paulsen: En vogterdreng i lyngbakkerne. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 39 x 48.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/66
Julius Paulsen: Landskab med bondegård og marker. Sign. J. P. Olie på lærred. 32,5 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/64
Peter Holm: To unge piger i samtale ved en sø. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/63
Elias Meyer: "Skovparti". Sign. E. M. Dateret verso 1785. Olie på træ. 25 x 40.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/57
Karl Jensen: Kirkeinteriør. Sign. K. J. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/62
Johannes Larsen: Tamdrup Kirke i nærheden af Horsens. Sign. monogram Octbr. 1935. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 20 x 25,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/61
Dansk maler, 19. årh.: Marine med sejlskibe ud for en kyst. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 15,5 x 26,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/58
Wladislaw T. Chmielinski: Folkeliv på en plads i Krakow. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/56
Jacob Kornerup: "Roskilde Domkirke". Sign. J. K. Vandfarve og bly på papir. Lysmål 9 x 14,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/55
Peter Tom-Petersen: Parti fra Faaborg ved Vesterport. Sign. Tom Petersen 1913. Olie på lærred monteret på lærred. 49 x 46,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/46
Tre engelske lampeborde af mahogni, heraf ét par. Regencystil, 20. årh.s sidste halvdel. H. 65. B. 48. D. 40. / H. 63. B. 50. D. 44. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/54
Frederick E. Bodkin: En vandrende kvinde i solskin. Sign. F. E. Bodkin 95. Vandfarve på papir. Lysmål 19 x 28.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/53
Antonio Allegri da Correggio, efter, 19. årh.: "Tilbedelse af Barnet". Usigneret. Betegnet på etiket på blændrammen. Olie på lærred. 83 x 68,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/52
Peter Holm: En sommerdag ved stranden. Sign. P. H. Olie på lærred. 27 x 45.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/49
Anna Peters: Haveredskaber og grene ved en mur. Sign. Peters. Olie på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1831/45
Konstantin Egorovich Makovsky, efter, 20. årh.s slutning: "Bryllupsforberedelser". Betegnet verso V. Larina. Olie på lærred. 71 x 101.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1831/37
Gerda von Kohl: Blomstrende kirsebærgrene. Sign. monogram 1916. Gouache på papir. Lysmål 58 x 87.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/29
Gyula Siska: "Fertility". Sign. monogram samt betegnet og dateret på bagsiden 2018. Olie på træ. 60 x 50.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/17
Harald Moltke: Den grønlandske inuit Maisainguark fra Thule bærende på et spyd. Sign. monogram 07. Olie på lærred. 40,5 x 28.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1831/21
Paul Fischer: Aftenparti fra Lægeforeningens Boliger, København. Sign. monogram. Olie på papir monteret på malepap. 10,5 x 15,5.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/13
Johan Thomas Lundbye: En romerinde. Usigneret. Dateret Rom 12. Nov. 1845. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 243 x 180 mm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/9
Anton Thiele: Ungt par i en skovlysning. Sign. A Thiele 1886. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/5
Fritz Syberg: Landskab med køer. Sign. monogram 1920-1936. Olie på lærred. Olie på lærred monteret træ. 158 x 222.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1831/6
Nyrokoko chaiselong af mahogni. Danmark, ca. 1860. L. 165.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/2
Et par gustavianske taburetter af hvidmalet træ, udskåret sarg med bord og rosetter, runde kannelerede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 45. B. 43. D. 36.(2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK