-
2427/29
Dansk barok dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer, beslag og greb af messing. 18. årh. H. 120. B. 122. D. 64.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/25
Andreas Brünniche, tilskrevet: En adelsdame af slægten Danneskiold Samsøe, dekoreret med de l'Union Parfaite. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 57. Samtidig ramme
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2427/27
Lille dreng med hund, der drikker mælk fra en skål. Figur af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver. W. 123. Meissen. H. 8,5 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/23
Russisk ikon med fremstilling af Skt. George og Dragen. Tempera på træpanel. Ca. 1800. 62 x 50 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2427/28
August Plum: En ung indisk kvinde henter vand. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/24
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 67,5. B. 25.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/20
Peter Green: Sønderjysk barok standur i kasse af bemalet træ. Sign. 18. årh. H. 212. B. 45. D. 26.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/19
Laurits Tuxen: "St. George's kapel, Windsor Castle". 1901. Sign. L. T. Olie på lærred. 50,5 x 40,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/13
Arup Jensen: Slaget på Rheden i 1801. Sign. Arup Jensen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2427/18
"Orkidé" bestik af sølv. Udført hos Horsens sølvarefabrik og W & S. Sørensen. (60)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/17
Russisk ikon med fremstilling af Den Nytestamentlige Treenighed. Tempera på træpanel. 18.-19. årh. 53 x 45 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
2427/16
Axel Aabrink: Interiør med en rygvendt kvinde. Sign. Ax. Aabrink. Olie på lærred monteret på plade. 39 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/15
Et par edwardianske prydopsatser af sterlingsølv, William Comyns & Sons, London 1908. Vægt 673 g. H. 15 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/14
Engelsk military chest af patineret eg med greb og beslag af messing. 19. årh. H. 97. B. 92. D. 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/12
Et par toarmede stager af forgyldt bronze, modelleret med stående pan ved stamme. 19. årh. H. 27. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/9
Erdmann Encke (1843-1896) og Oskar Gladenbeck (1850-1921): Par buster af bronzepatineret metal. H. 27 og 28. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2427/11
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderen Kurzunskaja. Tempera på træpanel. 19. årh. 18 x 15 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/10
Otto Olsen: Det andet Christiansborg set fra Marmorbroen. Sign. Otto Olsen. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/7
Olga Alexandrovna: Opstilling med et opdækket kaffebord. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 34 x 44.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2427/8
Rokoko kommode af elme- og frugttræ, indlagt med marquetteri. 18. årh. H. 78,5. B. 120. D. 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2427/6
To autografer af John Lennon og Yoko Ono fra parrets besøg på Verdensuniversitetet i Skyum Bjerge, Thy. 1970.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/1
Peder Mønsted: Parti fra Villa Adriana med en gående munk. Sign. P. Mønsted 1929. Olie på lærred. 61,5 x 40.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2427/5
Russisk ikon med fremstilling af Tilbedelsen af Gudsmoder Smolenskaja. Tempera på træpanel. 18. årh. 32 x 28 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2427/3
"Eva" bestik af sølv. Design Falle Uldall. Slagelse Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. knive 1562 g. (67)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt