2425/829
Hussein Tai: Uden titel. Sign. på bagsiden Hussei Tai. Akryl på lærred. 40 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/827
Børge Mogensen: Skab af eg. Front med to døre. H. 93. B. 122. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/828
Børge Mogensen: "Øresund". Skænk af eg med medestel. Front med otte skuffer. H. 84. B. 135. D. 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2425/826
Skandinavisk møbeldesign: Gyngestol med stel af birk, betrukket med orange møbelstof. 1940-50'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/825
Arne Pilegaard Pilested: Spisebord af cuba mahogni med to udtræksplader. H. 75. L. 125/235. B. 92.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2425/823
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 51/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2425/819
Tage Norrild: Interiør. Sign. Tage Norrild 1950. Olie på lærred. 77 x 51,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/822
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/818
Tage Poulsen: Sæt på 10 stole af massiv fyr med papirgarnsflet. Udført og mærket hos gm møbler. (10)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/817
Niels Reumert: "Mørkt maleri", 1984. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 91 x 73.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/816
Sven Dalsgaard: Udkast til skulpturer, 1973. Usign. Udklippet papir og pen på papir samt brev. 30 x 21. (11)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/815
Niels Grønbech: Parti fra Amsterdam. Sign. N. Grønbech, 63. Olie på lærred. 26 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2425/814
Ernst Zeuthen: Skib. Sign. monogram, 1933. Olie på lærred. 35,5 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/813
Kræsten Iversen: Parti fra Østre Anlæg med Statens Museum for Kunst. Sign. KI. Olie på lærred. 40 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/812
Kai Kristiansen: "Universe". Tre-personers modulsofa af palisander. Udført hos Magnus Olesen. 1960'erne. L. 198. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2425/811
Ubekendt design: 23 Hejrer/traner af udskåret horn. Indien. 1960'erne. H. 12-51. (23)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/810
Henning Koppel: "Taverna". Otte dele køkkentøj af kobber. Mærket Georg Jensen. Diam. 9-25. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/809
Just Andersen: Skål af tin med gennembrudt stamme. Stemplet monogram Just A., dessin 1260. Udført 1918-1929. H. 18,5. Diam. 30,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/808
Liné Ringtved Thordarson: "På vej". Sign. Liné, 2/20, 2007. Patineret bronze. H. 32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/807
Folke Ohlsson: "Frisco". Et par sofaborde af massiv nøddetræ. H. 52. L. 65. B. 47. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/806
Dansk snedkermester: Sæt på ti stole af eg. Betrukket med grøn uld. (10)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2425/805
Dansk møbeldesign: Spejl af palisander og hessian. Afstandsstykker af messing. H. 124. B. 72. D. 10.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/804
Kai Kristiansen: Et par kubeformede sideborde af palisander, hvoraf en med magasinholder af ruskind. H./B./D. 44,5. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/795
Niels Helledie: "Påske". Vægrelief af matglaseret stentøj. Usign. Unik. 22 x 34.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/803
Henry W. Klein: Skænk af palisander. H. 104. B. 130. D. 44.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2425/802
Norman Foster: "Nomos". Rektangulært bord med stel af rustfrit stål og glasplade. Udført hos Techno. H.73. L. 220. B. 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/801
Ane Brügger: Sofabord med stel af eg. Løs, cirkulær top dekoreret med lustreglasur. H.45. Diam. 86.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/799
Frits Henningsen: Et par sideborde af mahogni. Front med skuffe. H. 68,5. B. 48. D. 35. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/798
Poul Kjærholm: “PK 22”. Lænestol med stel af stål. Sæde og ryg med sort skind. Formgivet 1955.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/797
Børge Mogensen: To pers. sofa med ben af nøddetræ. Betrukket med rød/brunt skind. L. 158.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2425/792
Wilhelm Freddie: “Pæren”, 1977. Sign. Freddie 77, 203/300. Litografi i farver. Lysmål 71 x 54.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2425/796
Børge Mogensen: Øreklapstol med ben af nøddetræ. Betrukket med rød/brunt skind.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/794
Mogens Hertz: Høstakke. Sign. Mogens Hertz 38. Olie på lærred. 73 x 90.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2425/793
Knud Mühlhausen: "Hoved". 1968. Sign. på bagsiden Mühlhausen 68. Olie på plade. 81 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2425/790
Sven Dalsgaard: "Tre fugle", udkast til skulptur. Usign. Tusch og pen på papir. Bladstørrelse 80 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2425/789
Børge Mogensen: "Folkestolen". Sæt på fire stole af eg. Sæde med flettet papirgarn. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/788
Mogens Koch: Skab af massiv mahogni. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76 D. 36.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/787
Viggo Boesen: Lænestol af rattan og flet. Hynde betrukket med blomstret stof.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/786
Søren Nissen, Ebbe Gehl: "Orbit". Sofabord af valnød, plade af blågrøn formica. Udført hos Naver. H. 39. Diam. 64.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2425/785
Bodil Kjær: "Cross-Plex". To bordlamper af plexiglas. Fritz Hansen. H. 20. Diam. 40 og H. 50. Diam. 20. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/783
Axel P. Jensen: Landskab fra Blokhus. 1942. Sign. Axel P. J. 42. Olie på lærred. 65 x 92.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2425/776
Finn Pedersen: Komposition. Sign. Finn Pedersen. Olie på lærred. 41 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2425/781
Martin Bigum: Tre kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 34 x 49. Uindrammet. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/779
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen, 76/100. Håndkoloreret radering. Lysmål 33 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/769
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/770
Mogens Koch: Et par bogreoler inkl. sokler af massiv teak. H./B. 76. D. 27,5. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/775
Pia Andersen: "Xochitlan". 1993. Sign. Pia Andersen 1993. Olie på lærred. 120 x 140.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/772
Hans J. Wegner: "GE 236". Fire-personers sofa af eg, betrukket med lys uld. Udført hos Getama. L. 210.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/774
Lise Malinovsky: "Dame", 2004. Sign. på bagsiden Lise Malinovsky med datering. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2425/771
Hans J. Wegner: "GE 290". Lænestol af eg. Hynder betrukket med brun uld.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/768
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 94/100. Litografi. Bladstørrelse 95 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2425/762
Henry Heerup: “Årstiderne”, 1980. Sign. Heerup, 15/999. Litografi i farver. Lysmål 48 x 137.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2425/766
Arne Jacobsen: "Syveren". Sæt på otte spisebordsstole med ben af stål. Sæde og ryg af bejdset bøg. (8)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2425/747
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Tusch på papir. Lysmål 44 x 58.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2425/765
Dansk snedkermester: Skrin af riopalisander. H. 20. L. 40. B. 27.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/764
Dan Ray: Komposition. Sign. på bagsiden Dan Ray. Mixed media på lærred. 80,5 x 76.
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Ikke solgt
2425/763
Ole Wanscher, m.fl.: 12 bøger omhandlende møbelkunstens historie, indretning og dekoration. (12)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2425/761
Tom M. Jensen: "Havefest". Sign. og dateret Tom M. Jensen 90. Gouache på papir. Lysmål 33 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/758
Kähler: Bordlampe af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. H. inkl. fatning. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/751
Camilla Thorup: "Green choreography". 2012. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80x45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2425/757
Dansk design: Pendel af messing coated og patineret metal. Antageligt udført hos Fog & Mørup. Diam. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/756
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt