2427/287
Carl Fischer: Fra den finsk-russiske vinterkrig. 1940. Sign. Carl Fischer. Olie på plade. 61 x 72.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2427/281
Holger Lübbers: Stille dag på stranden med østerssamlere. Sign. H. Lübbers 1901. Olie på lærred. 66 x 98.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/280
Dansk maler, 20. årh.: Kystparti med skibe på det stille vand. Sign. C. M. 1922. Olie på lærred. 45 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2427/279
Wilhelm Zillen: Parti med en rødbroget ko og tre får. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2427/261
Anthony van Dyck, efter, 18. årh.: Portræt af en fornem kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 64.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/260
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af Cardinal de Richelieu. Usigneret. Olie på lærred. 67 x 56.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/257
Jan Dirksz Both, kopi efter, 18. årh.: Italiensk landskab. Senere påført signatur V Goyen 1646. Olie på lærred. 49 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/256
Ubekendt maler, 17-18. årh.: David og Batseba. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 25 x 20.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2427/189
Poul Friis Nybo: Kystparti fra Fanø. Sign. Friis Nybo, Fanö. Olie på lærred. 61 x 86.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2427/185
Viggo Langer: Kimmerslev Vandmølle ved Borup. Sign. Viggo Langer 1886. Olie på lærred. 51 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/149
Torsten Kruse: "Kurt"/"Moshulu". Sign. T. Kruse 99. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2427/148
Axel Helsted: Fiskere ved en sø. Sign. AH. Olie på lærred. 42 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/142
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/128
Oscar Matthiesen: Portræt af en hvid hest. Sign. monogram, 1932. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/136
Boris Krilov: Høstlandskab med arbejdende folk. Sign. B. Krilov. Olie på lærred. 96 x 136.
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Ikke solgt
2427/130
Christian Clausen: Interiør fra et atelier med en kvindelig model. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 53.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/124
Søren Lund: Parti med to heste, der spændes for en plov. Sign. Søren Lund 1886. Olie på lærred. 108 x 142.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2427/122
Ubekendt maler, 18. årh.: Mytologisk scene. Signeret. Olie på metal. Oval 36 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/106
Engelsk maler, 19. årh. : To personer i samtale foran et stråtækt hus. Sign. J. Moore. Olie på plade. 35 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/100
Federico Barocci, efter, ca. 1700: "Noli Me Tangere". (Rør mig ikke). Usigneret. Olie på lærred. 51 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2427/94
Ubekendt maler, ca. 1700: Sankt Kristoffer med Jesusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 52.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2427/88
Ubekendt maler, ca. 1700: Den korsfæstede Jesus Kristus. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 61.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2427/70
Ubekendt maler, 19. årh.: Tre kakaduer i grønlige omgivelser. Utydelig signeret. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/64
Ubekendt maler, 19. årh.: Interiør med en bænk. Usigneret. Olie på træ. 24 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/82
Ubekendt maler, ca. 1700: Kristi sorg. Usigneret. Olie på lærred. 67 x 51.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/76
Janus la Cour: Skyformationer over et åbent landskab. Sign. J la Cour. Olie på lærred. 27 x 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/46
Melchior de Hondecoeter stil, 18. årh.: Påfugle og høns i en park. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 79.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/22
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/28
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/16
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/10
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK