921/544
David Yarrow: “The Killer”, Ranthambore National Park, Indien. Sign. David Yarrow, June 2013, AP. Ed. 3 Artist Proof. Pigment print. Lysmål 54 x 85.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
921/543
David Yarrow: "Trust”, Vergenoeg, Namibia. Sign. David Yarrow, September 2013, Ap. Ed. 3 Artist Proof. Pigment Print. Lysmål 55,5 x 87.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
921/541
Pablo Picasso: "Femme regardant par le Fenêtre". 1959. Sign. Picasso, 28/50. Linoleumstryk i farver. Lysmål 57,5 x 68,5.
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
921/540
Marc Chagall: "Débora la prophétesse", 1958. Sign. M. Ch. Radering med håndkolorering (akvarel). Bladstørrelse 53 x 39.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
921/539
Otto Dix: "Alte Dirne". Sign. Dix 22. Radering på Velin. Lysmål 39,5 x 34.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Ikke solgt
921/538
Joan Miró: "Les Grandes Manoeuvres", 1973. Sign. Miro, e.a. pour l'Imprimeur. Ætsning, akvatinte og carborundum tryk. Bladstørrelse 138 x 60.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
175.000 DKK -
921/537
Asger Jorn: "Den Røde jord", 1953. Usign. Todelt-litografi i farver, monteret på plade. 97 x 135.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
921/536
Christo: "Package on a Table, project 1961-1988", 1989. Sign. Christo, 54/100. Bladstørrelse 81 x 60,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
921/535
Pierre Soulages: "Sérigraphie no. 18", 1988. Sign. Soulages, CCXXXII/CCC. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 89 x 68,5. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
921/534
David Hockney: "The poet" fra "The Blue Guitar", 1977. Sign. David Hockney, 155/200. Radering i farver. Bladstørrelse 46 x 53.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
921/533
David Hockney: "Tick it, Tock it, Turn it true“ fra "The Blue Guitar”. Sign. David Hockney, 155/200. Radering i farver. Bladstørrelse 53 x 46.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
921/532
Wolfgang Tillmans: "Moonrise, Puerto Rico". Sign. med titel på bagsiden. C print. 26 x 39.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
921/531
Jesper Just: "A Ruin in Progress (Intercourses)" #IV, 2014. Sign. på bagsiden. Ed. 4/5. Sølvgelatin print. Lysmål 115 x 183.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
921/530
Kasper Eistrup: "The Generous Girls". Komplet serie. Sign. Kasper Eistrup, 2015, 25/40. Litografier i farver. Bladstørrelse 57 x 44. Inklusiv original æske. (9)
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
921/529
Astrid Kruse Jensen: ”Looking out”, 2006. Ed. 1/5. Sign. og dateret med titel på bagsiden. C-print i farve. Lysmål 97 x 119
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
921/528
Roy Lichtenstein: "Crak!". Sign. rf Lichtenstein 1964. Offset litografi i farver. Bladstørrelse 48,3 x 69,8.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
921/527
Francis Bacon: "Metropolitan Museum of Art", 1975. Sign. (falmet) Francis Bacon, 64/200. Litografi i farver. Lysmål 121 x 88.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
921/526
Bjørn Nørgaard: Forarbejde til " Weibliche Doppelschlange", 1987. Usign. Ed. 6. Bronze. H. 58.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
921/525
Jens Birkemose: Uden titel, 2005-06. Sign. B; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 165. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
921/524
Thomas Kluge: "For Eksperimentets Skyld I + II", 1999-2000. Akryl på lærred. Hver 174 x 75. (2)
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
921/523
Kurt Trampedach: Selvportræt. Sign. K.T. 84. Olie og blyant på kraftigt papir monteret på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
70.000–80.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
921/522
Kurt Trampedach: Selvportræt. Sign. K.T. 83. Olie på kraftigt papir monteret på lærred. 62 x 71.
Vurdering :
70.000–80.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
921/521
Preben Hornung: Uden titel, Grentema, april 1969. Sign. monogram; sign. på bagsiden med dedikation til kunstnerens hustru. Olie på lærred. 60 x 124.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
921/520
Troels Wörsel: "MA-LSTROM" (Diptykon), 1982. Sign. på bagsiden. Gips og olie på lærred. 180 x 300. Uindrammet. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
921/519
Poul Isbak: Stol. Sign. PI 12. Blå granit fra Namibørkenen. H. 52. L. 25. D. 35.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
921/518
Kurt Trampedach: Anette. Sign. Trampedach 84. Olie og mixed media på papir monteret på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
921/517
Svend Wiig Hansen: Stående figur. Usign. Patineret bronze. H. 35.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
921/516
Kurt Trampedach: Selvportræt. Sign. Trampedach 84. Olie og blyant på tykt på papir monteret på lærred. 38 x 58.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
921/515
Paul Gadegaard: "Konkret realisme". Sign. på bagsiden Gadegaard 1956. Olie på lærred. 47 x 56.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
921/514
Preben Hornung: "Langebro nr. 9". Sign. Hornung 52 samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 73.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
921/513
Helge Holmskov: Konkret skulptur. Rustfrit stål. Monteret på granit sokkel. H. 136. (Sokkel H. 63).
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
921/512
Robert Jacobsen: Skulptur, 1960erne. Usign. Jern. H. 52. Medfølgende sokkel af sortmalet træ.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Ikke solgt
921/511
Kurt Trampedach: Uden titel, 1983-2003. Sign. Trampedach. Olie på lærred. 170 x 115.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Ikke solgt
921/510
Svend Wiig Hansen: Buste. Sign. SWH, 6/6. Bronzestøberstempel Jensen Cire Perdue. Bronze. H. 36.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
921/509
Robert Jacobsen: "Tibetaneren", 1957. Patineret jern. H. 66.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
921/508
Robert Jacobsen: Mand med nøgle, 1959. Usign. Patineret jern. H. 75. B. 11. D. 15.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Ikke solgt
921/507
Per Kirkeby: ”Magdalene in der Höhle" (Magdalene i grotten), 1977-78. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
750.000 DKK Hammerslag:
700.000 DKK -
921/506
Kurt Trampedach: Selvportræt, gående. Sign. Trampedach 71. Olie på lærred. 200 x 180.
Vurdering :
260.000 DKK -
921/505
Poul Isbak: Stol. Sign. PI 84. Bornholms granit. H. 65 cm. B. 30. D. 50.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
921/504
Per Kirkeby: "Elisabeth på Orinoco-Floden", 1967. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie og sølvmaling på masonit. 32 x 61.
Vurdering :
120.000 DKK -
921/503
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 10, 26-9-10. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 49,5 x 65,5.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
921/502
Erik A. Frandsen: Vase med blomster, 2007. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 300 x 225. Uindrammet.
Vurdering :
180.000 DKK -
921/501
Bjørn Nørgaard: “Ved Zoar”, 2005. Del af serien “Atypia I”. Ed. 2. Grønpatineret bronze. H. 95. B. 30. D. 30.
Vurdering :
85.000 DKK -
921/499
Poul Anker Bech: "Ved væltet bord", Råbjerg Mile. Sign. Bech; sign. med titel og datering på bagsiden. Akvarel på papir. 39,5 x 57.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
921/498
Poul Anker Bech: ""Fra en platform over havet". Sign. Bech samt sign. på bagsiden P.A. Bech 2008 med titel. Olie på lærred. 92 x 132.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Ikke solgt
921/497
Preben Fjederholt: Uden titel fra serien "Metafysisk museum", 1995. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 85.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
921/496
Preben Fjederholt: "Objet Trouvé", 1991-1995. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 195 x 320. Uindrammet.
Vurdering :
65.000 DKK -
921/495
Preben Fjederholt: Uden titel, 1990. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 65.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
921/494
Steffen Jørgensen: "Homolog transformation af et kranium". Sign. på bagsiden Steffen Jørgenen 1974. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
921/493
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 49 x 61.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
921/492
Harry Carlsson: "Dame i korrekt paaklædning", 1940. Sign. hc. Olie på træplade. 44 x 29.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
921/491
Rita Kernn-Larsen: "Fuglepar", 1930erne Sign. rk-l; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 31 x 23.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
921/490
Sven Dalsgaard: Stol af glas dekoreret med blå øjne og røde læber, 1997. Fremstillet hos Per Hebsgaard. 103 x 41 x 29.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
921/489
Sven Dalsgaard: "En søndag formiddag". Sign. Sven Dalsgaard 1943. Olie på lærred. 47 x 47.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
921/488
Fang Lijun: "No 4". Sign. (på kinesisk) 2008. Olie på lærred. 180 x 250. Uindrammet.
Vurdering :
400.000–500.000 DKK Ikke solgt
921/486
Fernandez Arman: "Subir al cielo", 1982. Sign. Arman, 7/8. Brunpatineret bronze. H. 87. B. 32. D. 30.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
921/485
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
921/484
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
921/483
Walasse Ting: Uden titel, 1962. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
921/482
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Ikke solgt
921/481
Walasse Ting: "Chicago Yellow Gun". Sign. på bagsiden Ting 63 med titel. Olie på lærred. 60 x 73.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK