Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Rund vase af fajance med reliefdekor i form af løv og kronhjorte, dekoreret med motiver i polykrome glasurer på lysegrå base. Sign. monogram. Udført og mærket hos Aluminia. H. 14,5. Diam. 14.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
1044492 | ||
927589 (Autobud) | ||
1044492 | ||
927589 (Autobud) | ||
1044492 | ||
927589 | ||
178112 | ||
849670 |