-
2427/122
Ubekendt maler, 18. årh.: Mytologisk scene. Signeret. Olie på metal. Oval 36 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/121
Christian David Gebauer: Parti fra en sneklædt gård med heste. Usigneret. Olie på lærred. 36 x 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/115
Hugo V. Pedersen: To unge kvinder med guldsmykker. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 65 x 89.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2427/106
Engelsk maler, 19. årh. : To personer i samtale foran et stråtækt hus. Sign. J. Moore. Olie på plade. 35 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/103
Ubekendt maler, 19. årh.: Almueinteriør med en kvinde, der giver sine børn et æble. Utydelig sign. Olie på lærred. 100 x 74.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/100
Federico Barocci, efter, ca. 1700: "Noli Me Tangere". (Rør mig ikke). Usigneret. Olie på lærred. 51 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/97
Wenzel Tornøe: Et Italiensk køkkeninteriør med en kvinde, der skænker vin for en munk. Sign. Wenzel Tornøe. Olie på lærred. 49,5 x 62.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/94
Ubekendt maler, ca. 1700: Sankt Kristoffer med Jesusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 52.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/91
C. F. Aagaard: "Gamle Piletræer ved en Indsø". Sign. C. F. Aagaard. Olie på lærred. 42 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/88
Ubekendt maler, ca. 1700: Den korsfæstede Jesus Kristus. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 61.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/79
Georg Emil Libert: Parti fra den blå grotte (La grotta azzurra) ved Capri. Sign. G. E. Libert. Olie på lærred. 38,5 x 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/85
Heinrich Buntzen: Parti fra Dyrehaven. Sign. H. B. 1881. Olie på lærred. 45 x 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/70
Ubekendt maler, 19. årh.: Tre kakaduer i grønlige omgivelser. Utydelig signeret. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/64
Ubekendt maler, 19. årh.: Interiør med en bænk. Usigneret. Olie på træ. 24 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/82
Ubekendt maler, ca. 1700: Kristi sorg. Usigneret. Olie på lærred. 67 x 51.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/67
Ubekendt maler, 19. årh.: En bjørn i kamp med et hundekobbel. Olie på lærred. Sign. monogram 1844. 53 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/76
Janus la Cour: Skyformationer over et åbent landskab. Sign. J la Cour. Olie på lærred. 27 x 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/73
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af en adelskvinde og en adelsmand. Usignerede. Olie på lærred. 83 x 65. (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/55
Antoine Pesne, dennes kreds, 18. årh.: En guitarspillende kvinde. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/46
Melchior de Hondecoeter stil, 18. årh.: Påfugle og høns i en park. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 79.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/22
Robert Panitzsch: Stueinteriør med en rygvendt pige. Sign. Robert Pan 31. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/43
Olga Alexandrovna: Opstilling med blomster i en solrig vindueskarm. Sign. Olga 1 juni 1948. Olie på malepap. 28 x 36.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2427/37
Carl Bille: Britisk dampskib i høj sø. Sign. og dateret Carl Bille 1869. Olie på lærred. 52,5 x 73,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/25
Andreas Brünniche, tilskrevet: En adelsdame af slægten Danneskiold Samsøe, dekoreret med de l'Union Parfaite. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 57. Samtidig ramme
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2427/28
August Plum: En ung indisk kvinde henter vand. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/19
Laurits Tuxen: "St. George's kapel, Windsor Castle". 1901. Sign. L. T. Olie på lærred. 50,5 x 40,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/13
Arup Jensen: Slaget på Rheden i 1801. Sign. Arup Jensen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2427/16
Axel Aabrink: Interiør med en rygvendt kvinde. Sign. Ax. Aabrink. Olie på lærred monteret på plade. 39 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/10
Otto Olsen: Det andet Christiansborg set fra Marmorbroen. Sign. Otto Olsen. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/1
Peder Mønsted: Parti fra Villa Adriana med en gående munk. Sign. P. Mønsted 1929. Olie på lærred. 61,5 x 40.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK