-
2426/586
Kristian von Hornsleth: Uden titel, 2004. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/584
Vilhelm Lauritzen: "Christiansborg". Ringkrone af matforkromet messing med fem blus. Diam. 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/583
Sven Dalsgaard: Uden titel. Sign. Sven Dalsgaard 84, 173/500. Radering i farver. Lysmål 23 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/581
Hans J. Wegner: "Cigaren". Et par lænestole af eg, løse hynder med lyst uld. Udført hos Getama. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2426/580
Cathrine Raben Davidsen: Uden titel. Sign. CRD 09, 3/12. Litografi i farver. Bladstørrelse 43 x 31.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2426/576
Kay Bojesen: "Grand Prix". Seks middagsknive med skafter af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. L. 20. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/577
Karl Bovin: Bakket landskab, sommer. Sign. Karl Bovin, Aasen, Jul 45. Olie på lærred. 69 x 84.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/572
Sergei Sviatchenko: ”When it’s all over snow and love VI”, 2005. Sign. på bagsiden. Olie på lærred, 120 x 90.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2426/569
Gerda Wegener: To bogillustrationer. Sign. Tusch og gouache på papir. Lysmål 22 x 17 og 23 x 18. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2426/575
Albert Bertelsen: "Aftenlys på fjeldet". Norge, 1977. Sign. Albert samt på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2426/574
Tom M. Jensen: To kompositioner. Begge. sign. dateret og betitlet. Olie på plade. 18 x 12 og 17 x 13. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2426/573
Henry W. Klein: Sæt på seks spisebordsstole af palisander. Betrukket med grøn uld. (6)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/571
Per Kirkeby: “Stilleben”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte, koldnålsradering og træsnit i farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/567
House of Finn Juhl: Garderobeskab af teak med skydelåge af blålakeret træ. Udført hos House of Finn Juhl. H. 180. B. 80. D. 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2426/570
Arne Bang: Thekande glaseret stentøj med skrå tud, buet hank beviklet med flet. H. inkl. hank 18,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/563
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Tre-personers sofa af forkromet stål med sort skind. L. 180.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2426/568
Jens Birkemose: Fire kompositioner. Sign. J. Birkemose, 9/15, 11/15, 12/15 og 13/15. I original mappe. Radering. Bladstørrelse 27 x 19,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/566
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med fod af aluminium, betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen, 2006.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2426/565
William Anthony, Sam Jedig: Uden titel. Sign. Anthony og Sam Jedig 18. Olie og mixed media på lærred. 39 x 145.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2426/562
William Anthony: To kompositioner. Begge sign., med titel og datering. Blyant og farveblyant på papir. Bladstørrelse 17 x 13 og 26 x 20. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/561
Poul Henningsen: "Bombardement". "PH-2/1". Ni-armet lysekrone med stel af bruneret messing, skærme af matglas.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2426/560
Arne Jacobsen: "Syveren". Seks armstole med stel af forkromet stål, betrukket med sort skind. Fritz Hansen, 2006. (6)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/559
Carl Ronald Giles: "Well I don't think this is better...". Sign. Giles. Tusch på papir. Lysmål 32,5 x 50,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/552
Arne Jacobsen: "AJ". Bestikdele af rustfrit stål. Udført og stemplet hos A. Michelsen. (26)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/557
Poul Kjærholm: PK-22 ". Et par lænestole med stel af stål, sæde og ryg af flettet peddigrør. Fritz Hansen, 2006. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2426/558
A. Michelsen: Lågskål af sterlingsølv, udvendigt smedet med prospekt over København. H. 6,3.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2426/556
Pablo Picasso: "L'Ecuyère", 1960. Tryksign. Picasso, 21.4.60. Litografi. Lysmål 54 x 67.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/555
Isamu Noguchi: "Akari". Gulvlampe med sortlakeret metalstel. Skærm af washi-papir. Udført for Vitra. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/554
Mikkel Carl: "Those Who Are Awake ...", 2017. Sign. Mixed media. 92 x 92.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/553
Joan Miró: "Catalunya avui", 1981. Sign. Miro, 78/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
-
2426/551
Albert Bertelsen: "Manden fra Paris", 1978. Sign. Alb. Bertelsen. Olie på lærred. 50 x 30.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
2426/550
Chiho Aoshima: To kompositioner. Begge usign. Color print. Lysmål 169 x 41. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/549
Ernst Kühn, tilskrevet: Kommode af mahogni. Front med ni skuffer med messinggreb. H. 100. B. 110. D. 53.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/548
Sonia Delaunay: Uden titel. Sign. Sonia Delauney, 151/200. Radering i faver. Lysmål 51 x 40.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/547
Maurizio Cattelan, Massimiliano Gioni, Ali Subotnick: "The Wrong Gallery". Usign. Edition, nummereret 350/2500. Mixed media skulptur. 47 x 29 x 17.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/546
Frits Henningsen: Tobaksskab af massiv nøddetræ, front med profileret skuffe, greb af messing.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/545
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 48.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2426/544
Gerda Wegener: Kvindeportræt. Sign. Gerda Wegener. Pen på papir. Lysmål 30,5 x 15. Bladstørrelse 31 x 16.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/539
Albert Bertelsen: "Fjordbillede", 1977. Sign. Alb. Bertelsen. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2426/543
Slagelse Møbelværk: Nyreformet sofabord af bejdset bøg. Messing kant, samt top ilagt brunt skind.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2426/542
Niels Helledie: Ansigt og fugl. Usign. Relief af bemalet stentøj på plade af hvidmalet træ. H. 68. B. 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/541
Jens Søndergaard: "Vej mellem bakker". Sign. Jens S. 21. Olie på plade. 31 x 41.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2426/536
Finn Juhl: "Karmstol". Armstol med stel af sortlasseret eg. Model FJ 5310. Udført hos House of Finn Juhl.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/540
Fritz Hansen: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med brunt skind. L. 193.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/538
Pablo Picasso: "La Danse des Faunes", 1957. Tryksign. Picasso, 24.5.57. Litografi. Lysmål 44 x 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/537
Poul Kjærholm: "PK-22 ". Lænestol med stel af børstet stål og peddigrør. Fritz Hansen.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/535
Pierre Alechinsky: "Ink", 1989. Sign. Alechinsky, 49/99. Akvatinte i farver. Lysmål 59 x 85.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2426/528
Karl Gustav Hansen: Smørnæb af sterlingsølv med hamret overflade. Buende hank med patineret flet. H. 7,5. L. 13.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/534
Henry Hans Schubell: Højrygget lænestol stel af bejdset bøg. Sider, sæde og dybhæftet ryg betrukket med blå uld.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/533
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par lænestole af forkromet stål med sort skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2426/532
Helge Ernst: "Opstabling", 1976. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 81.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2426/530
Bernard Schottlander: "BS1". Gulvlampe af sortlakeret metal på trepas fod. Udført hos Mantis. H. 174.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/529
Jens-Flemming Sørensen: Brudt sfære med ansigt. Sign. JFS, AP, 1991. Patineret bronze monteret på base af sort granit. 25 x 37 x 38.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/527
Michael Kvium: Uden titel, 1987. Sign. på bagsiden Kvium 87. Olie på lærred. 30 x 24.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2426/519
Tove Anderberg: Stor vase af stentøj modelleret som stiliseret blomst. Dekoreret med okkerbrun glasur. H. 34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/526
Pierre Alechinsky: "Chute blanche", 1977. Sign. Alechinsky, 81/150. Litografi i farver. Lysmål 60 x 88. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2426/525
Georg Jensen: Kaffe- og teservice af sterlingsølv med hamret overflade. Dessin 80 A, 80 B og 80 F. (6)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2426/524
Arne Jacobsen: "Ægget". Lænestol med stel af stål og aluminium. Betrukket med lyst uld.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2426/523
Joan Miró: Komposition, 1975. Sign. Miro, XX/LXXX. Litografi i farver. Bladstørrelse 44,5 x 37. Uindrammet.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2426/522
Alvar Aalto: “Savoy”. Vase af hvidt glas med overfang af klart glas. Udført og mærket hos Iittala, Finland. H. 30,2.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/521
Børge Mogensen: Fire stole af eg. Sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Fredericia Stolefabrik. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2426/515
Michael Kvium: "Overleverer". Sign. på bagsiden Kvium 88. Olie på lærred. 19 x 25.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK