-
2431/862
Jo Hammerborg: "Monolit". Standerlampe med stel af messing og teak. Udført hos Fog & Mørup. H. 169.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2431/861
Ubekendt maler, 20. årh.: Figurkomposition. Utydeligt signeret. Olie på papir. Lysmål 101 x 71.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/860
Ubekendt maler, 20. årh.: Interiør med en mand og en ammende moder. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 94 x 79.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/859
Amine Demnati: To kvinder. Sign. A. Demnati 65. Olie på malepap. 20 x 18.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/849
Skandinavisk design: Otte-armet lysekrone af messing med kuppeformede skærme af klart glas. H. 100. Diam. 80.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2431/858
Jan Christensen: Uden titel, 2024. Sign. monogram; Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/857
John Kørner: "Caught", "A modern Problem", "War Problems" m.f. Div. bøger og udstillingskataloger. (5)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2431/856
Japansk keramiker: Japansk Oribe theskål af keramik med grøn, brun og mælkehvid glasur. Usign. H. 9,5. Diam. 13.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/813
Johannes Weise: "Drømmen". Sign. Johannes Weise 1954. Olie på lærred. 100 x 85.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/855
Kähler: To bordlamper af lertøj, dekoreret med sort/hvid og orange spættet glasur. Sign. HAK. H. 27 og 40. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2431/854
Niels Erik Skovballe: "Æg". Sign. monogram, 2018. Olie på masonit. 24 x 30.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2431/853
Hugo Kongsted Kongsmar: Tre partier fra Aarhus Havn. Sign. Olie på lærred. 37 x 38, 44 x 61 og 61 x 79. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/848
Jacob & Josef Kohn: Møblement af formbøjet bøg best. af fire stole, bænk samt bord. ca. 1900. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/852
Pierre Fix-Masseau, Chr. Olsen: To kompositioner. Offsettryk og litografisk plakat. Lysmål 79 x 59 og 79,5 x 58,5. (2)
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Ikke solgt
-
2431/850
Louis Poulsen, tilskrevet: Fire hængende gennemgående afbrydere af bakelit og drejet bejdset træ. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/847
Henry Kjærnulf: Armstol af palisander, betrukket i sæde med sort skind. Model 225.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2431/840
Erik Magnussen: To stole med stel af forkromet metal, sæde og ryg af blå og pink lakeret træ. Udført hos Kevi. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/845
Mogens Koch: Et par skabe af massiv elm. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2431/846
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med naturskind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2431/844
Børge Mogensen: Et sæt på seks stole med stel af eg, sæder med sort skind. Model 3236. Fredericia Stolefabrik. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/833
Kaare Klint: “Propeltaburetten”. Foldetaburet af bejdset ask med tilhørende bakke. H. 44. L. 68,5. B. 50. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2431/843
Dansk maler, 20. årh.: Par i samtale. Sign. KI. Olie pap monteret på plade. 59,5 x 39,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2431/835
Ronan Bouroullec, Erwan Bouroullec: "Slow". Lænestol og skammel med stel af stål. Betrukket med sort stof. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/842
Poul Henningsen: "PH 80". Bordlampe med stamme af forkromet metal, fod af sort plastik, skærme af akryl. 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/841
Kaare Klint: "Safaristolen". Armstol med stel af ask og brunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/839
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 98. Mixed media på papir. Bladstørrelse 79 x 106. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/838
Leif Alring: Lænestol og skammel af eg. Justérbar ryg. Hynder i sæde og ryg, samt bund betrukket lyst uld. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/837
Bertrand Dorny: Uden titel. Sign. Dorny 10.4.87. Collage. 28 x 40.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2431/836
Hans J. Wegner: “GE 530”. To-personers sofa og lænestol af eg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/834
Børge Mogensen: Et par lænestole med ben af nøddetræ ryg, sider og løse hynder med sort skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/832
Ludvig Pontoppidan: Højrygget lænestol med stel af palisander. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grå uld.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/822
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden Birkemose. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2431/831
Kaare Klint: "Safaristolen". Armstol med stel af ask og rødbrunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2431/830
Peder Pedersen: Sæt på seks spisebordsstole af mahogni. Sæde betrukket med rødt stof skind. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
280 DKK -
2431/829
Peter Nyborg: "Say hello to my friends". Sign. Nyborg og på bagsiden på bagsiden P. Nyborg 1988. Olie på lærred. 49 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/828
Povl Christensen: Landskab med træer. Sign. Povl C. 51. Olie på lærred. 98 x 131.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2431/827
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden J.B. 87. Sign. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/826
Inge Hørup: "Babette", 2013-16. Sign. Inge Hørup. Olie på lærred. 140 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/807
Overgaard & Dyrman: “Wire Bar Chair”. Et par barstole med stel af stål. Sæde betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2431/825
Gerhard Henning: Gerda Henning. Sign. Gerhard Henning samt monogram I/VI. Stemplet Atelier DBB Cire-Perdue. Bronze. H. 24,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2431/824
Jan Sivertsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen 1985. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/823
Tom Krøjer: Uden titel. Sign. Krøjer 86. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/817
Per Kirkeby: “Topfpflanze”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte og linoleumssnit farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/821
Per Arnoldi: Uden titel. Sign. på bagsiden Arnoldi 87. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/820
Olaf Rude: Sommerdag ved bondegård, Bornholm. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 73 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2431/819
Sten Lykke Madsen: To figurer. Sign. Sten samt mærket Bing & Grøndal. Stentøj. H. hhv. 24 og 22. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2431/818
Bent Holstein, Bent Stubbe Teglbjærg: To kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 18 og 30 x 20. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/816
Mogens Balle: Uden titel, 1970/1973. Sign. MB. Olie på krydsfinér. 19 x 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2431/811
Just Andersen: Par bordlamper af patineret diskometal støbte med stiliseret ornamentik i relief. H. 37. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/815
Erik A. Frandsen: "Blokering". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen, 11/16. Litografi i farve. Bladstørrelse 49,5 x 39. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/814
HuskMitNavn: Uden titel. Sign. HuskMitNavn, 07. Tusch på papir. Bladstørrelse 16 x 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/812
Hanne Mix Mikkelsen: "Landskabsabstraktion". Sign. H. Mix Mikkelsen. Olie på lærred. 90 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/810
Franz Sedivy II: Forlæg til spillekort. Sign. F. S. Blyant, tusch og akvarel på papir. Lysmål 10/14 x 16. (4)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2431/809
Boris Lovet-Lorski: "Entwined Cranes". Usign. Patineret og forgyldt bronze. H. 152.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2431/804
Poul Henningsen: "PH-2/2". Stel til unika lysekrone af sort/rød bemalet træ med baldakin af bakelit.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2431/808
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 72.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2431/806
Børge Mogensen: Brevordner af eg med tre udtræksbakker bemalet hhv. i rød, hvid og grøn. H. 21,5. B. 27. D. 35,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/805
Arne Norell: "Mexico". Lænestol samt skammel betrukket med dybthæftet patineret skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/803
Moshe Kupferman: Uden titel. Sign. Kupferman 88. Terpentinfortyndet olie, pastel og grafit på papir. Bladstørrelse 37,5 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/802
Pierre Alechinsky, Mogens Balle, Christian Dotremont: To kompositioner. Træsnit og litografi i farver. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2431/801
Hjalmar Matthiessen: Landskab med træer. Sign. Hjm. Olie på lærred. 26 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/800
Ernst Syberg: "Vindue i Firenze". Sign. Ernst Syberg 65. Olie på lærred monteret på plade. 61 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK