Auktion 872
872/54
Lorenz Frølich: "Portræt af en kvinde med rød nederdel". 1848. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 29.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
872/53
Martinus Rørbye: "Klostergang i Palermo med franciskanermunk". Sign. M. R. Palermo 1840. Olie på papir monteret på lærred. 50 x 38.
Vurdering :
400.000–500.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
872/51
Wilhelm Marstrand: Portræt af kunstnerens ældste broder, Otto Marstrand (1809-1891). Usigneret. Olie på lærred. 68 x 52.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/50
Wilhelm Marstrand: Portræt af kunstnerens niece, Emily. 1864. Usigneret. Olie på lærred. 59 x 45.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
872/49
Wilhelm Marstrand: Portræt af Otto Marstrands to døtre og deres vestindiske barnepige, Justina, i Frederiksberg Have. 1857. Usigneret. Olie på lærred. 89 x 67.
Vurdering :
600.000–800.000 DKK Hammerslag:
900.000 DKK -
872/48
Lorenz Frølich: En italiensk pige. Sign. monogram 47. Olie på papir monteret på lærred. 40 x 32.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/47
Lorenz Frølich: En italiensk dreng med krøllet hår og store brune øjne. Studie. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 37 x 27.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/46
Carl Holsøe: Interiør med kunstnerens hustru strikkende i et hjørne af stuen. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 79 x 73.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/45
Paul Fischer: Blomstermarked på Højbro Plads. Sign. Paul Fischer 1917. Olie på lærred. 74 x 57.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
872/44
Paul Fischer: "Fødselsdag". Sign. Paul Fischer Apr. 1905. Olie på lærred. 50 x 58.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Ikke solgt
872/43
Erik Werenskiold: Efterårsskov. Sign. Erik Werenskiold. Olie på lærred. 93 x 85.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/42
Paul Fischer: Parti fra Højbro Plads. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 58 x 75.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
872/41
Christian Skredsvig: Besøg på bordellet. Sign. Chr. Skredsvig 1920. Olie på lærred. 94 x 120
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/40
Peter Tom Petersen: "Gammeltorv". Sign. Tom Petersen 1885. Olie på lærred. 66 x 48.
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/39
Paul Fischer: Skøjteløbere på Peblingesøen i København. Ca. 1890. Sign. Poul Fischer. Olie på lærred. 37 x 45.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
872/38
I. E. C. Rasmussen: Fuldmåne over en grønlandsk bygd. Sign. I. E. C. R. Olie på lærred. 55 x 93.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/37
Paul Fischer: Parti fra Nytorv set fra søjlerne ved Domhuset. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 39 x 54.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/36
L. A. Ring: "Gadeparti fra Nyhavn. Venstre Side set fra Kongens Nytorv". 1884. Sign. L. A. Ring. Olie på lærred. 21 x 28.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/35
L. A. Ring: "Gadeparti fra Nyhavn. Venstre Side set fra Kongens Nytorv". Sign. L. A. Ring 1884. Olie på lærred. 49 x 63.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/34
Paul Fischer: Dagens fangst landes på Gl. Strand. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 57 x 75.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
872/32
L. A. Ring: Portræt af en ung pige i sort kjole. Brystbillede. Sign. L. A. Ring 1900. Olie på lærred. 24 x 22.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
872/31
Peter Ilsted: Solglimt på terrassen, Italien. Sign. Peter Ilsted 1891. Olie på lærred. 44 x 36.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/30
Carl Locher: Fiskere ved deres båd i strandkanten. Sign. Carl Locher Skagen 1902. Olie på lærred. 69 x 102.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/28
Carl Locher: Parti fra Skagen Nordstrand. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 23 x 32.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
872/27
Michael Ancher: "Smilende fiskerpige set forfra". Forstudie. Sign. M. A. 78. Olie på lærred monteret på lærred. 41 x 32.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/26
Michael Ancher: "Interiør med Anna Ancher der læser højt for fru Brøndum". Sign. Michael Ancher 1908. Olie på lærred. 107 x 148.
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
872/25
Viggo Johansen: Kunstnerens døtre i aftensolen. Sign. Viggo Johansen Dragør 1893. Olie på lærred. 65 x 59.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/24
Michael Ancher: En mand med pibe og hat på Skagen Strand. Sign. M. A. Olie på træ. 46,5 x 37,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/23
Michael Ancher: Skagenfisker på stranden. Sign. M. A. 18. Olie på træ. 52 x 42.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/22
Carl Locher: Blæsende gråvejrsdag på Skagen Sønderstrand. Sign. Carl Locher Skagen 1903. Olie på lærred. 60 x 94.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/21
Michael Ancher: Profil af en skagenfisker med sydvest. Sign. M. A. 15. Olie på lærred. 45 x 40.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/20
P. S. Krøyer: "Fru Henny Brodersen i lilla Fløjlskjole med Vifte staaende foran en Kamin". 1902. Sign. samt med dedikation. Olie på lærred 89 x 49.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
420.000 DKK -
872/19
Carl Locher: Sejlskibe ud for kysten, fuldmåne. Sign. Carl Locher 89. Olie på lærred. 28 x 38.
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/18
P. S. Krøyer: "Kystparti. Bugten ved Amalfi". 1890. Sign. S. K. Olie på malepap. 12 x 22.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
340.000 DKK -
872/17
Christian Krohg: To joller i en norsk fjord. Sign. C. Krohg. Olie på træ. 52 x 30.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/16
Michael Ancher: Ung pige i lang lyserød sommerkjole på stranden, Skagen. Sign. M. A. Olie på lærred. 39 x 60.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
872/15
Michael Ancher: "Den druknede". Sign. M. Ancher 95. Olie på lærred. 56 x 70.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
872/14
P. S. Krøyer: "Interiør i Ravello med Kunstnerens Hustru malende". 1890. Usigneret. Olie på træ. 33 x 24.
Vurdering :
300.000–500.000 DKK Hammerslag:
380.000 DKK -
872/13
P. S. Krøyer: Aften ved Skagens strand. Måneskin. Sign. S K. 9. Septbr 1900. Olie på træ. 26 x 34.
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
650.000 DKK -
872/12
P. S. Krøyer: Strandparti fra Skagen. Sign. S. K. Skagen 98. Olie på træ. 33 x 23.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
872/11
Michael Ancher: Et gammelt ægtepar og en hane foran et hus i Skagen. Sign. M. A. Olie på træ. 30 x 42.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/10
Michael Ancher: Fiskeren bøder garn en sommerdag foran sit hus, Skagen. Sign. M. A. 1910. Olie på lærred. 52 x 40.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/9
Christian Krohg: Ved roret i høj sø. Sign. C. Krohg. Olie på lærred. 54,5 x 43.
Vurdering :
70.000 DKK -
872/8
Vilhelm Melbye: Storebælt med Sprogø, aften. Sign. V. Melbye 1874. Olie på lærred. 29 x 45.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/6
Michael Ancher: En skagensfisker i sollys. Sign. M. A. Olie på træ. 35 x 29.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/5
Viggo Johansen: Sommerdag på Skagen Sønderstrand med udsigt til Klitgården. Sign. Viggo Johansen 1914 Skagen. Olie på lærred. 49 x 69.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
872/4
Carl Locher: Sommerdag med sejlskibe ud for kysten. Sign. Carl Locher Tisvilde 1898. Olie på lærred. 41 x 57.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/3
Michael Ancher: Ung knælende pige på stranden. Sign. M. A. 76. Olie på lærred. 55 x 36.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/2
Carl Locher: Sommerdag med store skibe ud for kysten. Sign. Carl Locher Skagen 1910. Olie på lærred. 41 x 57.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1
Michael Ancher: Strandparti med strikkende fiskerkone i solen. Sign. M. A. 20. Olie på træ. 60 x 40.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt