2436/120Aarhus
Delft fad af fajance, dekoreret i blåt med haveparti. 18. årh. Diam. 34.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/121Lyngby
Carl Neumann: Sejlbåde og skibe ud for en kyst i månelys. Sign. C. N. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/122Aarhus
Et par franske bordlamper af porcelæn i form af prydvaser. Gagneau. 19. årh.s. slutning. H. eksl. fatning 37. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/123Lyngby
Fire ostindiske tallerkener af porcelæn. Ca. 1800. Diam. 25 cm. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2436/124Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Fiskere i Middelhavet. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på plade. 23 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/125Lyngby
Mark James Powers: Serie på 20 s/h sølv-gelatine fotografier af den amer. rockmusiker Jimi Hendrix. (20).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/126Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: To figurer af porcelæn i form af kvinde med æblekurv og pige. Dahl-Jensen. H. 17 og 19. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/127Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Portræt af en ung mand. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 36.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/128Aarhus
Par franske Directoire armstole af mahogni, rigt udskåret med svaner og bladværk. 19. årh. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/129Lyngby
Skrin af rubinrødt glas med forgyldt metal montering. 19. årh. H. 9,5 cm L. 11,5 cm B. 8 cm. Nøgle medfølger
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/130Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/131Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/132Aarhus
Tre kinesiske snusflasker af hhv. glas og porcelæn. Den ene mærket Qianlong. 20. årh. H. 6-8. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/133Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/134Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/135Lyngby
Samling glas bestående af bl.a. Louis XVI glas, tre lågglas, harlekinslebne glas mm. 18.-19. årh. H. 7-18 cm. (12)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/136Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Parti med krydseren “Valkyrien” ud for Vigo i Spanien. Sign. Olie på lærred. 29 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/137Lyngby
Tiffany & Co: Rejseur is kasse af forgyldt messing med sider af glas. Urværket graveret urmager 'Matthew Norman, Switzerland'. 20. årh. H. 12. B. 8. D. 7.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/138Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/139Lyngby
Dansk maler, 19. årh.'s midte: Portræt af en herre. Usigneret. Olie på lærred. 24,5 x 21.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/140Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/141Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/142Aarhus
Vilhelm Petersen: Nordsjællandsk kystparti med fiskerhus. Sign. VP. Olie på lærred. 60 x 84.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/143Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/144Aarhus
"Henriette". Tyve par mokkakopper af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. (20)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/145Lyngby
Carl Baagøe: Marine med skibe i havsnød. Sign. Carl Baagøe 82. Olie på lærred. 22,5 x 33.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/146Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/147Lyngby
Et par danske barok spiseskeer af sølv, indgraveret B MRD 1706. Vægt 100 g. L. 19,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/150Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af det moderne Indiens åndelige fader, 'Mahatma' Gandhi (1869-1948).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/151Glostrup
Sjældent lille antikt Ersari bedetæppe, Turkmenien. Ca. 1900. 99 x 74.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/152Glostrup
Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign. 287 x 201.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2436/153Glostrup
Dobbelt signeret og dateret Kuba løber, Kaukasus. Centralt med "Avshan" gentagelsesmønster på blå bund med menneskefigurer. 1341=1922. 133 x 481
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/154Glostrup
Bochara tæppe, Turkmenien. Klassisk gentagelsesmønster med güls på rød bund. 20. årh.s første havdel. 336 x 267.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/155Glostrup
Kuba tæppe, Kaukasus. Design med stiliserede medaljoner. 20. årh.s begyndelse. 101 x 139.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/156Glostrup
Tabriz tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med palmetter, forbundne blomster og grenværk. Ca. 1940. 380 x 290.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2436/157Glostrup
Kinesisk tæppe, klassisk design med opsatser, vaser og bord. 20. årh.s anden halvdel. 250 x 160.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/158Glostrup
Heriz tæppe, Nordvest Persien. geometrisk medaljondesign. 20. årh.s første halvdel. 365 x 265.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2436/159Glostrup
Qum helsilketæppe, Persien. Kantet medaljondesign. 20. årh.s slutning. 174 x 106.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/160Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Knyttet på silkekæde. Ca. 800.000 kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 157 x 104.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/161Glostrup
Kayseri silke Saph bedetæppe, Anatolien. Multi bedeniche eksemplar. 20. årh.s slutning. 275 x 96.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/162Lyngby
Mary Wollstonecraft Shelley: Frankenstein, or, The Modern Prometheus. 1823. (2)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud:
2436/163Glostrup
Yomut nomade asmalyk(kameldekoration), Turkmenien. Klassisk eksemplar. 20. årh.s første halvdel. B. 113.H. 100 Inkl. kvaster.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/164Glostrup
Antik Thrakisk kelim, sydøstlige Europa. 19. årh. 333 x 331.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/165Glostrup
Derbent kelim, kaukasus. gentagelsesmønster med taranteller. 20. årh.s midte. 329 x 252.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/166Glostrup
Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign. 20. årh.s anden halvdel. 200 x 132.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/167Glostrup
Tabriz tæppe, Persien. Centralt med blomstervase. 20. årh.s midte. 181 x 139.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/168Glostrup
Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign. 21. årh. 180 x 270.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/169Glostrup
Fereghan tæppe, Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign på rød bund med stiliserede grenværk. 1900-1920. 384 x 265.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/170Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske atlet Jesse Owens (1913-1980), Berlin 1936.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/171Glostrup
Bidjar tæppe, Persien. Klassisk design med kantet medaljon. 21. årh. Konturer med silkeluv. Flot fast kvalitet. Usædvanlig stort eksemplar, 525 x 358.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2436/172Glostrup
Azeri tæppe, nordlige afghanistan. Medaljondesign. Flot kvalitet, knyttet med glansfyldt luv af god kvalitet. 20. årh.s slutning/21. årh. 298 x 211.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/173Glostrup
Fire kinesiske tæpper. Ningxia trontæppe. 114 x 61. Ningxia fragment af løber. 184 x 64. To små forliggere. 120 x 62. 97 x 51. 20. årh.s begyndelse.(4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/174Glostrup
Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign. Ca. 1950. 207 x 136.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/175Glostrup
Mahal løber, Persien. Gentagelsesmønster med let stiliserede rosetter. Ca. 1950. 418 x 114.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/176Glostrup
To Kashmir silketæpper, Indien. Begge med kantet medaljondesign på ensfarvet bund. 21. årh. 178 x 120. 124 x 187.(2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/177Glostrup
Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign on an ivory field. Ca. 1950-1960. 214 x 137.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/178Glostrup
Azerbijan tæppe, Kaukasus. Stor geometrisk medaljondesign. 20. årh.s anden halvdel. 233 x148.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/179Glostrup
Tyrkisk Hereke tæppe. Gentagelsesmønster på blå bund. Ca. 2000. 204 x 140.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/180Glostrup
Meshad tæppe, Persien. Design med vase, blomstergrene og fuglemotiver. 21. årh. 291 x 202.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/181Glostrup
Kirman figuraltæppe, Persien. Portræt af Naser al-Din Shah. 20. årh.s første halvdel. 85 x 66.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/182Lyngby
Dan Turèll Autograph Manuscripts. Changes of Light. 1970. + Alhambra Blues. 1983. (2).
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2436/183Lyngby
Four autograph letters signed by Knut Hamsun. 1944 + 1946. (4)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: