Alle emner
2419/375
Gunnar Bundgaard: Opstilling med blomster. Sign. G. Bundgaard 64. Olie på lærred. 67 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/374
Italiensk blækhus af bronze i form tre løver, hvorimellem maskeroner. 19. årh. Samlet H. 18.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/373
Nederlandsk maler, 18. årh.: Et par landskaber. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. Hver 38 x 50. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2419/370
Wladislaw Chmielinski: Byparti med hestetrukne slæder på en vinterdag. Sign. W. T. Chmielinski. Olie på lærred. 25,5 x 35,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2419/371
Malthe Engelsted: Salvningen i Betania. Sign. M.E. 1894-1904. Olie på lærred. 91 x 135.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2419/368
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Parti fra Uummannaqs med udsigt til Hjertefjeldet. Sign. Olie på masonit. 65 x 85.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2419/369
Louis XVI flisebord af bemalet og guldstafferet træ. 18. årh. H. 70. B. 92. D. 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2419/367
Ubekendt kunstner, 20. årh.: "Thule, Greeland", 1970. Sign. Egon Poulsen 70. Olie på lærred. 60,5 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/366
Tre æsker af sterlingsølv og sølvholdigt metal. Siam, 19.-20. årh. H. 3,5-7. L. 7,5-10. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/365
Strødåse af sølv. 20. årh. Samt svensk kande og marmeladeskål af sølv. 19.-20. årh. H. 14-16,6. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/363
Samling nøgler, spir, låse, beslag mm. af jern, messing og kobber. 16.-19. årh. L. 3,5 - 36. (37)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/362
To fade af tin, begge med mesterstempler. Det ene graveret Augustenborg, 1850. 18./19. årh. Diam. 35-37. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/361
Kaffe- og teservice af sølv, bestående af lille kaffe- og tekande, flødekande og sukkerskål. Ca. 1900. H. 11,5-19. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2419/360
Stor samling s/h fotografier fra Dansk-Vestindien, Island og Færøerne.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/359
Samling dyrefigurer af delvist bemalet plast og støbt kunstmateriale. Hovedparten umærkede. H. 1-12. (62)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2419/358
Fransk armerevolver M/1892 nr. L 17086 i kaliber 8 mm. samt Belgisk Lady revolver nr. VI 554 i kaliber 7 mm. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/357
Dansk militær? pistolhylster for rytter. (1)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/356
Dansk/Norsk dragongevær M/1767 med bajonet. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
2419/355
En svensk og en tysk fodfolkssabel - begge i skeder. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2419/352
H. C. Andersen "Eventyrbestik" af sølv, bestående af 8 skeer. Horsens Sølvvarefabrik. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/353
Trearmet lysestage, et par samt enkelt lysestage af sølv. A. Dragsted m.fl. 20. årh. Udfyldte. H. 9,5-15. (4)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2419/351
Russisk rokokobæger af sølv. 18. årh. H. 7,7 cm
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/350
Samling på 26 s/h prospektfotografier fra Paris, Nice og Monaco. 'Photographies N. Masson ... '. (26). D2
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/349
God dansk hirschfænger M/1848 for herregårdsskytter af Nyrop og Marstrand i skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/348
Dansk landkadetsabel M/1802 i skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/347
fransk sabel model an IX (1801) uden skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/346
Kaffeservice af sølv. Cohr, 20. årh.s midte. H. 8-25,5. (4)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/345
Flintdolk type IVa og stridsøkse af K-type. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2419/344
Et par kinesiske vaser af porcelæn, dekoreret i mangan med "three friends of winter". 20. årh. H. 31. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/343
Et par kinesiske miniaturevaser af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med blomster. 18.-19. årh. H. 6,5. (2))
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/342
Japansk famille noire bojan af porcelæn, dekoreret med blomster. Mærket. 20. årh. H. 13.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2419/341
Tysk erindringssabel fra Schleswig-Holsteinische Dragoner-Regiment Nr. 13 uden skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/340
3 danske officerssabler M/1789 uden skeder. (3)
Vurdering :
7.000 DKK Ikke solgt
2419/339
2 franske fodfolkssabler efter M/1791 - den ene i skede. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/338
Dansk privatudgave af officerskårde M/1836 for Livgarden i skede fremstillet af Herazcek. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/333
God dansk/norsk pallask M/1773 i skede M/1775. (1)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2419/337
God dansk gendarmsabel M/1885 i skede med felttegn og gehæng for officer. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/323
Kinesisk kop af porcelæn, udvendigt dekoreret i monokrom pink glasur. Mærket Qianlong. 18. årh. H. 5. Diam. 7,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2419/336
God dansk kommandersergeantsabel M/1854 i skede af P. D. Lüneschloss. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2419/335
Dansk jægerhirschfænger M/1801 og sabel som ingeniørsabel M/1866 - begge i skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/334
Samling på 54 s/h amatørfotografier fra Hollandsk Ostindien (Indonesien). Optaget 1897-1899.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/332
Hollandsk jernbeslået flintlåspistol omkring 1690 af Pentermann i Utrecht. (1)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2419/331
Dansk ryttersabel M/1894 i skede M/1843. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2419/330
Webley revolver M/1867? Wolverhamton Police nr. 26 i kaliber ca. 10,5 mm. solgt af J. W. Hill. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/329
Persisk flaske af mørkegrønt glas med pålagt tråd omkring hals samt kraftig halsrand. 18. årh. H. 25.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/327
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/326
Parti med ryttere. Kopi efter et Song maleri. Gouache på silke. 20. årh. Lysmål 28 x 77,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/325
Dansk Louis XVI spejl i ramme af delvist forgyldt mahogni. 19. årh.s. begyndelse. H. 92. B. 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2419/324
Dobbeltsigneret s/h bryllupsfotografi af Kronprins Frederik (IX) (1899-1972) og Kronprinsesse Ingrid (1910-2000).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2419/322
Thangka dekoreret med mandala. Farvepigment på lærred. I ramme. 20. årh. 45 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2419/321
Kandisskrin af lyseblåt opalineglas på fod med montering af messing. 20. årh. H. 12. Diam. 8.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/296
Et par stager af forgyldt bronze, støbt med trepasford i form af løver. Cirka 1900 H. 23. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/320
Kinesisk foldeskærm af træ og porcelæn bestående af otte paneler. Ca. 1900. Hvert panel 69 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2419/319
Art deco cigaræske af patineret bronze. Stemplet JJ Tura Bronce Ildfast. 1930'erne. H. 7. B. 22. D. 15.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2419/318
Et par vaser af porcelæn, dekoreret med sort reliefdekoration. 20. årh. H. 17. Diam. 15. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2419/317
Skibsmodel i form af tremastet sejlskib af nøddetræ. 20. årh. H. 53. L. 82.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/316
Seksarmet kirkekrone af messing, prydet med seks lysreflekser. Barokform. 20. årh. H. 48. Diam. 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2419/315
Kinesisk vægrelief af udskåret og forgyldt træ i form af blomstrende magnolia og fugle. 20. årh. 51 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/314
Signeret s/h fotografi af Kronprins Frederik (IX).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2419/313
Kinesisk røgelsesholder af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med He Xiangu. Republik 1912-1949. H. 14,5. Diam. 4.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2419/309
Dansk Louis XVI armstol af sortmalet træ, sæde med fransk rørflet. 18. årh.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK