-
2427/4Aarhus
Carl Fischer: Interiør med en læsende pige. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 85 x 67.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2427/10Aarhus
Otto Olsen: Det andet Christiansborg set fra Marmorbroen. Sign. Otto Olsen. Olie på lærred. 30 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/16Aarhus
Axel Aabrink: Interiør med en rygvendt kvinde. Sign. Ax. Aabrink. Olie på lærred monteret på plade. 39 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/22Aarhus
Robert Panitzsch: Stueinteriør med en rygvendt pige. Sign. Robert Pan 31. Olie på lærred. 41 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/28Aarhus
August Plum: En ung indisk kvinde henter vand. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 64.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/34Aarhus
Ubekendt maler, cirka 1800: Et par portrætter. Usignerede. Olie på træ. 40 x 32. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/40Aarhus
Ubekendt maler, cirka 1700: Salome med Johannes Døberens hoved. Usigneret. Olie på lærred. 73 x 93.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2427/46Aarhus
Melchior de Hondecoeter stil, 18. årh.: Påfugle og høns i en park. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 79.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/52Aarhus
Ubekendt kunstner, 19. årh.: Landskab afbildende en bonde med sine køer. Sign. Olie på lærred. 55 x 81.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2427/58Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Bjerglandskab med hyrdepar ved et vandløb. Usign. Olie på lærred. 64 x 80.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/64Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Interiør med en bænk. Usigneret. Olie på træ. 24 x 15.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/70Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Tre kakaduer i grønlige omgivelser. Utydelig signeret. Olie på lærred. 80 x 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/76Aarhus
Janus la Cour: Skyformationer over et åbent landskab. Sign. J la Cour. Olie på lærred. 27 x 41.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2427/82Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Kristi sorg. Usigneret. Olie på lærred. 67 x 51.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/88Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Den korsfæstede Jesus Kristus. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 61.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2427/94Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Sankt Kristoffer med Jesusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 52.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2427/100Aarhus
Federico Barocci, efter, ca. 1700: "Noli Me Tangere". (Rør mig ikke). Usigneret. Olie på lærred. 51 x 39.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2427/106Aarhus
Engelsk maler, 19. årh. : To personer i samtale foran et stråtækt hus. Sign. J. Moore. Olie på plade. 35 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/118Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Interiør med en ældre herre ved spisebordet. Usigneret. Olie på lærred. 39 x 49.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2427/122Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Mytologisk scene. Signeret. Olie på metal. Oval 36 x 46.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2427/124Aarhus
Søren Lund: Parti med to heste, der spændes for en plov. Sign. Søren Lund 1886. Olie på lærred. 108 x 142.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/128Aarhus
Oscar Matthiesen: Portræt af en hvid hest. Sign. monogram, 1932. Olie på lærred. 55 x 46.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/130Aarhus
Christian Clausen: Interiør fra et atelier med en kvindelig model. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 53.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/136Aarhus
Boris Krilov: Høstlandskab med arbejdende folk. Sign. B. Krilov. Olie på lærred. 96 x 136.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Næste bud:
-
2427/142Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 71.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/146Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 39 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/148Aarhus
Axel Helsted: Fiskere ved en sø. Sign. AH. Olie på lærred. 42 x 59.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/149Aarhus
Torsten Kruse: "Kurt"/"Moshulu". Sign. T. Kruse 99. Olie på lærred. 46 x 61.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/160Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med dansk sejlskib. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 38 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/185Aarhus
Viggo Langer: Kimmerslev Vandmølle ved Borup. Sign. Viggo Langer 1886. Olie på lærred. 51 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/186Aarhus
Ida Rasmussen: Blomster og bær på grå baggrund. Sign. Ida R. 61. Olie på træ. 15,5 x 23,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2427/188Aarhus
Fransk maler. 20. årh.: Sommerligt landskab med figurer i forggrunden. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 51 x 66.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/189Aarhus
Poul Friis Nybo: Kystparti fra Fanø. Sign. Friis Nybo, Fanö. Olie på lærred. 61 x 86.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/190Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Parti fra en kystlandingsplads. Usigneret. Olie på plade. 30 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/205Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Landskab med træer og mennesker i forgrunden. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 37 x 50.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2427/256Aarhus
Ubekendt maler, 17-18. årh.: David og Batseba. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 25 x 20.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2427/257Aarhus
Jan Dirksz Both, kopi efter, 18. årh.: Italiensk landskab. Senere påført signatur V Goyen 1646. Olie på lærred. 49 x 61.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2427/260Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af Cardinal de Richelieu. Usigneret. Olie på lærred. 67 x 56.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/261Aarhus
Anthony van Dyck, efter, 18. årh.: Portræt af en fornem kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 64.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/274Aarhus
Carl Johannes Jensen: Opstilling med roser. Sign. CJ, 1 aug 1928. Olie på lærred. 42 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/279Aarhus
Wilhelm Zillen: Parti med en rødbroget ko og tre får. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/280Aarhus
Dansk maler, 20. årh.: Kystparti med skibe på det stille vand. Sign. C. M. 1922. Olie på lærred. 45 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/281Aarhus
Holger Lübbers: Stille dag på stranden med østerssamlere. Sign. H. Lübbers 1901. Olie på lærred. 66 x 98.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/284Aarhus
Ubekendt maler, cirka 1800: Sydlandsk landskab med udsigt til sø og landsby. Usigneret. Olie på træ. 22,5 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2427/287Aarhus
Carl Fischer: Fra den finsk-russiske vinterkrig. 1940. Sign. Carl Fischer. Olie på plade. 61 x 72.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/288Aarhus
Heinrich Dohm: En mor læser med sin datter. Sign. H. Dohm 1904. Olie på lærred monteret på lærred. 60 x 75.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: