Hammerslag fra russisk auktion
872/1411
Alexei Kondratevich Savrasov: Nomader omkring et bål på sletten i måneskin. Sign. Savrasov 1852 (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 40 x 57.
Vurdering :
600.000 DKK Hammerslag:
1.450.000 DKK -
872/1409
Laurits Tuxen: Zar Nikolaj II af Ruslands kroning i Uspenski Katedralen i Moskva 26. maj 1896. Studie. Sign. L. Tuxen 1898. Olie på malepap. 21,5 x 27.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
872/1408
Ubekendt maler, 18. årh.s slutning: Portræt af fornem dame i hvid kjole, blå hat og blomster. Utydelig betegnet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 45 x 38.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/1407
Dmitri Grigorievich Levitsky, hans kreds, 18. årh.s slutning: Portræt af Storfyrst Konstantin Pavlovich af Rusland (1779-1831). Olie på lærred. Oval. 63 x 50.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
400.000 DKK -
872/1405
Dmitri Grigorievich Levitsky, hans kreds, ca. 1800: Portræt af Storfyrstinde Katharina Pavlovna af Rusland (1788-1819). Olie på lærred. 62 x 49.
Vurdering :
75.000–125.000 DKK Hammerslag:
600.000 DKK -
872/1404
Dmitri Grigorievich Levitsky, hans kreds, ca. 1800: Portræt af Storfyrstinde Alexandra Pavlovna af Rusland (1783-1801). Olie på lærred. 62 x 49.
Vurdering :
600.000 DKK -
872/1403
Pietro Antonio Rotari, stil, 18. årh.s andel halvdel: Portræt af Zarevich Paul Petrovich af Rusland. Olie på lærred. 80 x 62.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
320.000 DKK -
872/1402
Johan Renatus Lüderitz: Et par portrætter af den første tyske kapelmester ved operaen i Skt. Petersborg og hustru. Sign. Lüderitz. Samtidige rammer. (2).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
872/1401
Russisk maler, 18. årh.s slutning: Et par portrætter af et ægtepar. Usignerede. Olie på kobber. Hver 15 x 12. Samtidige rammer. (2).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK