2427/765
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Klapbord med stel af stål og plader af teak. Model 3601. Formgivet 1952–53. Udført hos Fritz Hansen. H. 67. L. 60./140. B. 70.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og enkelte mærker. Rustpletter på stel.
Vurdering
817504 |