-
2431/604
Jon Gislason: Uden titel, 2005. Sign. Jon Gislason. Mixed media på lærred. 160 x 230. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/602
Dan Schein: Uden titel. Sign. på bagsiden Dan Schein. Olie på lærred. 81 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
-
2431/601
Bent Holstein: "Mester Eriks dag" og "Mester Eriks nat". Sign. B. Holstein 84. Olie på lærred. 30 x 175 og 30 x 175. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2431/599
Kai Lindemann: Vence. 1995. Sign. Lindemann 95. Akvarel på papir. Bladstørrelse 31 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2431/598
Cahiers d'Art: En samling tidsskrifter fra Cahiers d'Art. Ni tidskrifter fra hhv. 1930, 1932 og 1933. Bladstørrelse 32 x 25. (9) e3
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/597
Hans Jørgen Nicolaisen, tilskrevet: Organisk form. Usigneret. Skulptur af poleret rødt granit. H. 16. L. 34. B. 25.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/596
Ubekendt maler, 20. årh.s. begyndelse: En sommerdag i parken. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 81 × 101.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2431/595
Ryan McGinness: "Chain Reactions", 2006. Sign. og nummereret. Litografi og monotypi i farver. Bladstørrelse 96 x 69. (5)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2431/594
Inger Rokkjær: Rund lågkrukke af rakubrændt stentøj dekoreret med vertikale striber. H. 11,5. Diam. ca. 9,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2431/593
Hans Jørgen Nicolaisen: Organisk form. Sign. monogram - 84. Skulptur af marmor på sokkel af sort skifer. L. 17,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/591
Poul Kjærholm: “PK 31/2”. Fritstående to-pers. sofa med stel af matforkromet stål. E. Kold Christensen. L. 137.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2431/590
Just Andersen: Kande af patineret bronze. Stemplet monogram Just A., dessin B112. H. 17.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/589
Bjørn Nørgaard: “5 farve litografier”. Alle sign. monogram 89, 191/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 31 x 24 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2431/588
Edvard Thomsen: Stort tegningsskab af massivt patineret fyr. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2431/587
Vibeke Fischer: Cirkulær skål af stentøj, dekoreret med lys og mørk glasur. Udvendigt med sort- og blåglaseret geometrisk dekor. H. 17,5. Diam. 26,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2431/586
Peter Martensen: Uden titel. Sign. Peter Martensen 87, 1/8. Radering. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/585
Eva Stæhr-Nielsen: Skulpturel skål af stentøj. Dekoreret med sommerfuglevingeglasur. Kgl. P. H. 13,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2431/584
Dansk snedkermester: Skænk af palisander, front med fem skuffer og to jalousilåger. 1940'erne. H. 85. B. 190. D. 55.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2431/583
Dan Sterup-Hansen: "Seks farvezinkografier". Sign. og nummereret. Zinkografi i farver. Bladstørrelse 36 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/582
Anne Grethe von Halling-Koch: ”Venice”. Et par bordlamper af blåt glas, stammer med spiralsnoning. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2431/581
Henry Kjærnulf: Skænk af eg med udskæringer, front med fire skuffer og fire døre. H. 120,5. B. 212. D. 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2431/580
Peter Martensen: "(Tegnøvelser)". Sign. Peter Martensen 86, EA 3/5 I. Radering. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2431/579
Helene Søs Schjødts: Skulpturelt fad af porcelæn, delvis dekoreret med blå glasur. Unik. H. maks. 6,5. Diam. 33,5-35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2431/578
Bruno Mathsson: "Maria". Fold-ud bord af birk. Udført hos Mathsson International. H. 72. L. 23/279. B. 90.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2431/577
"Derriere le Miroir". Usign. Elleve tidsskrifter med litografiske kompositioner. Udgivet af Galerie Maeght 1969-1975. 38 x 28. (11).
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/576
Torben Jørgensen: Kugleformet objekt af klart glas, indlagt med blåt glas og luftbobler. Sign. Torben Jørgensen HG 96, 720P. H. 15. Diam. 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/575
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par lænestole af forkromet stål med sort skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2431/563
Poul Henningsen: "PH-4". O-4 overskærm af ét-lags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. Diam. 40 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2431/574
Mogens Andersen: Syv kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 18 til 24 x 17. Uindrammet. (7)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2431/573
Lene Regius: "Savanne". Rund vase af lertøj med indridset reliefdekor. H. 30,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2431/572
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med fod af aluminium, betrukket med brunt skind. Udført hos Fritz Hansen, 1982.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2431/571
Niels Helledie: Relief med ansigter. Usign. Matglaseret stentøj monteret på bejset træ. 73 x 33.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/570
Grete Jalk: Sjælden stol med stel af sortlakeret stål. "Svævende" sæde samt ryg udspændt med sjeneflet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2431/569
Poul Kjærholm: "PK-22 ". Et par lænestole med stel af børstet stål og peddigrør. Fritz Hansen, 2002. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2431/568
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert 70. Tusch på papir. Lysmål 26 x 20.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/567
Arne Jacobsen: “Svanen”. Loungestol med returdrej, betrukket med sort skind, med stamme af stå og fod af aluminium.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2431/566
Piet Hein, Bruno Mathsson: "Superellipse". Udtræksbord med to tillægsplader. H. 72,5. L. 180/300. B. 120. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/565
Corneille: "Soleil cou coupé I", 2001-2002. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 82 x 62. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2431/555
Finn Juhl: Lavt unika bord med afrundet stel af massiv oregonpine. Top af grålakeret træ.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2431/564
Ib Kofod-Larsen: Sjælden, fritstående to-pers. sofa med armlæn samt runde, tilspidsende ben af massiv teak. L. 126.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
2431/559
Pablo Picasso: "Baccanale" fra mappen "La Flute Double", 1955. Tryksign. Litografi i farver. Lysmål 43 x 55.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2431/562
Poul Ekelund: Vidstrakt landskab med træer i forgrunden. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 63 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2431/561
Else Nicolai Hansen: Rund bordskål af finsølv smedet med stiliseret, bladlignende reliefdekor og hamret overflade. H. 9-9,6. Diam. maks. 23,4-23,7.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
-
2431/560
Pierre Wemaëre: Fem kompositioner. Sign. Litografi. Lysmål 47 x 64, 42 x 59, 43 x 60, 47 x 64 og 47 x 64. (5)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2431/548
René Holm: Uden titel, 2010. Sign. på bagsiden René Holm 2010. Olie på lærred. 111 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2431/557
Oluf Lund: "Interdane". Fleksibel hvilestol med integreret fodskammel, stel af rustfri fjederstål. Udført hos Stouby.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
-
2431/556
Sven Havsteen-Mikkelsen: Islandsk stavkirke. Sign. på blændrammen. Olie på lærred. 45 x 53.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/554
Jacob Rantzau: "Transportable tanker", 2008. Sign. med titel og datering. Olie på lærred. 30 x 35. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
2431/551
René Holm: Uden titel, 2009. Sign. på bagsiden René Holm 2009. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2431/535
Anton Hansen: "Den hvide kamel", Cairo, ca. 1935. Usign. Olie på plade. 60,5 x 75.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2431/553
Olaf Rude: Landskab fra Bornholm. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 74 x 100.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2431/552
Johannes Hedegaard: ”Karina”. Stor skulptur af stentøj dekoreret med Dilou glasur. Sign. Johannes Hedegaard, 21095, 0/5. Kgl. P. Udført 1951. H. 68.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2431/550
Thor Lindeneg: Uden titel. Sign. Thor Lindeneg 90. Olie på lærred. 75 x 60.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2431/549
Harald Nielsen: "Pyramide". To sætte-/flaskebakker af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1951. Dessin 632 A. Samlet vægt 400 g. Diam. 14,4. L. 17. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2431/547
Jens Jacob Bregnø: Atalanta med Hippomenes gyldne æble. Sign. monogram 1925. Patineret bronze på base af marmor. H. 28.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2431/538
Olaf Rude: Portræt af Elna Fonnesbech-Sandberg. Sign. Olaf Rude 36. Olie på lærred. 145 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2431/546
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær miniature lågæske af stentøj. Dekoreret med gråhvid glasur med udsparet dekor. Sign. alev '74. Unik. H. 3,2. Diam 4,2.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/545
Gerhard Henning: Stående kvinde hvilende på venstre ben. Sign. G. Henning. Blyant på papir. Bladstørrelse 48 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/544
Anette Harboe Flensburg: Gefion springvandet, 1991. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 180.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/543
Mogens Koch: Reolvæg af massiv Oregon pine, bestående af tre skabe, tre bogreoler og tre sokler. (9)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
2431/542
Michael Kvium: Amorf komposition. Sign. Kvium 89. Olie på papir. Bladstørrelse 16 x 23.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2431/537
Mario Bellini: “Cab Chair”. Sæt på otte spisestole. Sæde, ryg og ben betrukket med brunt skind. Udført hos Cassina. (8)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK