-
2426/670
Lis Zwick: "En ønskedrøm", Drakabygget 1976. Sign. og dateret Lis Zwick 1976. Gouache på papir. Lysmål 27 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/668
Astrid Svangren: Untitled. Usign. Plexiglas med applikationer i mixed media. 150 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/667
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Poul Anker Bech, 100/250. Litografi i farver. Lysmål 45 × 59.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/666
Ejler Bille: Uden titel. Tre kompositioner. Sign. Ejler Bille, 93, 66/200. Litografier i farver. Lysmål 17×14. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2426/660
Malene Landgreen: Uden titel. Sign. M. Landgreen 06, E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2426/665
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/664
Corneille: Sign. Corneille 200, 29/120. Terragrafi i farver. 46x46.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2426/663
Jens Peter Helge Hansen: Abstrakt komposition. JPHH 98. Olie på lærred. 80 x 95.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/662
Elna Fonnesbech-Sandberg: To kompositioner. Sign. på bagsiden hhv. 1955 og 1979. Mixed media. 20,5 x 26,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/661
Carl-Henning Pedersen: "Himlens port". Sign. Carl-Henning Pedersen. Litografi i farver. Lysmål 74 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/659
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen, 175/500. Litografi i farver. Lysmål 75 x 59.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2426/658
Preben Hornung: Uden titel. Sign. Hornung 1987, 9/20. Radering. Bladstørrelse 64 x 77.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2426/656
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge sign. EA Frandsen 03. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/657
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge sign. EA Frandsen 05. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/655
Lars Nørgård: To kompositioner. Begge sign. Lars Nørgård 2005. Litografi i farver. Lysmål 53 x 36. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/653
Eske Kath: Uden titel. Sign. monogram 02, 3/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/652
Sam Jedig, Kristian von Hornsleth: Komposition. Sign. HC. Litografi. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/651
Nils Erik Gjerdevik: To kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 76. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/646
Peter Mandrup: Kompostion. Sign. på bagsiden Peter Mandrup 1990. Olie på papir monteret på lærred. 50 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/640
Bent Karl Jacobsen: "Det Bli'r Aldrig Det Samme Som Før". Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 81,5 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/637
Robert Motherwell: "Paris Suite I (Spring)", 1979-1980. Sign. RM, 21/50. Radering i farver. Lysmål 29 x 29.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/631
Grethe Tranberg: Siddende figur. Sign. Tranberg 97. Delvist glaseret lertøj. 26 x 32 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/628
Frank Rubin: Uden titel. Sign. Ruben. Akvarel i papir. Bladstørrelse 25 x 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2426/625
Martin Kaalund-Jørgensen: Landskab. Sign. Martin Jørgensen 18. Olie på lærred. 62 x 74.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/622
Corneille: "Les derniers feux du soleil", 1994. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 75 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/619
Gísli Baldvin Björnsson: Uden titel. Sign. Gísli. Bemalet sten monteret på granitsokkel. H. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2426/616
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert 93.X.19. Mixed media på papir. Bladstørrelse 50 x 35.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/610
Elna Fonnesbech-Sandberg: Tre kompositioner. Sign. på bagsiden. Mixed media. 26 x 20, 26 x 20 og 27 x 20. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/613
Jeppe Vontillius: Læsende model. Sign. IV. Olie på lærred. 60 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/607
Corneille: "Fenêtre ouverte sur le paysage", 1995. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 97 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/604
Per Kirkeby: “Nächliches Stilleben”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte og linoleumssnit i farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/601
Søren Rønholdt (f. 1969) & Stine Leth: Originalt foto fra serien Persona lavet med strikkekunstner Stine Leths masker. 70 x 100.
Vurdering :
14.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/598
Mads Edinger: "Perspective in Flow", 2024. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 70 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/592
Malene Landgreen: Uden titel. Sign. M. Landgreen 2007, 46/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 56,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/589
Peter Birk: Uden titel, 2024. Sign. Peter Birk på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 65. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2426/586
Kristian von Hornsleth: Uden titel, 2004. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/583
Sven Dalsgaard: Uden titel. Sign. Sven Dalsgaard 84, 173/500. Radering i farver. Lysmål 23 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/580
Cathrine Raben Davidsen: Uden titel. Sign. CRD 09, 3/12. Litografi i farver. Bladstørrelse 43 x 31.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2426/576
Kay Bojesen: "Grand Prix". Seks middagsknive med skafter af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. L. 20. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/577
Karl Bovin: Bakket landskab, sommer. Sign. Karl Bovin, Aasen, Jul 45. Olie på lærred. 69 x 84.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/574
Tom M. Jensen: To kompositioner. Begge. sign. dateret og betitlet. Olie på plade. 18 x 12 og 17 x 13. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2426/573
Henry W. Klein: Sæt på seks spisebordsstole af palisander. Betrukket med grøn uld. (6)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/571
Per Kirkeby: “Stilleben”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte, koldnålsradering og træsnit i farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/568
Jens Birkemose: Fire kompositioner. Sign. J. Birkemose, 9/15, 11/15, 12/15 og 13/15. I original mappe. Radering. Bladstørrelse 27 x 19,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/565
William Anthony, Sam Jedig: Uden titel. Sign. Anthony og Sam Jedig 18. Olie og mixed media på lærred. 39 x 145.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2426/562
William Anthony: To kompositioner. Begge sign., med titel og datering. Blyant og farveblyant på papir. Bladstørrelse 17 x 13 og 26 x 20. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/561
Poul Henningsen: "Bombardement". "PH-2/1". Ni-armet lysekrone med stel af bruneret messing, skærme af matglas.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2426/559
Carl Ronald Giles: "Well I don't think this is better...". Sign. Giles. Tusch på papir. Lysmål 32,5 x 50,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/552
Arne Jacobsen: "AJ". Bestikdele af rustfrit stål. Udført og stemplet hos A. Michelsen. (26)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/558
A. Michelsen: Lågskål af sterlingsølv, udvendigt smedet med prospekt over København. H. 6,3.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2426/555
Isamu Noguchi: "Akari". Gulvlampe med sortlakeret metalstel. Skærm af washi-papir. Udført for Vitra. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/550
Chiho Aoshima: To kompositioner. Begge usign. Color print. Lysmål 169 x 41. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/549
Ernst Kühn, tilskrevet: Kommode af mahogni. Front med ni skuffer med messinggreb. H. 100. B. 110. D. 53.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/547
Maurizio Cattelan, Massimiliano Gioni, Ali Subotnick: "The Wrong Gallery". Usign. Edition, nummereret 350/2500. Mixed media skulptur. 47 x 29 x 17.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/546
Frits Henningsen: Tobaksskab af massiv nøddetræ, front med profileret skuffe, greb af messing.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/544
Gerda Wegener: Kvindeportræt. Sign. Gerda Wegener. Pen på papir. Lysmål 30,5 x 15. Bladstørrelse 31 x 16.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/541
Jens Søndergaard: "Vej mellem bakker". Sign. Jens S. 21. Olie på plade. 31 x 41.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2426/540
Fritz Hansen: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med brunt skind. L. 193.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/535
Pierre Alechinsky: "Ink", 1989. Sign. Alechinsky, 49/99. Akvatinte i farver. Lysmål 59 x 85.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2426/528
Karl Gustav Hansen: Smørnæb af sterlingsølv med hamret overflade. Buende hank med patineret flet. H. 7,5. L. 13.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/534
Henry Hans Schubell: Højrygget lænestol stel af bejdset bøg. Sider, sæde og dybhæftet ryg betrukket med blå uld.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/532
Helge Ernst: "Opstabling", 1976. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 81.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt