2427/121Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2427/122Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2427/123Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2427/124Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2427/125Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2427/126Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2427/127Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2427/128Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2427/129Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2427/130Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2427/132Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2427/133Lyngby
Hans Emil Jahn: Et norsk landskab med en brusende elv. Sign. H. Jahn 1880. Olie på lærred. 87 x 66.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/134Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2427/135Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/136Aarhus
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Næste bud:
2427/138Aarhus
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2427/139Lyngby
Vilhelm Melbye: Solnedgang over en kyst med fiskerbåde. Sign. V.M. 62. Olie på papir monteret på lærred. 22,5 x 33,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/141Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2427/142Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2427/144Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/145Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2427/146Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2427/147Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2427/148Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2427/149Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2427/151Lyngby
Keika Hyakugiku. 1893. One hundred Chrysanthemums. 25 handcoloured woodcuts. (1)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2427/152Lyngby
Emanuel A. Petersen: Grønlandsk landskab med personer. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/153Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Udsigt over et bjerglandskab med en hytte. Sign. V. F. Olie på papir monteret på lærred. 22 x 17. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2427/154Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Opstilling med en kurv med blomster og kirsebær. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2427/155Lyngby
Marie Sandholt: “Modelstudie”. Sign. M. S. Olie på lærred. 56,5 x 35,5.
Vurdering :
2427/156Lyngby
N. G. Rademacher: Udsigt over Lemvig. Sign. N. R. 1877. Olie på lærred. 27 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/157Lyngby
Valentin Wassner: Et par portrætter af Hr. Senator Petersen samt Fru Senator Petersen. Sign. V. Wassner 1845. Olie på lærred. 34 x 27,5. (2).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2427/158Lyngby
Thorvald Niss: Udsigt fra en kyst. Sign. Niss 1895. Olie på lærred monteret på lærred. 28 x 23,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/159Lyngby
Peter Tom-Petersen: Kanalparti fra København. Sign. Tom P. Olie på lærred monteret på malepap. 28 x 37,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2427/160Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2427/161Lyngby
Harry Kluge: Sol fra en døråbning i et dunkelt rum. Sign. Harry Kluge 1939. Olie på lærred. 80 x 56.
Vurdering :
2427/162Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2427/163Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/164Lyngby
Carl Theodor Wegener: Skulptur af patineret bronze forestillende en dansk garder i vagtuniform med gevær og knivbajonet. Sign. C. W. 09. H. ca. 41 cm.
Vurdering :
2427/165Lyngby
Marie Sandholt: 'En Sti'. Sign. M.S. 37. Olie på lærred. 80 x 67.
Vurdering :
2427/166Lyngby
David Monies: Portræt af en kvinde i sort kjole. Sign. D. Monies. Olie på malepap. 28 x 22.
Vurdering :
2427/167Lyngby
Carl Bille: Parti fra Københavns Havn. Sign. C. Bille. Olie på papir monteret på plade. 26 x 34.
Vurdering :
2427/168Lyngby
Carsten Henrichsen: Et høstlandskab med en hestevogn på en markvej. Sign. Carsten Henrichsen 1856. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
2427/169Lyngby
Rudolf Bertelsen: Parti fra en sø med et par sejlende i en jolle. Sign. R. B. Olie på lærred. 30 x 46,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2427/170Lyngby
Kinesisk maler, ca. 1800: Skibsportræt af sejlskibet "Falcon". Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. Lysmål 49 x 54.
Vurdering :
2427/171Lyngby
J.G. Bradt: Monumenta Fredensburgica iussu Friderici V. erecta. [Copenhagen 1769].
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2427/172Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Interiør med en rygvendt kvinde. Sign. Espen Olsen. Olie på lærred. 43,5 x 37.
Vurdering :
2427/173Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Udsigt over et brusende vandfald. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 52,5 x 50.
Vurdering :
2427/174Lyngby
Holger H. Jerichau: Udsigt til en vej gennem en solskinsfyldt skov. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på malepap. 25 x 16.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2427/175Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/176Lyngby
Biblia, das ist: die gantze Heylige Schrifft Teutsch. 1564. German folio bibel with handcoloured woodcuts by Jost Amman.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/177Lyngby
Kinesisk tedåse af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Sen Qing/Republik.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/178Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2427/179Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Skt. Mark. Tempera på træpanel. 18. årh. 40 x 34 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/180Lyngby
Vurdering :
2427/181Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2427/182Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2427/183Lyngby
Alfred Benzon: "Parti fra Christiansholms Tørvemose mellem Klampenborg og Ordrup". Sign. monogram Christiansholms Mose 1882. Olie på lærred. 84 x 143.
Vurdering :
2427/184Lyngby
Marinus Nielsen: Vindueskarm med blomster og udsigt mod Glyptoteket. Sign. monogram. Olie på lærred. 55 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/185Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/186Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2427/187Lyngby
Holger H. Jerichau: Fiskere på Sognefjord i Norge. Sign. Holger H. Jerichau Sognefjord 1895. Olie på lærred. 51 x 61.
Vurdering :