-
2426/944
Dansk design: Vægur i kasse af messing. Hvidmalet urskive med sorte romertal. Junghans quartz værk. Diam. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/942
Vilhelm Lauritzen: Pendel med skærm af mat opalglas. Udført hos Louis Poulsen. 1960'erne. H. 17. Diam. 14.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/941
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: Pendel med skærme af massiv kobber. Nordisk Solar Compagni. Diam. 47.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/940
Kay Christensen: “Franziscas Skæbner”. Sign. Kay C. 1958. Olie på lærred. 81 x 117.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/939
Kähler: Skål af lertøj, dekoreret med brunlig glasur med lyse elementer. Sign. HAK. H. 13,5. Diam. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/938
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med mat brunlig glasur med blanke elementer. Sign. HAK. H. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/937
Kähler, Svend Hammershøi: Kande samt vase af lertøj, dekoreret med orange uranglasur. Sign. HAK. H. 21 - 22. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/936
Sigurd Swane: Portugisisk landskab. Sign. S Sw. Olie på lærred. 72 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/933
Harald Leth: Solnedgang. Sign. HL 50. Olie på malepap. 22 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/920
Maurice Burke: Safaristol med stel af sortlakeret træ, betrukket med sort kunstlæder. Udført og mærket for Arkana.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2426/911
Axel Lind: "The Caribbean". Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 21 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2426/912
Gertrud Vasegaard: “Gemina". Stel af porcelæn dekoreret med mønstre i gråblå samt transparent glasur. Kgl. P. (27)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2426/910
Ib Eisner: Regnvejrsdag. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/905
Dansk møbeldesign: Sofabord med stel af eg, "sko" og plade af teak. 1950-60'erne. H. 54. L. 133. B. 52,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/902
Ole Bøgild: Bordlampe af stentøj, dekoreret med lysegrå glasur. Udført og mærket for Le Klint. H. inkl. skærm 58.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/899
Kai Führer: "Mercy, mercy, mercy". 1982. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 38.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/898
Anne Vilsbøll: "Clear the runway", 1995. Sign. Anne Vilsbøll 1995, 1/1. Litografi i farver. Bladstørrelse 75 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/890
Jørgen Windfeld-Schmidt: Nøgen kvinde. Sign. J. Windfeld-Schmidt. Uglaseret stentøj. H. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2426/895
Ubekendt maler, 20. årh.: Parti fra Skarvefjeldet, Grønland. Utydeligt signeret. Olie på plade. 65 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/887
Poul Henningsen: "Charlottenborg". PH 6½-6 pendel af hvidlakeret metal. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/885
Gunni Omann: Spisebord af palisander med to tillægsplader. Omann Jun's Møbelfabrik. H. 70.5. Diam. 120. L. 220. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/884
Svend Wiig Hansen: Figurkomposition. Sign. Wiig Hansen 87. Oliekridt og pastel på papir. Bladstørrelse 40 x 30.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/879
Torben Jørgensen: Skulptur af klart glas med indvendig dekoration i lilla. Sign. Torben Jørgensen, JEM?, 2004. Unik. H. 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/878
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-85, 17/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/877
Richard Nissen: Firsidet isspand af palisander med indlægninger af forsølvet metal. H. 21,5. B. 20. D. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/876
Niels Eilersen: Overpolstret lænestol med hjul, betrukket med rødt møbelstof. Udført hos N. Eilersen. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/874
Poul Henningsen: "PH-80". Standerlampe med skærme af akryl, stel af forkromet metal. Louis Poulsen. H. 131.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2426/873
Dansk møbeldesign: Et par lænestole af nøddetræ og mahogni, betrukket med blåt møbelstof. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/872
Dansk design: Justérbar Art deco standerlampe af forniklet metal med skærm af opalglas. 1930'erne. H. 115-168.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/871
Karl Hansen Reistrup: Figur af lertøj i form af løve, dekoreret med lustreglasur. Sign. KHR. Kähler. H. 18. L. 28,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/866
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel 76, 14/99. Litografi i farver. Lysmål 56,5 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/865
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. Egill Jacobsen, 148/310. Litografi i farver. Lysmål 58 x 47.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2426/864
Dansk design: Ottekantet vase af teak med kobbernitter. Udført 1960'erne. H. 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/859
Stor gulvvase af lertøj, horndekoreret glasur. Sign. HAK, Danmark, Denmark. H. 44. Diam. 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/862
Boye Givskov: Opstilling. Sign. Boye Givskov. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/861
Dansk møbeldesign: Skakbord af palisander med felter af ask, kirsebær og palisander. H. 75. L./B. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/860
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. Per Kirkeby-80, 89/200. Litografi. Bladstørrelse 56 x 75.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/858
Ubekendt maler, 20. årh.: Overskyet dag ved havet. Utydeligt signeret, 56. Olie på malepap. 52 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/857
Erling Andersen: Uden titel. Sign. Erling A 69. Mixed media på plade. 48 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/856
Poul Ekelund: Landskab med drivende skyer. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/855
Dansk møbeldesign: Spisebord af egetræ, to tillægsplader medfølger. 1960'erne. H. 72. L. 158/245. B. 93.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/854
Voss design: Standerlampe af sortlakeret metal med mellemstykke af teak. Model 1715. 1950'erne. H. 155.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/853
Jens H. Quistgaard: "Staved Teak". To cabaretfade og serveringsfad af massiv stavlimet teak. L. 43-60. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/852
Arne Bang: Kande af stentøj dekoreret med lysegrå glasur med blålige elementer. H. 14.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/851
Alfred Christensen, m.fl.: To lænestole med ben af bøg og eg, betrukket med blåt velour. 1940'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/850
Ubekendt møbeldesign: Skænk af palisander med fødder af messing. 1970-80'erne. H. 90. B. 229,5. D. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/849
Dansk møbeldesign: "Imola". Lænestol betrukket med mørkegråt møbelstof, stel af stål. Udført hos BoConcept.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/848
Flemming Holm: "Blå formation". Sign. Flemming Holm, 2014. Delvist poleret granit. H. 28. L. 33.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/847
Walasse Ting: To kvinder med vifter. Sign. Ting 85, 65/150. Litografi i farver. Lysmål 53 x 71,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/846
Egon Fischer: "Amalti skulptur". Sign. Egon Fischer 87, prøvetryk. Serigrafi i farver. Lysmål 57 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/844
Dansk møbeldesign: Seks stole med stel af eg, betrukket i sæder med grønt uld. 1970'erne. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/843
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben og armlæn af eg, betrukket med gråt møbelstof. 1930'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/842
Rastad & Relling Design Office: "Syklus". Sybord af palisander. Udført hos Rasmus Solberg. H. 43. Diam. 59.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/785
Agnes Louise Agnete Weie (f. Jensen): Portræt. Usign. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2426/841
Dansk møbeldesign: Sidebord af palisander med konkave sider. 1950-60'erne. H. 59,5. B. 53. D. 35.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/840
Bent Lohmann: Uden titel. Sign. BL. Olie på lærred. 57 x 105.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/838
Maurice Estève: “Agria”, 1986. Sign. Estéve, 3/80. Litografi i farver. Lysmål 34 x 25,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/836
Asger Jorn: Komposition fra serien "Il Ridotto". Sign. Jorn 61, 40/90. Litografi. Lysmål 38 x 26.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/835
Dan Sterup-Hansen: Figurer i sollys. Usign. Olie på lærred. 56 x 36.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/834
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: "Manilla". Et par kurvestole af bambus og flet. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/833
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med fire låger med udskæringer. 1970'erne. H. 91. B. 236. D. 53.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt