2436/111Lyngby
Dansk sølv bestående af en Louis Seize strøbøsse, sennepskrukke mm. Danmark, 18. årh. Vægt 369 g. H. 10,5-18 cm. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/113Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2436/115Lyngby
Peter Tom-Petersen: Ærøskøbing Apotek. Sign. Tom-Petersen 1925. Olie på lærred. 65,5 x 50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/117Lyngby
Narhvalstand - Monodon monoceros. Vægt 1611 g. L. 152 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2436/119Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2436/121Lyngby
Carl Neumann: Sejlbåde og skibe ud for en kyst i månelys. Sign. C. N. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/123Lyngby
Fire ostindiske tallerkener af porcelæn. Ca. 1800. Diam. 25 cm. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2436/125Lyngby
Mark James Powers: Serie på 20 s/h sølv-gelatine fotografier af den amer. rockmusiker Jimi Hendrix. (20).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/127Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Portræt af en ung mand. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 36.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/129Lyngby
Skrin af rubinrødt glas med forgyldt metal montering. 19. årh. H. 9,5 cm L. 11,5 cm B. 8 cm. Nøgle medfølger
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/131Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/133Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/135Lyngby
Samling glas bestående af bl.a. Louis XVI glas, tre lågglas, harlekinslebne glas mm. 18.-19. årh. H. 7-18 cm. (12)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/137Lyngby
Tiffany & Co: Rejseur is kasse af forgyldt messing med sider af glas. Urværket graveret urmager 'Matthew Norman, Switzerland'. 20. årh. H. 12. B. 8. D. 7.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/139Lyngby
Dansk maler, 19. årh.'s midte: Portræt af en herre. Usigneret. Olie på lærred. 24,5 x 21.
Vurdering :
2436/141Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/143Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/145Lyngby
Carl Baagøe: Marine med skibe i havsnød. Sign. Carl Baagøe 82. Olie på lærred. 22,5 x 33.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/147Lyngby
Et par danske barok spiseskeer af sølv, indgraveret B MRD 1706. Vægt 100 g. L. 19,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/150Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af det moderne Indiens åndelige fader, 'Mahatma' Gandhi (1869-1948).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/162Lyngby
Mary Wollstonecraft Shelley: Frankenstein, or, The Modern Prometheus. 1823. (2)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud:
2436/170Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske atlet Jesse Owens (1913-1980), Berlin 1936.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/182Lyngby
Dan Turèll Autograph Manuscripts. Changes of Light. 1970. + Alhambra Blues. 1983. (2).
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2436/183Lyngby
Four autograph letters signed by Knut Hamsun. 1944 + 1946. (4)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2436/184Lyngby
William Heinesen: 'Sprøjteprøven' manuscript + Letters and documents regarding unpublished book on Heinesen.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/185Lyngby
Karen Blixen, Jacob Paludan, Hans Kirk. Large collection of manuscripts and letters from Danish cultural personnages. 20th century.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2436/186Lyngby
Tove Ditlevsen manuscripts and collection of letters.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/187Lyngby
Collection of letters and manuscripts by Danish and Norwegian cultural figures. Mostly 19th century.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/188Lyngby
Tom Kristensen autograph manuscripts and letters. Lecture manuscript 1914 + 'Digte i Døgnet'.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2436/189Lyngby
Danish theatre history. A collection of letters from Heiberg family. (11).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/190Lyngby
'Bedstemand Blom'. Martin Andersen Nexø autograph manuscript + letters (6).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/191Lyngby
B.S. Ingemann and N.F.S. Grundtvig. A collection of material by and regarding Ingemann and Grundtvig. Letters and Sermons. (13)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/192Lyngby
Georg Brandes: 'Jyder'. 2 autograph manuscripts + letters (7).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/193Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/194Lyngby
Godfred Christensen: "Fra Bugten ved Laven, Juel Sø". Sign. G. C. 14. Olie på lærred. 36,5 x 51,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/196Lyngby
I. H. Brandt: Marine med sejlskib i sol. Sign. I. H. Brandt 1916. Olie på lærred. 28,5 x 41,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/197Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra syden med udsigt til bjerge. Usigneret. Olie på papir. 28 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/198Lyngby
Carl Bille: Kystparti med hjemvendte fiskere. Sign. C. Bille. Olie på lærred. 19 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/199Lyngby
Vilhelm Kyhn: En rødmende himmel spejles i vandet. Sign. monogram 75. Olie på lærred. 18 x 30,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/200Lyngby
Godfred Christensen: "Fra Stranden ved Kjetterupgaard". Sign. G. C. 1898. Olie på lærred monteret på træ. 24 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/201Lyngby
Poul Friis Nybo: Parti fra Asserbo med udsigt til en mølle. Sign. Friis Nybo, Asserbo. Olie på lærred. 41 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/202Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/203Lyngby
Carl Bille: Kystparti med optrukne sejlskibe. Sign. C. Bille. Olie på lærred. 24,5 x 34,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/204Lyngby
Hans Kruuse: Parti fra Københavns kanal med udsigt til Sankt Nikolaj Kirke. Sign. H. Kruuse. Olie på lærred. 39 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/205Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Studie af en Italiensk fårehyrde holdende et lam. Usigneret. Bly og olie på malepap. 25,5 x 16,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/206Lyngby
Godfred Christensen: Marklandskab med grå skyer i horisonten. Sign. G. C. 06. Olie på lærred. 26,5 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/207Lyngby
I. T. Hansen: Kanalparti fra Venedig. Sign. I. T. Hansen Venezia, 1891. Vandfarve på papir monteret på malepap. 16 x 11.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/208Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/209Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Kystparti med en fisker, der vender hjem ved solnedgang. Usigneret. Olie på lærred. 26,5 x 34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/210Lyngby
Peter Ilsted: “Hendrik”, 1924. Opus 43. Sign. Peter Ilsted, 100/145. Mezzotinte. Lysmål 69 x 61.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/211Lyngby
Georg Valdemar Gundorff: Parti fra Christianshavn. Sign. Gundorff 1919. Olie på lærred. 59 x 72,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/212Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/213Lyngby
Hans Tegner, Jens Jacob Bregnø: To figurer i form af mand og kvinde i blæst. B&G. H. 16 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/214Lyngby
N. P. Rasmussen: Opstilling med en vase med margueritter. Sign. monogram Søndag 19 Febr. 1911. Olie på malepap. 36 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/215Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/217Lyngby
Karl Kristoffersen: To figurer af udskåret fedtsten, begge sign. KK. H. 14 og 16 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/218Lyngby
Simon Kristoffersen: Isbjørn angriber grønlandsk fanger. Udskåret fedtsten. Sign. Simon 1965. H. 16 cm L. 37 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/219Lyngby
Kinesisk celadon vase, cong, med trigram design. Monteret til lampe. H. 27/55 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/220Lyngby
Frugtkurv af fajance, indvendig dekoreret i farver. Utydeligt sign. 18. årh. 18 x 22 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/221Lyngby
Fad af fajance, dekoreret i farver med blomster og ranker, sign. DP/CB, Coburg? 18. årh.s slutning. Diam. 35 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/222Lyngby
Stort ovalt fad St. Kongensgade af fajance, dekoreret i blåt, Gjerløfs periode. 18. årh. 57 x 43 cm. c4
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/223Lyngby
Et par 'Blå Blomst' terriner af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Den kongelige Porcelainsfabrik ca. 1800. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: