-
2431/904
Dansk snedkermester: Bænk af mahogni. Sæde betrukket med lyst uld. Udført 1930érne. L. 93.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/909
Dansk møbeldesign: Entremøbel med spejl af teak. Top med skind, samt skuffer. Spejl: H. 84. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/908
Severin Hansen Jr.: To kvadratiske sofaborde af palisander. H. 51/50. L./B. 55/47. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/906
Charles Eames, Ray Eames: "Aluminium Group". Sæt på tre lounge stole af aluminium. Betrukket med sort mesh. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/903
Dansk snedkermester: Et par skamler med stel af mahogni. Sæde betrukket med lyst lammeuld. Udført 1940érne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/902
Dansk snedkermester: Skænk/disk af eg. Top ilagt patineret skind. Front med 15 skuffer. H. 91. B. 161. D. 52.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/872
Hans J. Wegner: "AT 33". Sybord af massiv eg med klapper. Udført hos Andreas Tuck. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2431/871
Hans J. Wegner: Sæt på fire hynder til “Kinastolen”, betrukket med dybthæftet rød/brunt skind. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2431/851
Niels Rasmussen Thykier: “T3 Minor”. Bordlampe med stel og top af patineret messing. Skærm af stofbeklædt akryl.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/864
Frits Henningsen: Fritstående chatol af cubamahogni. H. 103. B. 112. D. 57.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/863
Ludvig Pontoppidan: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med blå/blåstribet uld. L. 186.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/849
Skandinavisk design: Otte-armet lysekrone af messing med kuppeformede skærme af klart glas. H. 100. Diam. 80.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2431/848
Jacob & Josef Kohn: Møblement af formbøjet bøg best. af fire stole, bænk samt bord. ca. 1900. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/850
Louis Poulsen, tilskrevet: Fire hængende gennemgående afbrydere af bakelit og drejet bejdset træ. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/847
Henry Kjærnulf: Armstol af palisander, betrukket i sæde med sort skind. Model 225.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2431/845
Mogens Koch: Et par skabe af massiv elm. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2431/846
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med naturskind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2431/833
Kaare Klint: “Propeltaburetten”. Foldetaburet af bejdset ask med tilhørende bakke. H. 44. L. 68,5. B. 50. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2431/835
Ronan Bouroullec, Erwan Bouroullec: "Slow". Lænestol og skammel med stel af stål. Betrukket med sort stof. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/842
Poul Henningsen: "PH 80". Bordlampe med stamme af forkromet metal, fod af sort plastik, skærme af akryl. 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/839
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 98. Mixed media på papir. Bladstørrelse 79 x 106. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/838
Leif Alring: Lænestol og skammel af eg. Justérbar ryg. Hynder i sæde og ryg, samt bund betrukket lyst uld. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/837
Bertrand Dorny: Uden titel. Sign. Dorny 10.4.87. Collage. 28 x 40.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2431/836
Hans J. Wegner: “GE 530”. To-personers sofa og lænestol af eg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/834
Børge Mogensen: Et par lænestole med ben af nøddetræ ryg, sider og løse hynder med sort skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/832
Ludvig Pontoppidan: Højrygget lænestol med stel af palisander. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grå uld.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/822
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden Birkemose. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2431/830
Peder Pedersen: Sæt på seks spisebordsstole af mahogni. Sæde betrukket med rødt stof skind. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
280 DKK -
2431/829
Peter Nyborg: "Say hello to my friends". Sign. Nyborg og på bagsiden på bagsiden P. Nyborg 1988. Olie på lærred. 49 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/828
Povl Christensen: Landskab med træer. Sign. Povl C. 51. Olie på lærred. 98 x 131.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2431/827
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden J.B. 87. Sign. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/826
Inge Hørup: "Babette", 2013-16. Sign. Inge Hørup. Olie på lærred. 140 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/807
Overgaard & Dyrman: “Wire Bar Chair”. Et par barstole med stel af stål. Sæde betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2431/825
Gerhard Henning: Gerda Henning. Sign. Gerhard Henning samt monogram I/VI. Stemplet Atelier DBB Cire-Perdue. Bronze. H. 24,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2431/824
Jan Sivertsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen 1985. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/823
Tom Krøjer: Uden titel. Sign. Krøjer 86. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/817
Per Kirkeby: “Topfpflanze”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte og linoleumssnit farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/821
Per Arnoldi: Uden titel. Sign. på bagsiden Arnoldi 87. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/820
Olaf Rude: Sommerdag ved bondegård, Bornholm. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 73 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2431/818
Bent Holstein, Bent Stubbe Teglbjærg: To kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 18 og 30 x 20. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/816
Mogens Balle: Uden titel, 1970/1973. Sign. MB. Olie på krydsfinér. 19 x 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2431/815
Erik A. Frandsen: "Blokering". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen, 11/16. Litografi i farve. Bladstørrelse 49,5 x 39. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/804
Poul Henningsen: "PH-2/2". Stel til unika lysekrone af sort/rød bemalet træ med baldakin af bakelit.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2431/808
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 72.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2431/806
Børge Mogensen: Brevordner af eg med tre udtræksbakker bemalet hhv. i rød, hvid og grøn. H. 21,5. B. 27. D. 35,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/805
Arne Norell: "Mexico". Lænestol samt skammel betrukket med dybthæftet patineret skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/803
Moshe Kupferman: Uden titel. Sign. Kupferman 88. Terpentinfortyndet olie, pastel og grafit på papir. Bladstørrelse 37,5 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/802
Pierre Alechinsky, Mogens Balle, Christian Dotremont: To kompositioner. Træsnit og litografi i farver. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2431/798
Lyfa: Bordlampe af bruneret messing. Skærme af opalglas og matglas. Udført hos Lyfa.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/797
Poul Henningsen: "PH-3,5/2". Bordlampe med bruneret messingstel. Skærme af gul opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2431/795
Kai Nielsen: "Venus med æblet". Sign. Kai N. Patineret bronze. H. 34,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2431/789
Hans Due: "Red Tomato Juice". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 104 x 104.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2431/788
Steffen Kindt: Uden titel, 2008. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 90 x 160.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/787
Kjeld E. Petersen: "Tårn", 1978. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 90.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/782
Nina Kleivan: "Den syriske ørken", 1987. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/767
Børge Jørgensen: Uden titel. Sign. BJ 71. Jern og farvet glas. H. 80.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/763
Vibeke Fischer: Cirkulær skål af stentøj, dekoreret med blå glasur. Uvendigt med geometrisk, delvis uglaseret dekor. H. 17,2.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/764
Ole Wanscher: Tre pers. sofa med seks ben af mahogni. Betrukket med grøn uld. Udført hos A.J. Iversen.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/762
Preben Hornung: “Træ og klipper”, Gudhjem 1968. Sign. Olie på lærred. 34 x 62.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/761
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: "Minerva". Daybed af teak, hynder betrukket med grøn uld. L. 207.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2431/757
Marc Pascal: Et par loftlamper med talrige, polykrome akrylskriver. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK