Auktion 872
Tæpper
Varia, møbler og tæpper
1815/55
Antikt Karabagh tæppe, Kaukasus. Design med klassiske Lenkoran ornamenter omgivet af tarantel hovedbort. 20. årh.s begyndelse. 228 x 155.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
1810/72
Kinesisk Baotou tæppe, traner der jager ved vandet. 20. årh.s første halvdel. 264 x 159.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1810/71
Kinesisk Suiyuan tæppe, klassisk opstilling med røgelseskar, vaser, opsatser og bord. 20. årh.s begyndelse. 240 x 175.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1810/70
Antikt Shirvan tæppe, Kaukasus. Design med bille-lignende ornamenter omgivet af liggende vinglas og egeløv hovedbort. 19. årh. 174 x 100.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/156
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/155
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/120
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
876/1092
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
1740/190
Fransk Aubusson tapet. "Udflugt i det grønne". Udført i uld og silke. 19/20. årh. 360 x 279.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
873/339
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
873/296
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1736/9151
Shirvan tæppe, Kaukasus. Klassisk design med Lesghi-stjerner og talrige udenomornamenter i form af stiliserede dyremotiver m.m. 20. årh.s begyndelse.152 x 116.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/343
Ushak tæppe, Anatolien. Gentagelsesmønster med store sammenhængende geometriske medaljoner. Ca. 1900. 673 x 390.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
872/341
Ningxia tæppe, Kina. Design med rundeller med fo-hunde. 19. årh. 310 x 114.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
872/340
Tibetansk søjletæppe med klassisk dragemotiv, skyformationer og nederst bølgemotiver. 20. årh. anden halvdel. 445 x 119.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/339
Veramin tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med palmetter på lys bund. Flot kvalitet. Ca. 1940. 415 x 305.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/338
Senneh tæppe, Persien. Klassisk gentagelsesmønster med botehs i klynger, udført på firfarvede silkekæde. 20. årh.s midte. 200 x 130.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
872/337
Antik Senneh kelim, Persien. Usædvanligt gentageslesmøster stiliserede blomster og bladværk. 1900-1910. 200 x 126.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/336
Bidjar tæppe, Persien. Klassisk rosendesign. Ca. 1940. 219 x 144.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
872/335
Kinesisk tæppe, enkelt design med rundeller med fuglemotiver på blå bund. Usædvanlig stort eksemplar. 20. årh.s begyndelse. 777 X 265.
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
872/333
Kinesisk silketæppe, klassisk Kangxi mønster med traner, skyformationer, lotusblomster og kinesiske ornamenter afsluttende med bølgemotiver. 285 x 173.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/332
Baktiari tæppe, Persien. Usædvanligt stort eksemplar med yderst dekorativt gentagelsesmønster i form af store palmetter, blomster. 20. årh.s midte. 658 x 430.
Vurdering :
120.000 DKK Ikke solgt
872/331
Keshan tæppe, Persien. Central plakette med persisk arkitektur omgivet blomsteropsatser og dekorative påfuglemotiver. 20. årh.s midte. 205 x 133.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/330
Isfahan tæppe, Persien. Elegant og velkomponeret gentagelsesmønster med blomster, træer og fuglemotiver i gitteropbygning. 20. årh.s første halvdel.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
872/329
Et par antikke Kirman figural tæpper. 1900-1920. Begge ca. 86 x 64.(2)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/328
Kinesisk Beijing tæppe, medaljondesign på gylden bund. 20. årh.s midte. 526 x 416.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/327
Antikt Kinesisk tæppe, 1700-tals Kangxi design med florale dragemotiver på lys bund omgivet af klassisk svastika-hovedbort. 20 årh.s begyndelse. 445 x 363.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/326
Signeret helsilke Qum tæppe, Persien. Klassisk havedesign. Signeret: Mehdialah Ghom. Ca. 1,44 mio. kn. pr. m2. 20. årh./21. årh. 414 x 295.
Vurdering :
120.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/325
Klassisk Aubusson medaljondesign udført i silke, Kina. 21. årh. 314 x 244.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
872/323
Isfahan Seirafian tæppe, Persien. Signeret Esfahan Hossein Iran. Ca. 1.2 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 330 x 209.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/319
Antikt Heriz tæppe, Nordvest Persien. Medaljondesign på rød bund prydet med stiliserede blomster og bladværk omgivet af bred dekorativ hovedbort. 350 x 281.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
872/316
Signeret Keshan figural tæppe, Persien. Kong Salomon på tronstolen omgivet af beskyttere, rådgivere and tjenestefolk. 205 x 131.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
872/315
Keshan figuraltæppe, Persien. Afbildning af Seldsjukisk konge, hovedbort prydet med kombination af klassiske persiske digte. 208 x 137.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/314
Isfahan tæppe, Persien. Design med afbildning af legendarisk persisk fortælling. 20. årh.s begyndelse. 183 x 137.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
872/313
Signeret Keshan figuraltæppe, Persien. Signeret: Kashan Farschtchian. 20. årh.s midte. 199 x 132.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/312
Kinesisk tæppe, centralt med blomsteropsats på åben blå bund. 20. årh.s begyndelse. 348 X 270.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
872/311
Suiyuan tæppe, Kina. Gentagelsesmønster ned stiliserede rosetter i gitteropbygning. 20. årh.s begyndelse. 204 x 133.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.200 DKK -
872/309
Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign efter det verdenskendte "Ardebil" tæppe udstillet på V&A museet(Victoria & Albert, London). Ca. 1940. 414 x 291.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/308
Nain tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund. 20. årh.s. slutning. 413 x 303.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/307
Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign på rød bund. 20. årh.s midte. 437 x 320.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/306
Antikt Bakshaish tæppe, nordvest Persien. Design med enkel stiliseret medaljon. Ca. 1910. 465 x 285.
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
872/305
Heriz løber, nordvest Persien. Klassisk Karadja design med stor variation af geometriske medaljoner/ornamenter. 20. årh.s første halvdel. 625 x 117.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
872/303
Antikt nomade Gendje tæppe, Kaukasus. Centralt med hageornamenter. 19. årh. 134 x 103.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/302
Antikt Heriz tæppe, nordvest Persien. Dekorativt, næsten kvadratisk eksemplar med det klassiske geometriske medaljondesign. Ca. 1900. 337 x 310.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/300
Lesghi tæppe, Kaukasus. Design i form af felter prydet med stjerner, stiliserede menneskefigurer og dyremotiver. 20. årh.s begyndelse. 193 x 123.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
872/299
Kinesisk Art Deco tæppe, gentagelsesmønster med blomstergrene, og hængende lamper på rød/lilla bund. 20. årh.s første halvdel. 430 x 340.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/298
Kinesisk Art Deco tæppe, gentagelsesmønster med blomstergrene, vaser og hængende lamper på blå bund. 20. årh.s første halvdel. 371 x 308.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/297
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på rød bund. 1-1,1 mio. kn. pr. m2. 338 x 218.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/296
Signeret Serafian Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund. Signeret: Iran Isfahan Seirafian.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/295
Sjældent signeret helsilke Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Gentagelsesmønster på lys bund. Ca. 800 kn. pr. m2. 1950-1970. 177 x 109.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
872/294
Antikt Heriz silketæppe, nordvest Persien. Nichedesign med blomstervase, slyngede grene og bladværk. Ca. 1900. 177 x 131.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
872/293
Kirman figuraltæppe, Persien. Centralt med Shah Fereydon omgivet Azashah(til højre), Shah Esmaiel(ovenfor), Shah Abbas(nedenfor) og Porandokht(til venstre).
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
872/292
Tabriz tæppe, Persien. Design i form af klassisk 1700-tals gentagelsesmotiv med Jagtscenerier og træer. 20. årh.s begyndelse. 472 x 283.
Vurdering :
120.000 DKK Ikke solgt
872/291
Mahal tæppe, Persien. Gentagelsesmøster i form af cypresser, hænge pile og stiliserede blomster på blå bund. Ca. 1900. 595 x 342.
Vurdering :
70.000 DKK Ikke solgt
872/290
Antikt Heriz/Serapi tæppe, nordvest Persien. Ca. 1900. 544 x 365.
Vurdering :
225.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
872/289
Malayir tæppe, Persien. Simpelt og elegant medaljondesign på åben ensfarvet bund. 20. årh.s begyndelse. 337 x 140.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
872/288
Antikt Ladik bedetæppe, Anatolien. 19. årh.s første halvdel.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/287
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Urørt stand. Knyttet med korkul på silkekæde, konturer mCa. 950.000 kn. pr. m2. 382 x 259.
Vurdering :
250.000 DKK Ikke solgt
872/286
Qum helsilketæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund. Ca. 640.000 kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 320 x 207.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/285
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/283
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK