-
2427/823
Dansk design: Rektangulært vægspejl med ramme af massiv børstet messing. H. 130. B. 65.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2427/821
Louis Poulsen: "Waggon". Et par loftslamper af messing og aluminium med skærme af glas. Louis Poulsen. Diam. 25. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2427/822
Dansk design: Rektangulært vægspejl med ramme af massiv børstet messing. H. 175. B. 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/814
Nils Thorsson: Vase af fajance dekoreret med motiver i polykrome glasurer på lysegrå base. H. 14,5. Diam. 14.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2427/815
Jo Hammerborg: "Kastor". Pendel med skaller af messing. Udført hos Fog & Mørup. 1960'erne. H. 37.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2427/820
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Uden titel. Sign. Taist 1977. Mixed media på plade. 45 x 60.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
2427/819
Ubekendt maler, 20. årh.: Uden titel. Sign. Rich Wiggens. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
2427/818
Leif Tingkær: "Uvejr". 1990. To kompositioner. Sign. Leif Tingkær. Olie på papir. Lysmål hver 60 x 50. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/817
Dansk møbeldesign: Sofabord af teak med ben af eg. 1950'erne. H. 49. L. 135. B. 41/51.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2427/816
Poul Henningsen: "Kontrast". Pendel med hvid- og orangelakerede lameller af forkromet metal. H. 45. Diam. 45.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2427/813
Snorre Stephensen: Fire dele porcelæn dekoreret med glaserede blomstermotiver. Kgl. P. H. 5-8. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2427/812
Kähler: Gulvvase af lertøj, dekoreret i cremefarvet glasur med indridset mønster. H. 49,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2427/811
Børge Mogensen: Skrivebord af teak i to dele bestående af bord samt skuffemodul. H. 68 L. 68/136. D. 56/54. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/810
Søren Nissen, Ebbe Gehl: Skrivebord af nøddetræ med "sko" af metal. Top af corian. H. 75. L. 124. D. 70.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/805
Hans J. Wegner: “GE 375”. Tre-personers additionssofa af massiv eg, ryg med tremmer, løse hynder betrukket med lyst uld. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2427/809
Dansk snedkermester: Sofabord med stel af mahogni, "sko" af messing. Top af fajance.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/808
Børge Mogensen: “Øresund”. Kommode af eg. Front med fire skuffer. Udført og mærket hos Karl Andersson & Söner, Sverige. H. 69. B. 69. D. 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/807
Benni Schlechter: Lænestol med stel af bøg. Sæde og ryg betrukket med hhv. kanvas, samt løse hynder betrukket med blå uld.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/797
Dansk design: Bordlampe af messing og sortlakeret metal med kegleformet stamme. 1960'erne. H. 47.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2427/806
Finn Juhl: Spisebordstol af eg og teak. Sæde betrukket med lilla uld. Ryg betrukket med lys uld.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2427/804
Hans J. Wegner: “GE 375”. Højrygget lænestol af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med lyst uld. Designet 1969.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/799
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Firsidet fodstykke og stamme med kanneleringer.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/801
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær lågkrukke af stentøj. Dekoreret med brun glasur. H. 7. Diam. 11,8.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/803
Nils Thorsson: Tekande samt tre små vaser af stentøj. Dekoreret med kongeligt fællesmonogram. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/802
Alev Ebüzziya Siesbye: Skål af stentøj, indvendigt modelleret med motiv i relief. Dekoreret med brun glasur. Unik.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/800
Kræsten Iversen: Landskab med gæs. Sign. K.I. Olie på lærred. 46,5 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2427/798
Kræsten Iversen: Havneparti. Sign. K.I. Olie på lærred. 65 x 85.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/796
Dansk keramiker: Bordlampe af lertøj modeleret med skønvirkemønstre i relief. 1910-20'erne. H. 51.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
2427/795
Jørgen Steen: Uden titel. Sign. JS 02. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/794
Mogens Balle: Uden titel, 1976. Sign. Balle, 79/300. Litografi i farver. Lysmål 54 x 64.
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/793
Kai Führer: "The nearness of you, Andreas", 1982. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 38.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/792
Ole Finding: "Havdyr", 1989. Sign. Ole Finding, 89. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2427/791
Jørgen Steen: Uden titel. Sign. JS 02; Sign. på bagsiden Jørgen Steen 2002. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/790
Kræsten Iversen: Opstilling. Sign. K.I. Olie på lærred. 52 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/789
Jais Nielsen: To fade af stentøj. Dekoreret med sortglaserede bibelske motiver på turkisblå base. Diam. 19. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/788
Johan Rohde: Bordlampe af patineret bronze støbt med stiliseret ornamentik i relief. H. inkl. skærmholder 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/787
Hans Munck Andersen: En skulpturel vase og et lille objekt af stentøj. Kgl. P. H. 5,8-19,2. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/780
André Villien: Art Nouveau vase af tin, rigt dekoreret med florale mønstre. Sign. A. Villien. Ca. 1900. H. 63.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2427/786
Gerd Bøgelund: Vase af stentøj modelleret med vertikale riller. Dekoreret med okkerbrun glasur. H. 22.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2427/785
Dansk møbeldesign: Et par lænestole overpolstret med grønligt møbelstof, ben af bejdset træ. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/784
Anita Houvenaeghel: Uden titel, 2003. Sign. Houvenaghel med datering. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/783
Johannes Hansen: Sofabord af cubamahogni med underliggende hylde. H. 58. L./B. 74.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/782
Poul Henningsen: "PH 4,5/3". Et par udendørs væglamper af patineret kobber. Udført hos Louis Poulsen. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2427/781
Dansk design: Par gallerilamper af patineret messing med snorafbryder. 1940-50'erne. L. 24. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/770
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal med kugleformet, kanneleret korpus. H inkl. skærmholder 41,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2427/779
Kylle Svanlund: "Candy". Et par bordlamper af opalglas med farvede striber. Holmegaard. H. eksl. montering 31. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/776
Lea Porsager: "(T - F 3)", 2013. Usign. Ed. 5/7 + 7AP. Bronze. Certifikat medfølger.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/778
Børge Herman Hansen: Motiv med huse. Sign. BH. Olie på plade. 44 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/777
Lili Ege: Motiv fra Roskilde Fjord. Sign. Lili Ege. Olie på plade. 24 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/769
Just Andersen: Et par bordlamper af diskometal dekoreret med bladværk. H. inkl. skærmholder 51. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2427/775
Lene Regius: Vase af stentøj modelleret med indridset dekor. Dekoreret med polykrome glasurer. H. 21.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2427/774
Mogens Andersen: To kompositioner. Usign. Aquatinte raderinger. Bladstørrelse 64 x 43 og 64 x 52. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/771
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 102/110. Litografi. Bladstørrelse 66 x 48. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/773
Kuang Ling: Komposition med bambus og græsser. Sign. og dateret. Mixed media. Billedfelt 57 x 81. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/768
Peter Bonde: "U.T.", 2007. Sign. Olie med collage på lærred. 130 x 115. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/766
Acton Schubell, Ib Madsen: “Pragh”. Skammel med ben af bejdset bøg. Sæde betrukket med bordeauxfarvet stof.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2427/772
Giancarlo Piretti: "Plia". Fire klapstole af forkromet stål, sæde og ryg af akryl. Udført hos Castelli. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2427/756
Geoffrey Baxter: "Banjo". Skulpturel vase af blåt glas. H. 32. B. ca. 28. D. 9,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/763
Kari Svensson: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 140 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/765
Arne Jacobsen: Klapbord af teak. Model 3601. Udført hos Fritz Hansen. H. 67. L. 60./140. B. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/764
Børge Mogensen: To pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med patineret naturskind. L. 158.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/757
Søren Lund: “Karen Blixen”. Hvilestol samt skammel af flettet rattan. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med lyst møbelstof. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK