2431/542
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2431/537
Mario Bellini: “Cab Chair”. Sæt på otte spisestole. Sæde, ryg og ben betrukket med brunt skind. Udført hos Cassina. (8)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2431/541
A. R. Penck: "Skulptur", 1987. Sign. A.R. Penck. Tuschlavering og oliekridt på papir. Bladstørrelse 60 x 88,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2431/530
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Et par armstole af cubamahogni. Betrukket med sømsbeslået Nigerskind. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2431/522
Bodil Manz: Sekstenkantet skål af porcelæn. Udvendigt dekoreret med gråbrun og blåglaseret streg- og kantdekor. L. 15,3.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2431/540
Kaare Klint: "Faaborgstolen". Et par armstole af eg. Sæde betrukket med patineret naturskind. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2431/539
Tove & Edvard Kindt-Larsen: "Pagode". Tre-personers sofa med ben af valnød og sort uld. Brdr. Petersen. L. 201.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2431/536
Hans J. Wegner: “PP 68". Otte armstole af eg med flettet papirgarn. Udført hos PP Møbler. (8)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2431/534
Piero Fornasetti: "Palladiana". Kommode dekoreret på front og top med håndlavet silketryk. Greb og ben af messing.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
2431/533
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
2431/532
Clay Ketter: "Hiedra", 2003. Sign. med titel og datering på bagsiden. C-print. 54 x 69.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/531
Arje Griegst: "Konkylie". En sukkerskål/bonbonniere af porcelæn dekoreret med transparent blå glasur. H. inkl. låg 15.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2431/529
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/528
Poul M. Volther, m.fl.: Fem stole og spisebord af eg. Bordtop og plader af teak. (6)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2431/521
Knud Nielsen: "Komposition". Sign. Knud N 82 samt på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 130.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2431/527
Finn Juhl: "BO 55". To-personers sofa med ben af bøg, betrukket med mønstret møbelstof. Udført hos Bovirke. L. 135.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2431/526
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2431/525
Niels O. Møller: Sæt på 12 armstole af eg. Sæde betrukket med bordeauxfarvet skind. (12)
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
2431/524
Sergei Sviatchenko: "Maybe in automn, 1, 2, 3, 4". Fire kompositioner. Sign. Olie på plade. Hver 150 x 150. (4)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
2431/523
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/520
Pablo Picasso: "Le vieux roi", 1959 (6-1-59). Sign. i trykket Picasso med rødt. Ed. 1000 ekspl. Litografi. Lysmål 62 x 47.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2431/519
Bodil Manz: Cylindrisk vase af tyndt porcelæn med "trappevæg" i relief. H. maks. 18,7. Diam. 12,5-13,6.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/513
Inger Rokkjær: Rund lågkrukke af rakubrændt stentøj, dekoreret med gråbrun og gråhvid glasur. H. 15,7. Diam. 8,3.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2431/518
Finn Juhl: "Eye table". Sofabord af eg og sort laminat. Udført hos House of Finn Juhl. H. 50. L. 90. B. 55.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/517
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
2431/516
Bodil Manz: Porcelænsskulptur sammensat af delvis grå- og hvidglaserede fragmenter. Sign. Bodil Manz. H. 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/515
Finn Juhl: "Poeten". To-personers sofa med ben af eg, betrukket med lammeskind. House of Finn Juhl. L. 135.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2431/514
Pablo Picasso: "Cruchon hibou", 1955. Stemplet D'après Picasso, Madoura Plein Feu. Ed. 500. Glaseret lertøj. H. 27-27,5.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2431/512
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
2431/511
Jens Birkemose: Uden titel, 1993, København. Sign. på bagsiden Jens Birkemose. Mixed media. 205 x 275 x 15.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
2431/506
Tonning Rasmussen: "Portræt med næse og waterloo-plein (Amsterdam billede)". Sign. Olie på lærred. 82 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/510
Inger Rokkjær: To cirkulære skåle af rakubrændt stentøj, indvendigt med indridset reliefdekor. Dekoreret med cremehvid glasur. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/509
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2431/508
Niels Lergaard: "Sort Fjæld og hvid hest", 1952-1953. Sign. Niels Lergaard; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 85.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2431/507
Inger Rokkjær: Lågkrukke af stentøj modelleret i kantet form. H. 22,4.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2431/505
Sergei Sviatchenko: “Avenue of silence”, 1992. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 100.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2431/504
Georg Jensen: "Magnolia". Tekande af sterlingsølv med hamret overflade. Stjerthank af udskåret elfenben. Georg Jensen 1925-1932. Vægt 508 g. H. 12,5. L. 22.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2431/503
Hans J. Wegner: “Tyrestolen”. Armstol af massiv teak, indlægninger i ryg. Udført hos Johannes Hansen. Ca. 1962.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2431/502
Hanne Varming: "Nicole med stol". Sign. Hanne Varming 1996. Bronze. H. 58.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
2431/501
Inger Rokkjær: Lille rund lågkrukke af rakubrændt stentøj med konisk tilspidsende låg. Unik. H. 6,4. Diam. 7,7.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/500
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK