-
2431/673Aarhus
Aage Gitz-Johansen: "I nat kom månen" og "Oktober". Sign. Blæk og vandfarve. 44 x 30 og 30 x 44. Ur. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/674Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Par erotiske kompositioner. Ene sign. Oliekridt og tusch. Bladstørrelse 41 x 48 og 37,5 x 50,5. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/687Aarhus
Albert Naur: Landskab med udsigt over marker. Sign. A Naur, 51. Olie på lærred. 61 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/690Aarhus
Tibesti: Tæppe af vævet uld i grå og røde farver. Udført for Tibesti. 21. årh. 201 x 121.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/695Aarhus
Kjeld Ulrich: Uden titel. Sign. Kjeld Ulrich. Olie på lærred. 60 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/696Aarhus
Per Iversen: Landskab med måneskin. Sign. Per Iversen 47. Olie på lærred. 54 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/700Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 69, 3/22. Litografi. Bladstørrelse 75 x 64. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/705Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 98/100. Litografi. Bladstørrelse 95 x 67. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/706Aarhus
Paul Høm: Kvinde. Sign. Høm. Olie på lærred. 62 x 47.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/709Aarhus
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt uden dele med stål ca. 1895 g. (47)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2431/711Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. Carl-Henning Pedersen 1973, 87/100. Litografi. Lysmål 28 x 20.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/716Aarhus
Poul Anker Bech: Landskab med figurer og telt. Sign. Poul Anker Bech 93, 57/300. Lysmål 47,5 x 69.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/717Aarhus
Per Børglum Knudsen: Skål af stentøj, dekoreret med turkis glasur. Sign. P.B.K. 89. H. 10,5. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/718Aarhus
Nobuyoshi Araki: Uden titel. Sign. Araki på bagsiden. Polaroid. Bladstørrelse 10,5 x 9.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/719Aarhus
Jacob Rantzau: "Klokkeren fra Notre Dame". Sign. Jacob Rantzau. To bly på papir. Lysmål 39,5 x 59 og 41 x 57,5. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/720Aarhus
Bjørn Wiinblad: Opsats af lertøj, modelleret i form af kvindeskikkelse med blomster samt to lysholdere. H. 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/721Aarhus
Børge Ibsen: Landskab. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 65 x 75.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/722Aarhus
Henry Heerup: Skitse. Sign. Heerup, 11 sept. 44. Blyant og oliekridt på papir. Bladmål 31 x 23,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/723Aarhus
Frank Hammershøj: "Fra værkstedet", 2007. Sign. FH. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/727Aarhus
Per Flemming: “Klitter, Skagen”, 2006. Sign. PF. Olie på lærred. 100 x 120.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/728Aarhus
Ubekendt design: Serveringsvogn af peddigrørsflet. 1940-50'erne. H. 76. L. 86. B. 41.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/765Aarhus
Just Andersen: Et par vaser af patineret diskometal støbt med hanke. Stemplet monogram, 1925. H. 20,5. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/766Aarhus
Just Andersen: Et par bordlamper af patineret diskometal. Stemplet monogram, 80. H. inkl. skærmholder 50. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/768Aarhus
Peter Holst Henckel: "Explaining Palestine to a Child", 2005. Sign. på bagsiden. Lambdafoto. 50 x 40.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/769Aarhus
Pierre Alechinsky: "Serpent IV". Sign. Alechinsky, 15/120. Litografi og radering i farver. Lysmål 61,5 x 44.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/770Aarhus
Pierre Alechinsky: "Serpent I". Sign. Alechinsky, 15/120. Litografi og radering i farver. Lysmål 61,5 x 44.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/771Aarhus
Poul Henningsen: "Charlottenborg". PH 6½-6 pendel af hvidlakeret metal. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/772Aarhus
Poul Skov Sørensen: "Portræt". Sign. Poul Skov Sørensen 97, E.T. Radering. Lysmål 31,5 x 31.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/773Aarhus
Peter Brandes: Komposition fra serien "Fod". Sign. P. Brandes, e/a. Træsnit i farver. Bladstørrelse 48 x 38.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/774Aarhus
Johannes Hofmeister: Parti fra banegraven i Hjørring. Sign. JH. Olie på lærred. 66 x 74.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/775Aarhus
Svend Boe Hauggaard: Komposition fra serien "Irske billeder". Usigneret. Bemalet fotografi. Bladstørrelse 30,5 x 20,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/776Aarhus
Milena Bonifacini: Komposition, 2012. Sign. M. Bonifacini. Mixed media på papir. Bladstørrelse 42 x 44.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/777Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med blå velour. 1930-40'erne.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/778Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på fire stole af eg, betrukket med stribet uld. Model 66. Nyrup Møbelfabrik. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/779Aarhus
Frits Henningsen: Magasinhylde/nodereol af bejdset bøg med fire tremmehylder. H. 76. B. 45. D. 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/780Aarhus
Hans J. Wegner: Sofabord af eg på hjul, plade af glas. Udført og mærket hos Getama. H. 40. L. 64. B. 48.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/781Aarhus
Franz Sedivy II: Konkret komposition. Sign. F.S. Blyant og oliekridt på papir. Bladmål 40 x 30.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/783Aarhus
Bang & Olufsen: Et par cylindriske højttalere af sortmalet messing. Mærket B&O. Udført 1950-1960'erne. H. 12. Diam. 7,5. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2431/784Aarhus
Annelise & Per Linnemann-Schmidt: Gulvvase af chamotte, dekoreret med grønlig og blå glasur. Indridset med geometrisk motiv i relief. H. 35. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/785Aarhus
Nanna Ditzel: Seksarmet kandelaber af ahorn. Udført hos Brdr. Krüger. H. 35. Diam. 34.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/786Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Uden titel. Usign. Granit. H. 32. B. 30.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/790Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: Eventyrlig komposition. Sign. Litografi i farver. Bladmål 40 x 30.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/791Aarhus
Poul Henningsen: “PH 4,5/4”. Pendel med fatningshus af forkromet metal. Skærme af opalglas. Louis Poulsen.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/792Aarhus
Nanna Ditzel: Stumtjener af bøg. Model ND 1. Formgivet 1963. Udført hos. H. Diam.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/793Aarhus
Mie Mørkeberg: Uden titel. Sign. og nummererede. To litografier. Bladstørrelse 39 x 29 og 29 x 39. Uindrammede. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/794Aarhus
Hans Hansen: Cirkusparti. Sign. Hans Hansen. Oliekridt på pap. Bladstørrelse 26 x 31,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/796Aarhus
Christian Lymann Hansen: Uden titel. Sign. Lymann. Forsølvet metal. H. 10,5. B. 18.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/799Aarhus
Knud Kyhn: Tre figurer af stentøj, dekoreret i sung glasur. Sign. monogram. H. 11,5-17. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/800Aarhus
Ernst Syberg: "Vindue i Firenze". Sign. Ernst Syberg 65. Olie på lærred monteret på plade. 61 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/801Aarhus
Hjalmar Matthiessen: Landskab med træer. Sign. Hjm. Olie på lærred. 26 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/809Aarhus
Boris Lovet-Lorski: "Entwined Cranes". Usign. Patineret og forgyldt bronze. H. 152.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/810Aarhus
Franz Sedivy II: Forlæg til spillekort. Sign. F. S. Blyant, tusch og akvarel på papir. Lysmål 10/14 x 16. (4)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/811Aarhus
Just Andersen: Par bordlamper af patineret diskometal støbte med stiliseret ornamentik i relief. H. 37. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/812Aarhus
Hanne Mix Mikkelsen: "Landskabsabstraktion". Sign. H. Mix Mikkelsen. Olie på lærred. 90 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/813Aarhus
Johannes Weise: "Drømmen". Sign. Johannes Weise 1954. Olie på lærred. 100 x 85.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/814Aarhus
HuskMitNavn: Uden titel. Sign. HuskMitNavn, 07. Tusch på papir. Bladstørrelse 16 x 22.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/819Aarhus
Sten Lykke Madsen: To figurer. Sign. Sten samt mærket Bing & Grøndal. Stentøj. H. hhv. 24 og 22. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/831Aarhus
Kaare Klint: "Safaristolen". Armstol med stel af ask og rødbrunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/840Aarhus
Erik Magnussen: To stole med stel af forkromet metal, sæde og ryg af blå og pink lakeret træ. Udført hos Kevi. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/841Aarhus
Kaare Klint: "Safaristolen". Armstol med stel af ask og brunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/843Aarhus
Dansk maler, 20. årh.: Par i samtale. Sign. KI. Olie pap monteret på plade. 59,5 x 39,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/844Aarhus
Børge Mogensen: Et sæt på seks stole med stel af eg, sæder med sort skind. Model 3236. Fredericia Stolefabrik. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: